Suomessa, mutta tuhansia pakoloisia "sukulaisineen" kyllä päästetään maahan ja ilman mitään passeja tai muita papereita. Luultavasti nämä kaksi mummoa ei maksa meille veronmaksajille 57000 - 17000 Euroa/vuosi. Kyllä nauratti, kun virkamies TV 1 uutisissa sanoi maahanmuuttolain olevan tiukan Suomessa. Niin onhan se tiukka, mutta kenen kohdalla kysyn vaan. Tuskin Suomi noihin kahden mummon Suomeen päästämisen vuoksi menee vararikkoon tai rikostilastot alkavat rumenemaan kymmeniä prosenteja.
Kaksi mummoa ei saa lupaa asua lastensa elätettävänä...
Tosi on
10200
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
että ainoastaan veronmaksaja kiinnostaa valtiota? Mahdollisimman paljon veroa irti, kuitenki pitäs pysyä kauan töissä.
Muistan kun minäki sain jalkaleikkauksessa kiilata mummojen ja pappojen ohi jotka oli jonottanu monta kuukautta, olin silloin 17v. Tuleva veronmaksaja nääs.
Ja vielä pitkään voi jossain vaiheessa alkaa ottaa pattiin loisten elätys.
Ei ota, losia et saa ulos maasta mitenkään joten turha vittuuntua.
"että ainoastaan veronmaksaja kiinnostaa valtiota? Mahdollisimman paljon veroa irti, kuitenki pitäs pysyä kauan töissä."
Venäjän mummot tulisivat kumminkin halvemmiksi. Kun heistä olisi jo aika jättänyt, nuorena tänne tulleet somalit loisivat vielä kymmeniä vuosia yhteiskunnan rasitteena. Äläkä vaan nyt ala puhua veronmaksusta sompanssien yhteydessä mitään!
veitsen heiluttajia niillä on työllistävä vaikutus poliisiin.
katkeamattomana virtana. Ilman että sille asetetaan juuri minkäänlaisia esteitä. Mummojen brutaalilla kohtelulla onkin tarkoitus antaa väärä mielikuva siitä, miten ulkomaalaisia muka kohdellaan.
Aivan samalla tavoin kuin aiemmin kritiikin noustua löperöstä maahanmuuttopolitiikasta, passitettiin yksi harmiton perhe huumattuna ja raudoissa, kuin joukko äärimmäisen vaarallisia ammattitappajia.
Nämä "ylilyönnit" eivät tule mitenkään sattumalta tai vahingossa. Ne on suunniteltu huolella vartavasten luomaan kuvaa maahanmuuttajiin kohdistuvasta brutaalista viranomaisväkivallasta, ja näin saamaan kansa hyväksymään maahanmuuttopolitiikan joka ei juuri mitenkään rajoita maahanmuuttoa.
Myös ihan "ruohonjuuritasolla" pitkin Suomea ei kaikki anna itseään ryöstää tai pahoinpidellä menen tullen.
Niiden perusteella pitää palauttaa Venäjälle. Taitaa Somaliassa olla huonot "sidenarut", kun sinne ei tarvitse palauttaa noita loisia. Tästä voi päätellä, että Venäjällä tehdään parempaa sidenarua. Vai mitenkä?
Sehän on hyvä vaihtoehto.
Isäni isä kuoli jo, kun isäni oli pieni. Äitini isä kuoli ollessani alle vuoden ikäinen.
Isäni äiti kuoli ollessani jotain alle kouluikäinen, jotain viisi vuotta. Hänestä minulla ei ole mitään mielikuvaa.
Äitini äiti kuoli ollessani hiukan 20 vuotta, en muista tuotakaan tarkkaan. Eläessäni tapasin hänet alle 20 kertaa, yleensä kerran kessässä tai harvemmin. Ei minulla hänestäkään oikein mitään muistikuvaa ole.