Muoniossa piikki kirkosta eroamisessa?

Taitaa moni erota tänä vuonna Muonion kirkosta (seurakunnasta),siellä papeille ei ole mikään"pyhää" - ei edes maaseudun maisemalliset arvot.
Käykää lukemassa keskustelusättii muoniosta Suomi24/Lappi/Muonio ja kantakaa mielipiteellänne ja kortenne kekoon,ateistina.
3128
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Minusta sademetsiä pitää suojella, ja valaita sekä tietenkin Muonion metsään, sillä niiden suojeleminen ei maksa minulle mitään enkä menetä niiden takia työtä. Autoilua ei saa Suomessa vaikeutta eikä mummoa estää myymästä puuta tai nostaa energiaverotusta, sillä ne vaikuttavat minuun tai tuttuihin.

En ole ikinä ymmärtänyt ruikuttajia, jotka eivät yritä tehdä asialle mitään. Miksi ette kerää rahaa ja osta seurakunnan metsää, jotta luonto säilyy?

Äänestä
  • Ei suurelle osalle ole kysymys etteikö metsää saisi myydä ja hyödyntää, vaan siitä kuinka se tehdään.

    Puita voi kaataa ja myydä metsästä myös ilman kaiken tuhoavaa avohakkuuta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


P.Aavi P.Erkele kirjoitti:

Taitaa moni erota tänä vuonna Muonion kirkosta (seurakunnasta),siellä papeille ei ole mikään"pyhää" - ei edes maaseudun maisemalliset arvot.
Käykää lukemassa keskustelusättii muoniosta Suomi24/Lappi/Muonio ja kantakaa mielipiteellänne ja kortenne kekoon,ateistina.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu