King Cab Napalukot

Vetelijä

Mulla on -99 kingcab, ja vähän epäilyttää napalukkojen toiminta. Esimerkiksi venettä luiskalta nostaessa ei vedä (ruovi) kuin toinen etupyörä. Onko cabissa millainen etuperä toteutus, vai onko jokin nyt rikki? Kuinka voin helposti testata toimivatko automaattiset napalukot oikein, molemmat kyllä napsuvat suuntaa vaihtaessa, niinkuin kuuluukin.

Kun napalukko on rikki eikö se kytke ollenkaan, vai luistaako se välillä?

2

4829

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jeep 3.1

      taida nissanin etuakselissa olla tasauspyörästön lukkoa.ilman tasauspyörästön lukkoa molemmat etupyörät vetävät vain silloin kun niiden kitka maahan on lähes sama,jeli on aivan normaalia että vain toinen pyörä lyö tyhjää.

    • Josef K

      Ei ole Nissanissa etuperässä lukkoa, eli jos pyörä ruopaisee, kaikki on kunnossa ja toimii niinkuin pitääkin; tasauspyörästö se vain tasailee siellä tavalliseen tapaansa. Jos toinenkaan napalukko on rikki, ei edessä ruovi eikä myöskään vedä yhtään mikään; vaan eteneminen jää puhtaasti taka-akselin varaan. Testaaminen on (kohta) helppoa: etsi pieni jäätynyt rapakko. Neliveto päälle ja TAKAPYÖRÄT jäälle, etupyörien jäädessä pitävälle alustalle. Jos pääset pysähdyttyäsi sutimatta liikkeelle, etuperä vetää ja toimii OK.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      233
      3961
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      122
      2291
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1429
    5. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      909
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      900
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      767
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      736
    Aihe