kun löysi uuden akan jolla oli omia lapsia, niin jätti minut ja viisi omaa ala ikäistä lastaan heidän takia. Nyt ei ole yhteyttä pitnyt lainkaan voisiin eikä maksa elareita. Omat lapset jäivät toisen akan ja lasten tähden. Elämään tuli köyhyys ja kurjuus.
Ihmetellä täytyy millainenm ies hylkää omat lapset vieraiden lasten tähden.
Nyt ei ole enää oikein rahaa ostaa mitään vaatteita ja ruokakin on lähes puuroa ja tonnikalaa.
Kun mieheni jätti meidät kokonaan
6
1164
Vastaukset
- hjjhuj
miten se köyhyys vasta miehen lähdettyä tuli, jos on töissä niin automaattisesti ottavat elatusavun sen tilistä, jos on työtön niin ei se kovin ole voinut rikastuttaa teitä siellä ollessaan.
- huono isä meillä
sen akan kakaroille uusia vaateita joka viikko, mutta omillensa käy kirpputorilta ostamassa parin euron vaatteita. Sitten vieraan akan kakaroille syöttää pihvejä ja käyvät pitseeriassa, ja meille oma isä tuo lapsille jos tuo kaupasta vanhaa ale ruokaa.
- Johanna84-
huono isä meillä kirjoitti:
sen akan kakaroille uusia vaateita joka viikko, mutta omillensa käy kirpputorilta ostamassa parin euron vaatteita. Sitten vieraan akan kakaroille syöttää pihvejä ja käyvät pitseeriassa, ja meille oma isä tuo lapsille jos tuo kaupasta vanhaa ale ruokaa.
Kuulostaapa lapselliselta tekstiltä. Turhaa kärjistelyä.
- kitinä seis
Minulla mies lähti kun käskin mennä, jäi 4 alaikäistä ja hyvin on selvitty, vaikkei itellä ole aina töitä. Lapsilisiin tulee yksinhuoltajakorotus, kunta maksaa elatustuen kun mies yritti venkoilla ja asumistuki tulee Kelalta. Päiväraha ei ole hääppönen, mutta kaikkinensa toimeen tullaan. Sitä ei elääkseen hirveitä tartte ja lapset oppii äkkiä, että turhuuksia ei kannata vinkua kun ei oo millä ostaa.
Vaatteita saa kirpparilta edullisesti ja tuttujen kesken kierrättämällä, puurossa ei oo mitään vikaa ja broileri tulee halvemmaks ku tonnikala.
Kurjuuteensa voi käpertyä tai sitten nostaa nokkaa ja olla ylpee kun selviää, kuinka vaan. Ex-miehes on ikävä ihminen - tuskin sen takia kannattaa elämäänsä pilata! - äh
osta ruokaa, tonnikala ei ola halpaa, osta jauhelihaa
- valivalitus
vaikkei mies maksaisikaan. Lapsilisiä tulee viidestä aika paljon. Mitä ihmettä sinä akka vikiset?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585564KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1973597Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182418Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222375Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91238Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT651048- 1021048
Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181022- 831018
Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79975