Miksei Suomessa käytetä Rottweilereitä poliisikoirana?

Sellaista

Onko tuohon jokin olennainen syy? Miksi Rottweiler ei muka sopisi poliisikoiraksi? En ole ainuttakaan nähnyt. Kyllähän niitä käytetään esim. Saksassa ja varsin hyvin pärjäävät?

4

1860

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xertsi

      Rottweilereillä ei ole samassa laajuudessa käyttölinjoja kuin malinoiseilla ja saksanpaimenkoirilla. Suomessakin taitaa pienelle vähemmistölle kasvattajista todellisuudessa olla käyttöominaisuudet se ykkösasia. Rottweilereiden luonnetilanne on murheellinen. Työkäyttöön luonteeltaan ja terveydeltään oikeasti sopiva rottweiler on harvinaisuus. Katsoin FWRC:n nettisivuilta rottweilereiden käyttöominaisuusarviointien tuloksia, niin lähes jokaisella koiralla minkä katsoin oli arvioinnin mukaan puutteita itsevarmuudessa ja rohkeudessa. Tuskin Saksassakaan kovin montaa rottweileriä on poliisikoirana verrattuna mali/spk määriin. Lisäksi mali/spk ovat rottweileriä huomattavasti ketterämpiä, ja kevyempinä helpommin ohjattavissa olevia.

    • Hukka-Musti

      Rottweilerista ei varmaankaan ole tällaiseen: http://www.youtube.com/watch?v=LbD3qzMcJxA

      Mutta kyllä niitä poliisikoirina käytettäviä rotuja on lukuisittain. Mielenkiinto ajaa ihmisiä kokeilemaan eri koirarotuja ties millaisiin tehtäviin. Suomessa poliisikoiria on melko vähän, koska Suomessa niille löytyy melko harvoin käyttöä. Etsintätehtäviinkin löytyy niin paljon vapaaehtoisia koiraharrastajia, että poliisien ei juurikaan erikseen tarvitse koiria sellaista käyttöä varten hankkia.

      Suomi on pieni valtio ja täällä rikollisuus ei ole yhtä yleistä valtion väkilukuunkaan suhteutettuna kuin esimerkiksi Virossa ja Briteissä. Suomi on siis melko sosiaalinen valtio.

      Saksa onkin muuten rotikan alkuperämaa, joten ei ihme, että se on siellä suosittu työkoirana.

    • Sakemaanikko

      jostain edesmenneen sankarikoira Akun omistajan sanomana, että koska rottweileria ei osaa ihan kuka tahansa kouluttaa, niitä on sen takia poliisikoirina Suomessa vähän. Taisipa olla kirja nimeltä Sankarikoirat.

    • Aikoinaam kysyin eräältä koirapolliisibossilta,miksi sakemanneja pääasiassa,niin vastaus oli.Saatavuus riittävän hyvä,helppo kouluttaa (erinomainen koulutettavuus),sekä paras mahdollinen säänkestävyys,mikä olennaisen tärkeää suomessa.
      Ehkä tuosta löytyy syitä...

      Tullihan nykyään käyttää hyvinkin erilaisia koissuja.Tosin hieman oma juttunsa se käyttöpuoli taasen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      56
      1198
    2. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      153
      1158
    3. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      60
      1085
    4. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      82
      986
    5. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      47
      897
    6. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      55
      828
    7. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      54
      800
    8. Miten aiot saada kaivattusi?

      1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?
      Ikävä
      54
      775
    9. Upea takamus

      Sulla on nainen upea takamus.
      Ikävä
      32
      722
    10. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      71
      721
    Aihe