Mikä historian (suurista) henkilöistä olisit jos saisit kirjoittaa historian uudestaan.Valita voi kaksikin.Minä ehkä olisin Karl Marx,,,,,,se aiheutti tahtomattaan paljon pahaa,vaikka ajattelikin tekevänsä toisin.
Valtava välähdysDDDDDDDDDDDDD ,,,huu haa,,
vega65
24268
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
minä mietin jospa jospa osais päättää..
kai se voi olla suomalainenkin ..
Ihan kuka vaan jonka katsot vaikuttaneen historian kulkuun,Tai yleensäkkin tapahtumiin. :-)
Sylvi kekkonen ( ..Kansan nainen ..
myös hyvä kokkaus resptien kirjoittaja.Kerro miten hän muutti maailmaa(feminismi). :-)
hyva valinta :-)
Kaikkea .Mutta ennen kaikkea hyvä kirjailia
Tuli mieleen Enkeli gapriella
Ilman muuta Napoleon. Saisi pitää oikeaa kättä vasemmassa povitaskussa, ettei taskuvarkaat asialle. Ja olisi kai se 4 tähden konjamiinikin omasta takaa.
Sen Venäjän reissun ja Waterloon tappelun voisi pyyhkiä yli. Enkä ehkä pitäisi Sant Helenastakaan sitten. Vaikka nättejä ne Helenat, mutta kun tuppaavat sitten juottamaan ihmisille myrkkyjä. Varmaan siksi, että pääsisivät vieraisiin:)
niin ja enkelistä mankeli=sammakko (edestä kuin enkeli ja takaa kuin mankeli) mutta kun on joka puolelta kuin mankeli sillon on vitsit vähissä vai mitä
se mahtipontinen (äijänkäppyrä) mies,joka omalla karismallaan hallitsi melkein eurooppaa.Tuli vain liian ahneeksi. Historia toistaa itseään esim ;Napoleon,Hitler,Idi-Amin,Saddam Hussein,ja monet muut.DDDD :-).Tarkemmin mietittynä haluaisin olla Platon,.Jättäisin ajatukset ihanne valtiosta pois,niin olisi eräät kaverit kuten;Engell,sekä Marx jättäneet turhan haaveilun. :-)
..en ainakaan. Joku suomalainen hmm...valinanvaraa on vaikka kuinka.
Minna Canth, Hella Vuolijoki..Viivi Paarmiokin teki merkittävän työsaran Villen aviopuolisona ahh. heidän Matti ja Maija possunsa kanssa olisi ollut mukava elellä. Matilda Wrede..hmm..Lallin vaimo oli tuhma, kun narrasi miehensä suuttumaan piispa Henrikille...joo.
pitkällisen pähkäilyn tuloksena sanoisin
Marie Curie en nyt muita keksi
Hän sai kamalalan lopun tutkiessaan radio aktiivisuutta (-;
..juu. Mutta miten kiehtovaa elämää hän viettikään. Sai tutkia uutta ja jännittävää aluetta miehensä rinnalla. Olen lukenut hänen elämänkertansa ja se oli todella kiintoisaa luettavaa : )
,,vain lyhyen tiivistelmän.Minua kiinnosti hänen elämäntyönsä,ja se miten alkeellisilla laitteilla sen aikaiset tutkijat veivät kehitystä eteen päin.Televisiostakin tuli eräs hienosti tehty dokumentti hänen elämästään. :-)
marie curie meni enka pierre halua olla koska halle kavi niin kehnosti kadulla.. joten olisin siis van gogh ja saalisin korvaani niin kovasti etta maalaisin ihan kehnoja tauluja :-)
Et siis ainakaan auringonkukka aiheisia :-).Mutta ajatteles kuule Picassoa ,hän näki psykedeelisiä kuvia ilman kamaa,,,,,,,,hitto sentään käyttikö hän sieniä?. :-)
ainakin mustikassa kavi. ehka siina kalju paa palyili kanttarellien suuntaanki? :-)
oliski taiteen,ja kubismin tutkijolle väittelemisen aihetta.Varma epäilykseni on,että hän kuivatteli kärpäs-sieniä iltapuhteenaan. :-)
Olisin
Mikä niistä?
järki tukka ei pysy samassa päässä..
,,oli kova jätkä.Luotsasi Suomen läpi nootti kriisijen ja kylmän sodan.Neuvotteli suumelle hyvät bilateraalisen(kahden keskisen)kaupan ,kauppa ehdot. :-)
kuten huomaat järki ja tukka ei ole samassa päässä..
Kekkonen,ja Nikita Hjutsev kävelivät moskovavan keskuspuistossa.Nikita alkoi kehua;Meillä täällä venäjällä ei ole alkoholiongelmia,johon Kekkonen;Lyödäänkö vetoa,saan ampua jokaisen juopuneen jonka näen.Niin veto lyötiin,ja Kekkoselle annettiin baikkall-haulikko. Seuraavan päivän Pravdassa luki;Kaljupäinen gangsteri ampui suomalaisen vodkaturistin