Täällä aina jaksetaan hehkuttaa panssareista, ei niistä ole jalkaväkimiehelle haittaa, pysyy vain poterossaan tai taisteluhaudassaan matalana, antaa vaunun mennä menojaan. Perään voi tietysti singolla ampua! Mitä muka panssarit voivat, ei sieltä mitään näe, ei ainakaan toisen maailmansodan aikaan.
Kyllä oli varmaan vittumainen paikka taistella, ahdasta, meluista, tuimat tuoksut, kesällä helvetin kuuma, talvella sai palella ja koko aika sai pelätä tuleeko singosta, tykistä vai ilmasta osuma. Jos hyvä tuuri käy niin täysosuma, äkkiloppu, jos huonosti, palaa kuoliaaksi. Ei kiitos, mielummin jälkaväessä! Mitkäköhän oli saksalaisten ja puna-ameijan vaunumiehistöjen tappioprosentit?
Kyllä oli varmaan vittumainen paikka taistella, ahdasta, meluista, tuimat tuoksut, kesällä helvetin kuuma, talvella sai palella ja koko aika sai pelätä tuleeko singosta, tykistä vai ilmasta osuma. Jos hyvä tuuri käy niin täysosuma, äkkiloppu, jos huonosti, palaa kuoliaaksi. Ei kiitos, mielummin jälkaväessä! Mitkäköhän oli saksalaisten ja puna-ameijan vaunumiehistöjen tappioprosentit?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Nykypanssarit on varustettu hieman toisenlaisin vermein kuin viime sodan tankit!
Jos esim, singolla tai pst tykillä ampuu kerran ohi niin nykytankki ampuu tarkasi takaisin jo parissa sekunnissa!
Tuota rooli sodassa mietin ja vittumaista on olla kaikkialla muualla kuin johtoportaassa!
Lentäjänä voit saada siipeesi, palaa koneesi mukana tai räjähtää kappaleiksi ja vangiksi jäätyäsi saisit napin otsaasi!
Tankissa olis pirulliset oltavat, sen hetken aikaa kun singon tai muun ammus tunkeutuu sissään ja käristää sisällä olijat.
Sukellusvene ois yhtä pirullinnen, hukkua osuman tultua.
Ilmatorjuntakin on paha paikka koska ilmatorjuntaakin hävittäjät tulittaisi.
Kai parhaiten selvisi ns 'töpinän ukot' viime sodista ja ylempi johtoporras....siellä ei ole pelkoa että henki menisi!
Suhteellisesti suurimmat tappiot kaatuneina jatkosodassa kärsi divisioonankomentajat.Enimmillään 16 D:n komentajista kaatui neljä. Millä muulla ryhmällä kaatui 25% kokonaisvahvuudesta.
"Kai parhaiten selvisi ns 'töpinän ukot' viime sodista ja ylempi johtoporras....siellä ei ole pelkoa että henki menisi!"
Suhteellisimman ääripää on juuri tuo, kun verrataan puolen miljoonaan armeija miesvahvuutta ja siinä toimineen pienen esikunnan ja komentajien joukkoa...
Älä nyt laita itseäsi naurunalaiseksi!
ja niistä kaatui neljä.
Panssarivaunut ovat suunnattoman yliarvostettu aselaji, niin ennen kuin nykyäänkin. Veli venäläisellä oli Suomea vastassa vaikka kuinka paljon tankkeja, mitä saivat aikaan? Eivätkä saksalaisten tiikerit ja pantterit sodan kulkuun paljoa vaikuttaneet, mitä nyt joitan ikäviä yllätyksiä aiheuttivat.
Nykyään panssareita tuhotaan pst-ohjuksin, joko maasta tai ilmasta laukaistavia. Siinä palaa ukkoloiden perskarvat kun sellainen tärähtää kilometrien päästä, ei paljoa panssarointi auta!
"Eivätkä saksalaisten tiikerit ja pantterit sodan kulkuun paljoa vaikuttaneet, mitä nyt joitan ikäviä yllätyksiä aiheuttivat."
Näin on! Olipa onni ettei liittoutuneilla itsellään ollut ainuttakaan panssaria! Tiedä minkälaisiin kärsimyksiin olisivat joutuneet niiden kanssa kun saksalaisillakin meni niin huonosti. Guderian ja muut viisaat tekivät kaikkensa saadakseen Gröfazin luopumaan niiden romujen käytöstä ennen sotaa, mutta kuinkas kävi.
PS. sarkasminuppi on kaakossa
Jossain arolla tankeilla jotain tekeekin mutta sielläkin jos jalkaväki on taisteluhaudassa niin siinähän pörräävät. Kun tarpeeksi lähelle tulevat ammutaan singolla!
Kerro toki mitä puna-armeijan sadat tankit saivat Karjalan kannaksella aikaan? Aikansa ajoivat, sitten ne tuhottiin.
"Jossain arolla tankeilla jotain tekeekin mutta sielläkin jos jalkaväki on taisteluhaudassa niin siinähän pörräävät."
Panssareille maastorajoituksia keksineet ovat tavallisesti yllättyneet ensimmäisinä.
"Kun tarpeeksi lähelle tulevat ammutaan singolla!"
YRITETÄÄN saada osuma singolla ja toivotaan, että se myös tehoaa.
Israelilaisten, venäläisten ja amerikkalaisten mukaan panssari on maataistelukentän kuningas. Heillä on tietenkin niitä riittävästi.
Bagdad vallattiin panssariarmeijalla, ja omassa suunnassaan edenneet kaksi merijalkaväkidivisioonaa, jotka saivat jo 1991 Irakin armeijan aivan sekaisin ennen varsinaista päähyökkäystä, olivat "moottoroituja" (lue panssaroituja).
Punapanssarit kirjassa kerrotaan, että koko 2. maailmansodan aikana Neuvostoliitolla oli yhteensä 120.000 panssarivaunua, niistä tuhoutui 105.000.
Kuvitellaan tilanne,sinkomies on poterossa,ja tuleekin huomatuksi, vaunu lähenee, jos potero on kaivettu vaikka hiekka maahan ja vaunu pääsee lähelle, sadistinen kuski voi ruveta pyöräyttään vaunua paikallaan poteron päällä jolloin vaunu "porautuu" ja ukosta tulloo jauhelihhoo,kamala tapa kuolla. Olin aikoinaan pioneerina Oulun hiukkavaarassa, ja meillä oli alokasaikana tutustuminen panssarintorjuntaan, varuskunnalla oli koulutustarkoitukseen vanha T-55 tai oliko se 54, en muista tarkkaan, kyl se nuoreen alokkaaseen teki vaikutuksen, se jäi erityisesti mieleen, että meidät komennettiin kun talvi oli, kovaksi jäätyneelle tielle, ja selälleen makaamaan tien suuntaisesti. Sitten vaunu ajoi hiljaa meirän yli, turvallisuuden vuoksi kappari käveli vierellä ja kuski tähysti etuluukusta. Metka tunne, kun telaketjut kolisi vieressä, ja sai katella pohjaa.