Onko tuohon jokin olennainen syy? Miksi Rottweiler ei muka sopisi poliisikoiraksi? En ole ainuttakaan nähnyt. Kyllähän niitä käytetään esim. Saksassa ja varsin hyvin pärjäävät?
Miksei Suomessa käytetä Rottweilereitä poliisikoirana?
4
2042
Vastaukset
- xertsi
Rottweilereillä ei ole samassa laajuudessa käyttölinjoja kuin malinoiseilla ja saksanpaimenkoirilla. Suomessakin taitaa pienelle vähemmistölle kasvattajista todellisuudessa olla käyttöominaisuudet se ykkösasia. Rottweilereiden luonnetilanne on murheellinen. Työkäyttöön luonteeltaan ja terveydeltään oikeasti sopiva rottweiler on harvinaisuus. Katsoin FWRC:n nettisivuilta rottweilereiden käyttöominaisuusarviointien tuloksia, niin lähes jokaisella koiralla minkä katsoin oli arvioinnin mukaan puutteita itsevarmuudessa ja rohkeudessa. Tuskin Saksassakaan kovin montaa rottweileriä on poliisikoirana verrattuna mali/spk määriin. Lisäksi mali/spk ovat rottweileriä huomattavasti ketterämpiä, ja kevyempinä helpommin ohjattavissa olevia.
- Hukka-Musti
Rottweilerista ei varmaankaan ole tällaiseen: http://www.youtube.com/watch?v=LbD3qzMcJxA
Mutta kyllä niitä poliisikoirina käytettäviä rotuja on lukuisittain. Mielenkiinto ajaa ihmisiä kokeilemaan eri koirarotuja ties millaisiin tehtäviin. Suomessa poliisikoiria on melko vähän, koska Suomessa niille löytyy melko harvoin käyttöä. Etsintätehtäviinkin löytyy niin paljon vapaaehtoisia koiraharrastajia, että poliisien ei juurikaan erikseen tarvitse koiria sellaista käyttöä varten hankkia.
Suomi on pieni valtio ja täällä rikollisuus ei ole yhtä yleistä valtion väkilukuunkaan suhteutettuna kuin esimerkiksi Virossa ja Briteissä. Suomi on siis melko sosiaalinen valtio.
Saksa onkin muuten rotikan alkuperämaa, joten ei ihme, että se on siellä suosittu työkoirana. - Sakemaanikko
jostain edesmenneen sankarikoira Akun omistajan sanomana, että koska rottweileria ei osaa ihan kuka tahansa kouluttaa, niitä on sen takia poliisikoirina Suomessa vähän. Taisipa olla kirja nimeltä Sankarikoirat.
Aikoinaam kysyin eräältä koirapolliisibossilta,miksi sakemanneja pääasiassa,niin vastaus oli.Saatavuus riittävän hyvä,helppo kouluttaa (erinomainen koulutettavuus),sekä paras mahdollinen säänkestävyys,mikä olennaisen tärkeää suomessa.
Ehkä tuosta löytyy syitä...
Tullihan nykyään käyttää hyvinkin erilaisia koissuja.Tosin hieman oma juttunsa se käyttöpuoli taasen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2571855Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki141702- 1371266
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1261155- 83807
- 163744
Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä168721Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala414662- 52592
Tajuan kyllä
että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa52535