Kuntalaisten jätehuoltorahaa Keskustalle!

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009100510363962_uu.shtml

Keskustalaisen Paula Sihdon vaalikassa karttui varsin näppärällä tavalla, sillä kunnallisen jätehuoltoyhtiön johtotehtävissä ollut Keskustan vaalipäällikkö junaili Sihdolle yhteensä 3200-3300 euroa. Suurin osa rahapotista syntyi seminaarilipuista, mutta myös noin 1000 euron arvoisesta Juhani Palmun taideteoksesta (huom: tämä oli ilmoitettu arvo, todellinen arvo voi olla vaikka 10 euroa).
176
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Syystä:
Koska hän sai korruptiota moni kymmenkertaisen määrän tuohon verraten.

Siksi vaikenee.

Itse jos olisin presidentti laitatisin nämä kondikseen.
Olisin täysin puolueeton, kokokansn presidentti.
Siksi mullla olisi varaa sanoa "tehkää niinkuin minäkin teen", eli kaikki korruptioraha on pahasta.

Elämme syvässä koruptiossa. Jo uksi meppi mainiten, Hassi.
Pisti kulukorvaukksista yli jääneet rahat omaan taskuun, verotta, ilman mitään sen kummempaa tiliä tekemättä. 350 000 € viidenvuoden ajalta.
Lailliasta sanovat. "käytäntö".

Jos ne näihin (kin) verrataan 3200 €, on ne ihan eri sarjoissa.
Kaikki korruptio raha on pahasta, vaikka onkin maantapa.

Itse kitkisisn korruption presidenttinä pois.
Ainoa henkilö jolla siihen olisi mahdollisuus.

Kts Afganistan. Sierllä maamiinat tekee tuhoisaa jälkeä suurmaitetn armeijoille.
Samat miinat jotka Halonen kielsi Suomelta. Ja joille otettiin kalliit korvikkeet, vieläkin epämääräisemmät.
Miinoilla saadaan kohdistettua täsmällisesti, metrien sisään.

Toivottavasti Yle ja mm Presidentti saa seuraavassa jaossa puolueettoman henkilön.
Presidentin palkkio verolliseksi palkaksi. Ainakin olisi aikaa ollut istuvalla korruptio presidentillä saada se semmoiseksi.
'Nyt sanominen, että haluan presidentin palkan myös veron piiriin. Se on seuraavassa eduskunta istunossa läpihuutojuttu.

Ei Halonenkaan sano, että vaadin itselleni rangaistusta korruptiosta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kansalainen......... kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009100510363962_uu.shtml

Keskustalaisen Paula Sihdon vaalikassa karttui varsin näppärällä tavalla, sillä kunnallisen jätehuoltoyhtiön johtotehtävissä ollut Keskustan vaalipäällikkö junaili Sihdolle yhteensä 3200-3300 euroa. Suurin osa rahapotista syntyi seminaarilipuista, mutta myös noin 1000 euron arvoisesta Juhani Palmun taideteoksesta (huom: tämä oli ilmoitettu arvo, todellinen arvo voi olla vaikka 10 euroa).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu