Turvotus jaloissa? Apuva?

Jalat eivät siis ole varsinaisesti kipeät, mutta turvonneet kyllä. Pitäisikö tästä siis olla huolissaan? Tunne on lähinnä ällöttävä. Mikä tähän auttaa ja onko e-pillereilla osaa asiaan? Pitäisikö lopettaa niiden käyttö? Yritin netistä etsiä tietoa ja ällöttää yhä enemmän. Mulla on siis toinen laatta menossa ja en oo ennen huomannut tälläistä. :// huolestuttaa kovin.
7314
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kysypäs lääkäriltä, koska turvotus voi olla oire pillerien aiheuttamasta veritulpasta jalassa... Ainakin Yasmini ohjeissa käsketään heti ottaa yhteus lääkäriin, jos on turvotusta/tunnottomuutta raajassa.

Äänestä

Kyseessä voi olla nesteen kerääntyminen alaraajoihin, ja siihen voi olla syynä joko e-pillerit tai joku muu sairaus.Voi myös olla veritulppa, jos kyse on tulpasta, se pitäisi pysäyttää ja hoitaa mahdollisimman nopeasti.

Joka tapauksessa ota yhteys lääkäriin.

Äänestä
  • Kävin terveydenhoitajalla ja hän lähinnä nauroi minulle. :/ Käski ostaa magnesiumia ja buranaa, sanoi suonenvedoksi. Pitäisi kuulemma olla enemmän kipeä, punainen ja enemmän turvonnut.

    Äänestä

  • aloittaja kirjoitti:

    Kävin terveydenhoitajalla ja hän lähinnä nauroi minulle. :/ Käski ostaa magnesiumia ja buranaa, sanoi suonenvedoksi. Pitäisi kuulemma olla enemmän kipeä, punainen ja enemmän turvonnut.

    kun kaikki nimimerkit on varattu...
    mutta aiheeseen: niin mullekin nauroi lääkäri ja sanoi, ettei voi olla tulppa kun ei ole turvonnut eikä punainen . Kipeä ja kireä jalka oli, mutta pystyin kävelemään jotenkuten. Ei nauranut tämäkään lääkäri enää loppuviikosta, kun kuuli, että pääsin tutkimuksiin toista kautta ja jalassa oli pitkällä matkalla tukosta... Ei ne oireet aina ole niin selviä, vaikka tukos olisikin.

    Eikä paljaalla silmällä pysty edes lääkäri sanomaan, onko tukos vai ei, siihen tarvii vähintään verikokeen ja sen jälkeen ultraäänitutkimuksen, jos on tukokseen viittaavat veriarvot koholla.

    Äänestä

  • aloittaja kirjoitti:

    Kävin terveydenhoitajalla ja hän lähinnä nauroi minulle. :/ Käski ostaa magnesiumia ja buranaa, sanoi suonenvedoksi. Pitäisi kuulemma olla enemmän kipeä, punainen ja enemmän turvonnut.

    Terveydenhoitajat ei tiedä mistään mitään! Varaa aikaa SUORAAN lääkärille.

    Äänestä

  • lääkärille. kirjoitti:

    Terveydenhoitajat ei tiedä mistään mitään! Varaa aikaa SUORAAN lääkärille.

    molempiin jalkoihin saman aikaisesti, aloittajalla on molemmat jalat turvoksissa, kuten usein e-pillereiden kanssa käy, nestekertymää, joka taas on aivan eri asia kuin trombin aiheuttama turvotus..

    Äänestä

  • hjhjhj kirjoitti:

    molempiin jalkoihin saman aikaisesti, aloittajalla on molemmat jalat turvoksissa, kuten usein e-pillereiden kanssa käy, nestekertymää, joka taas on aivan eri asia kuin trombin aiheuttama turvotus..

    Kiitti vastauksista! Nyt kipu pohkeessa on helpottanut, mutta turvotusta on silti. Tosin olen turvonnut kyllä muualtakin, nyt kun tarkemmin katselen. Ehkä se johtuu siis pillereistä, vaikka ruokahalut ovat kyllä kaikonneet. :/ Omituista. Jaloista en kuitenkaan ole enää huolestunut. :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aapuuvaa! kirjoitti:

Jalat eivät siis ole varsinaisesti kipeät, mutta turvonneet kyllä. Pitäisikö tästä siis olla huolissaan? Tunne on lähinnä ällöttävä. Mikä tähän auttaa ja onko e-pillereilla osaa asiaan? Pitäisikö lopettaa niiden käyttö? Yritin netistä etsiä tietoa ja ällöttää yhä enemmän. Mulla on siis toinen laatta menossa ja en oo ennen huomannut tälläistä. :// huolestuttaa kovin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu