King Cab Napalukot

Vetelijä

Mulla on -99 kingcab, ja vähän epäilyttää napalukkojen toiminta. Esimerkiksi venettä luiskalta nostaessa ei vedä (ruovi) kuin toinen etupyörä. Onko cabissa millainen etuperä toteutus, vai onko jokin nyt rikki? Kuinka voin helposti testata toimivatko automaattiset napalukot oikein, molemmat kyllä napsuvat suuntaa vaihtaessa, niinkuin kuuluukin.

Kun napalukko on rikki eikö se kytke ollenkaan, vai luistaako se välillä?

2

4959

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jeep 3.1

      taida nissanin etuakselissa olla tasauspyörästön lukkoa.ilman tasauspyörästön lukkoa molemmat etupyörät vetävät vain silloin kun niiden kitka maahan on lähes sama,jeli on aivan normaalia että vain toinen pyörä lyö tyhjää.

    • Josef K

      Ei ole Nissanissa etuperässä lukkoa, eli jos pyörä ruopaisee, kaikki on kunnossa ja toimii niinkuin pitääkin; tasauspyörästö se vain tasailee siellä tavalliseen tapaansa. Jos toinenkaan napalukko on rikki, ei edessä ruovi eikä myöskään vedä yhtään mikään; vaan eteneminen jää puhtaasti taka-akselin varaan. Testaaminen on (kohta) helppoa: etsi pieni jäätynyt rapakko. Neliveto päälle ja TAKAPYÖRÄT jäälle, etupyörien jäädessä pitävälle alustalle. Jos pääset pysähdyttyäsi sutimatta liikkeelle, etuperä vetää ja toimii OK.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      393
      988
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      885
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      279
      844
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      77
      738
    5. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      726
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      71
      691
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      655
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      646
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    10. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      44
      607
    Aihe