Sain lahjaksi pullon Helmi mantelilikööriä, mutta en tiedä ollenkaan mihin tuota käyttäisi. Pelkästään juotuna se on ainakin ihan liian makeaa. Jos täältä löytyisi jotain vinkkejä juomiin tai vaikka leivontaan, olisin kiitollinen!
Mantelilikööri
5
6159
Vastaukset
- mantelitar
Mantelilikööri sopii erinomaisesti kahvin kanssa. Myös maitoon sen voi sekoittaa ja hyvää tulee.
Tai voithan tehdä hieman monimutkaisempia drinkkejäkin:
http://www.drinkkiklubi.com/ainesosa/mantelilikoori/drinkkiohjeet/ - jokin
glögiin tietenkin! jätä ne tavan mantelit pois.
- kokeiltu on
50/5O Vodka,viski ym. väkevät.
- Tietotaito
Coca-colan kanssa maistuu samalle ku dr.pepper. Kuten pepperissäkin käytetään karvasmantelia valmistukseen :P
- Anonyymi
Sopii erilaisiin jälkiruokiin, kuten tiramisuun.
Ei se tarkoita, jos alkosta likööriä, rommia tai viiniä ostaa, että sitä ryypätään.
Alkoholia käytetään myös ruoanlaitossa ja leivonnassa antamaan tiettyä makua leivonnaisiin, ei sitä aina osteta ryyppäämiseen ja varsikaan humaltumiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.855010- 473302
- 1003230
- 1992463
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj312318- 1332029
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️171723- 201656
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51629- 1801624