Rutikuiva puutarha

Vieläkin Raamattu löytyy
joka toisesta suomalaiskodista,
vaikka ei mikään järkevä syy
Herran hyvyyden puolesta todista.

Moni vieläkin elää harhassa.
Aneilla kirkkoa ruokkii.
Rutikuivassa puutarhassa
halkeilevaa maata kuokkii.

Siinä maassa ei kasva mikään
ja turha on kysyä miksi.
Sinne jää älä hetkeksikään,
vaan ryhdy jo ateistiksi.
594
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Edellyttäen että uskoo jälleensynytymiseen.

Äänestä

tyytyä siihen n. 2% :tiin, jossa ateistien määrä on keikkunut jo ties kuinka kauan, eikä näy nousevan vaikka yhän äheltäisi.

Tiesitkö muuten, että juuri ateistit, varsinkin itseään kunnioittavat, ovat kovasti syvällisesti tutustuneet Raamattuun.Ja arvelen heidän lähes kaikkien omistavan sellaisen.
Sillä olisihan melko tyhmää vastustaa sellaista mistä ei mitään tiedä.Olenkin ihmetellyt, että oikeiden ateistien Raamatun tuntemus on usein pidemmällä, kuin monen uskovaksi itseään tituleeraavan.

Onhan sitten, varsinkin näillä palstoilla ateisteiksi itseään sanovia paljonkin, joilla ei ole mitään hajua siitä mitä Raamatussa todella lukee, kunhan heittelevät. Eivätkä varmaan aijo milloinkaan edes tarkistaa sanomisiaan. Siksi heidät on syytä jättää vallan omaan arvoonsa.
Oikea ateisti varmaan häpeää jollain tavalla noita mistään tietämättömiä melskaajia, ja totta onkin, että varmaan tekevät paljon hallaa aatteelleen joutavalla mekastuksella missä ei ole päätä eikä häntää.

Äänestä

Ateisti jyrää, hänellä on paha krapula,
ei usko yhtään mihinkään, on krapula ja vapina.
Yrittää ottaa uskon pois, ettei muutkaan sitä saa,
itsellesi vain tyhjyys jäis, ei uskoa pois voi varastaa.

Mikä salaperäinen kirja se siellä on? ei satukirja liene!
Ei uskovaisetkaan attejen ihan kaikkia juttuja niele!

Äänestä
  • Olet onnistunut kirjoittamaan säälittävimmän runoräpellyksen, mitä olen koskaan lukenut.

    Äänestä

Kastele sinäkin oikean uskon salattua ja runsasta viinitarhaa, niin et enää turhaan ketään täällä parjaa
ja haistele sinä siellä kasvavaa viinimarjaa, niin et enää koe uudestaan koskaan tuota samaa harhaa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Usko J. Maaninen kirjoitti:

Vieläkin Raamattu löytyy
joka toisesta suomalaiskodista,
vaikka ei mikään järkevä syy
Herran hyvyyden puolesta todista.

Moni vieläkin elää harhassa.
Aneilla kirkkoa ruokkii.
Rutikuivassa puutarhassa
halkeilevaa maata kuokkii.

Siinä maassa ei kasva mikään
ja turha on kysyä miksi.
Sinne jää älä hetkeksikään,
vaan ryhdy jo ateistiksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu