Meillä on 4 ½ kuukauden ikänen toyvillkoira joka heittelee jalkojaan kävellessään, enemmän oikeata mutta myös vasempaa vällillä, ei näytä sattuvan koska ei itke eikä aristele jalkaa/jalkoja.Kysyimme eilen rokotuksen yhteydessä eläinlääkäriltä mistä tämä voisi johtua johon vastauksesksi sanottiin vaan että pitää seurata tilanetta.Tietäisikö joku mistä tämä voisi johtua tai onko kokemuksia samasta?
Olisin todella kiitolinen vastauksista.
Pentu "heittelee" jalkaa
1
236
Vastaukset
Siis heittelee mitä jalkoja,etu vai takaa?Se kun on aika oleellinen tieto.Tai miten heittelee.Kiertää liikkeessä vai vetääkö jalan vatsan alle (takajalkaa) niin,että jättää tavallaan askeleen väliin toisella jalkaa (askelia)mennen kolmella jalkaa?
Jos on kyseessä vain takajalat,niin voi viitata polvivikaan,jonkun asteiseen.Voi myös viitata lonkkiin.Lonkkiin viittaa myös jos liike on kiertävää,tai jalka lumpsahtaa tavallaan alta.
Jos etujalat tekee väärää liikettä,niin voi olla esim.selästä johtuvaa tai lihasjumeja jossain.Tai kyynärnivelissä vikaa.Tosin viimistä harvemmin esiintyy pikkukoirilla.
Tarkistiko lääkäri rokotuksilla polvet?Olisi luullut,jos takaa jaloissa on häikkää.Sillä se on helppo toimenpide.Sen voi itsekin tehdä,mutta EN suosita sitä tekemään,ellei varmasti osaa.
Jotkut piikkukoirat myös helposti nostelee takajalkoja,jos on kylmää tai kolean kosteaa.Niiltä kun se liikkuminen sujuu näpsäkästi kolmellakin koivella,toisin kuin isolla.
Mutta,kannattaisi kuitenkin nuot polvet tarkistuttaa,jos vähänkään liike ei ole puhdasta.Että tietää missä mennään,jos niissä vika on.Tai toisessa.Pitkään jos koira,varsinkin kasvava liikkuu epäpuhtaasti,niin se kuormittaa muita paikkoja,ja voi aiheuttaa niin kasvuhäikkää kuin lihasjumejakin pahimmillaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2571855Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki141702- 1371266
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1261155- 83807
- 163744
Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä168721Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala414662- 52592
Tajuan kyllä
että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa52535