Millä häivyttää makeutta pois kotiviinistä?

puppelio

Jälkimakeutin mustaherukkaviinini vahingossa turhan reippaalla kädellä. Tykkään kyllä makeista viineistä, mutta nyt tuli kyllä ihan liköörin makuista. Voiko jollakin häivyttää makeutta hieman?

1

979

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sokeria ei voi poistaa, mutta sehän muuttuu käymisprosessissa alkoholiksi, joten lisäämällä mehua jossa ei ole lisättyä sokeria, saat odottelemalla vähemmän makeaa viiniä. Jos viinisi on jo kirkasta niin silloin pitää lisätä myös hiiva.
      Menettele näin: Jos olet lisännyt esim. 1 kg:n sokeria ja haluat vähentää sen puoleen, niin 0,5 kg:n hävittämiseksi tarvitset mehua 2 litraa. Lisää hiiva mehuun ja odota, että se käy voimakkaasti jolloin voit lisätä viiniä asteittain esim. ensin 2 litraa, sitten 4 litraa jne. Lisäys aina vasta sitten kun käyminen ALKAA hidastua, jolloin lisätty viini antaa uutta sokeria ja käyminen jatkuu.
      On tietysti toinenkin konsti: Tislataan viinistä "hedelmäviinaa". Laki vaan ei salli tätä keinoa käytettävän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      48
      1240
    2. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      957
    3. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      12
      955
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      648
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      73
      635
    6. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      26
      441
    7. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      53
      410
    8. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      401
    9. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      23
      397
    10. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      15
      379
    Aihe