Areva on jättänyt uraaninlouhintaa koskevan valtaushakemuksen, Ylitornion Romppaanvuomaan.
Uraniinilouhinta onkin nyt verhottu, muiden arvometeleiden löytämiseksi, näin saadaan oivallisenhämäävästi uraanikaivos Länsi-Lappia tuhoamaan.
Romppaanvuoman valtaus on pitkänomainen, joka yltää yli Melajärven aina Rovaniemen kaupungin alueelle asti.
Jesse Jeesiö ®
Uraanikaivos Mellajärven tuhoajaksi !
7
362
Vastaukset
- jkluio
saadaan edes jotain käyttöä sillekin joutomaalle.
- SFC-porukka
Äkkiä antamaan viherpiipertäjille ilmaisi kausipaikkoja, niin Länsi-Lappi pelastuu.
- häh?
työpaikoilta, kohentuvalta taloudelta, ....?
- JUIPPIi
Onkohan mellajärvi Tennilän mielestä gheto?
Can't talk now !
Eating!- Tapoja on
suu täynnä ei saa ottaa kantaa. Hyvä Oiva !
- Jesse.Jeesiö
Tapoja on kirjoitti:
suu täynnä ei saa ottaa kantaa. Hyvä Oiva !
Ei tietenkään tähän löpinään kannata vielä, suuremmin kantaa ottaa. Aika tulee sitten kun Länsi-Lapissa avolouhos pöllyää laajalle alueelle uraanihiukkasiaan.
Aikaisemmin olen kirjoitellut Pallaksen puolesta, karavaanareille se oli silloin pelkkää kateellisen pahansuopaista löpinää. Mutta nykyisin karavaanarit ovatkin jo pahoillaan, että Pallaksen karavaanarialue hävitetään ja karavaanarit eivät ole tulevaisuudessa enää tervetulleita, jopa kielletään koko kansallispuistojen alueelta.
Saariselän karavaanipaikoista olen myös kirjoitellut, pahansuopaisen kateellisen löpinöitä olivat nekin. Aika on muuttanut myös karavaanareiden suhtautumisessa nykyisin koko Saariselkään, jonne karavaanarit eivät ole enää tervetulleita.
Levi, Ylläksen tai Kilpisjärven matkailukohteissa on myös syntynyt kielteistä suhtautumista karavaanareihin, mutta karavaanarit sen kun vain polskuttaa, eikä hoida vuorovaikutussuhteitaan millään tasolla ylläpitääkseen harrastustaan kestävänä nykyisele kehitykselle.
Jesse Jeesiö ®
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks645674Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää673433Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.233161- 1132906
En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri642367Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu401775Mikä ihmeen v&v megastore?
Tulee Pohjoisväylälle. Mitä siellä myydään? Keski-uudessamaassa juttua.11308En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131195Miksi kastetaan luterilaisia ?
Tiesitkö että helluntailaiset ja jehovantodistajat kastavat luterilaisia saadaksen uusia maksavia jäseniä ? Tätä hellunt1801031- 59860