Löytyykö Saksasta "Autotohtoria"?

Terve,

Onko kellään tietoa, mikä olisi paras tapa tarkistuttaa Saksassa ostettavan auton kunto paikan päällä puolueettomalla taholla? Haluan tietää, että ostokseni on todella sitä, mitä liikkeessä on luvattu. Onko jotain suomalaisen Autotohtorin tapaista olemassa ja mielellään myös samassa hintaluokassa (TüV? tms.)?

Mieluummin sitä operoisi jonkun suuremman ketjun ja toimijan kanssa kuin yksittäishuoltamon, vaikka kai sitä merkkihuoltamoonkin voi jossain määrin luottaa. Auton voisi sitten huollattaakin samassa paikassa, niin olisi kotimatka Suomeen turvattu.
61724
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jos et itse, tai kaverisi pysty arvioimaan auton kuntoa paikan päällä, on vähintäänkin kyseenalaista, kannattako lähteä koko reissulle.

Äänestä
  • Terve.

    Niin, jostain 10-v Fiatista tai Opelista kykenisin jotain jo päättelemään, mutta on pakko myöntää, etten luota omaan arviointikykyyni uudempia ja kalliimpia autoja tarkastettaessa, kun mielessäni on esim. BMW 530D, Audi A6 2.5l TDI, Saab 9-5 3.0TiD tai vastaava kolmivuotias menopeli.

    Mutta koska mitään ei saa, ellei yritä, niin kai sitä pitää rullata rahat taskuun ja lähteä ostoksille. Onneksi tuli lukiossa panostettua Saksan kieleen ;o)

    Äänestä

Katsoppas netistä ADAC, eli heillä on autojen kuntotestiasemia ympäri saksaa, mutt eivät huolla autoja samoissa tiloissa. Niin ja paikallisen kielen taito olisi suotavaa ko maassa :)

Äänestä

Saksan suurin varaosaketju ATU tarjoaa myös kuntotarkastusta varsin edullisesti. ATU:n liikkeitähän on vähän jokapuolella ja vaikea olla törmäämättä sellaiseen autokeskittymän luona joten käynee aika helposti tuo tarkastus. Aikaakaan ei tarvitse varata.
Samalla voi ostaa alumiinivanteet ja vaihdattaa öljyt; kaikki on halvempaa reilusti kuin täällä autoilun luvatussa paratiisissa.

katso tarkemmin http://www.atu.de

Osoitteesta myös ATU:jen tarkemmat sijainnit.

Äänestä

Dekra Siegel kaiketi jokaisella Dekran asemilla. Samassa paikassa autot voi myös katsastaa (Dekra Siegeliin vaaditaan max. 3kk vanha katsastus (HU ja AU). Ei huoltoa samassa koska vain tsekkauslaitos, jossain paikoissa huoltopisteitä aivan nurkalla tai jopa samassa (esim. jotkut ATU:t)

Katso lisää http://www.dekrasiegel.de
Kustantaa paikasta riippuen n. 40-70e (firmalle halvempi, yksityiselle kalliimpi).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Asiakas kirjoitti:

Terve,

Onko kellään tietoa, mikä olisi paras tapa tarkistuttaa Saksassa ostettavan auton kunto paikan päällä puolueettomalla taholla? Haluan tietää, että ostokseni on todella sitä, mitä liikkeessä on luvattu. Onko jotain suomalaisen Autotohtorin tapaista olemassa ja mielellään myös samassa hintaluokassa (TüV? tms.)?

Mieluummin sitä operoisi jonkun suuremman ketjun ja toimijan kanssa kuin yksittäishuoltamon, vaikka kai sitä merkkihuoltamoonkin voi jossain määrin luottaa. Auton voisi sitten huollattaakin samassa paikassa, niin olisi kotimatka Suomeen turvattu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu