Vegassa pakkoruotsinaukujaiset tänään

Radio Vegassa on tänään taas RKP-median rituaalikeskustelu, 12.10, jossa valitetaan suureen ääneen finnareitten huonoa palvelusvalmiutta ruotsin kielellä. Poliitikkojen juhlapuheiden ja tekojen eroa kauhistellaan Kimmo Sasin ja Mikaela Nylanderin kesken.

Hohhoijaa.
5114
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Saako lähetykseen soittaa ? Voisin lausua pari sanaa siitä, miksi emme halua palvella ruotsin kielellä.
Osaan kyllä sujuvasti ruotsia, mutta poliittista mädännäisyyttä arvostellakseni olen ryhtynyt vastustamaan pakkoruotsia ja maan virallista kaksikielisyyttä.
Paavo Lipposen öykkäröivä käytös RKP:n lammaskoirana herätti minut ajattelemaan !

Äänestä
  • pakollisuutta Suomessa sillä se on poliittinen aine joka antaa suruille ylemmyyden tunteen. Pakkopulla on enemmistön oikeuksien rikkomista. Osaan itsekin hyvin ruotsia mutta en puhu sitä Suomen rajojen sisällä muille kuin riikinruotsalaisille turisteille. Jos joku suru rupeaa puhumaan rootvälskaansa niin sanon että icke vörstoooraaa

    Äänestä

  • enough is enough kirjoitti:

    pakollisuutta Suomessa sillä se on poliittinen aine joka antaa suruille ylemmyyden tunteen. Pakkopulla on enemmistön oikeuksien rikkomista. Osaan itsekin hyvin ruotsia mutta en puhu sitä Suomen rajojen sisällä muille kuin riikinruotsalaisille turisteille. Jos joku suru rupeaa puhumaan rootvälskaansa niin sanon että icke vörstoooraaa

    riikinruotsalaisten kanssa ja tulemme toimeen englannilla hyvin, joskin puhun myös ruotsia.
    Olen huomannut että englanninkieletä puhuessamme olemme ruotsalaisten kanssa samassa veneessä ja heidän
    (ei kaikkien) ylemmyydentuntonsa loppuu siihen. Kyllähän useta sanovat että suomessa puhutaan ruotsia ja koittavat ruotsia sitten vääntää vähän niinkuin väkisi, mutta se ei auta.
    Olen kohteliaasti ilmoittanut osaavani paremmin englantia kuin pakkoruotsia, joten asiasta ei ole koskaan tullut ongelma. No mitä nyt joskus ynseitä olankohautuksia, mutta muutoin riikinruotsalaiset ovat kaikesta huolimatta ja yleisesti ottaen joustavaa porukkaa.

    Suurin osa heistä ei hyväksy, eikä voi ymmärtää maamme pakkoruotsia. Heille on luonnollista, että kielten valinta englannin jälkeen on normaalia ja luonnollista ilman pakkoja.


    On käsittämätömtä, että pakkoruotsin vahingollisuutta ei oteta huomioon, vaikka se on satoja kertoja todistettu maallemme haitaksi niin henkisesti kuin taloudellisesti.

    Äänestä

Suomen syöjä kansanpetturi Sasi toiminnassa jälleen!

Äänestä
  • kieli, ehti myös eilisiin Hanasaaren juhliin, jossa oli mukana Halonen, Stubb, Kiviniemi, Wahlroos.

    Juhlimista jatkettiin Wahlroosin kartanossa. Olivatkohan Halonen ja Sasi kutsuttu sinne?

    Lehdessä mainittiin kuninkaan ja Wahlroosin ystävyydestä ja että Stubb ja Taxell olivat vieraina jatkossa.

    Näillä kuninkaallisilla keinoilla, mielistelemällä suomalaisia, pidetään pakkoruotsia ja kaksikielisyyttä voimassa Suomessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sasi ym., kirjoitti:

Radio Vegassa on tänään taas RKP-median rituaalikeskustelu, 12.10, jossa valitetaan suureen ääneen finnareitten huonoa palvelusvalmiutta ruotsin kielellä. Poliitikkojen juhlapuheiden ja tekojen eroa kauhistellaan Kimmo Sasin ja Mikaela Nylanderin kesken.

Hohhoijaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu