Nyt on tilanne sellainen että suomeen pitää saada lisää somaleita tekemään työtä! kun suomessa alkaa olla työntekijöitä vähissä
Somalien puolesta!
seta_jäsen
16157
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
palstalla on tänään erityisen paljon tyhmiä avauksia.
ja siten täällä näkyy olevan yksi vajaaälyinen joka nostelee vanhoja viestejä urakalla etusivulle, palsta pitäisi nimetä uudestaan vaikka jonkun mielisairaalan mukaan :)
häh?
joku huumehörhö nostelee vauhdilla vanhoja huumeketjuja esiin, melko vatipäistä menoa.
Jos sinulla sitä riittää kerran
tässä suomessa pitää asettaa tiukat lait että sais jo rasismin vähentymään suomessa, et maahanmuuttaja nuoret viihtyisi täälä
tunge hamppusi pyllyyn ja muuta vaikka somppu maahan auttamassa niitä
että maahanmuuttajat viihtyis täällä paremmin. Pitäisikö perustaa joku ideariihi tai jotain vastaavaa?
perustaa maahanmuuttonuorien rahankeräys kampanja auttamalla näitä nuoria viihtymaan täälä suomessa ja sehän ehkäisee työttömyyttä
Komissio tietenkin ottaisi ihan pikkasen vaan rahoista kokouskuluihin, byrokratian pyöritykseen ja muihin kuluihin :) Sitten kun rahat olisi jaettu niin osalla komissio voisi vuokrata vaikka jonkun oopperatalon, ostaa viinakset, ruuat ja järkätä muutamalla kymppitonnilla ohjelmaa.
mä olen ja kun tietävät millainen olen, kuinka hyvä olen, kuinka kova olen & kuinka taidokas, ja taitava rehellisesti olen, ja faktan etten mä pelkää ketään. Niin sen syyn takia Suomessa vaikka olisin ikinä kuinka hyvä, kuinka taitava olen niin mun ei annettais otella missään ei nyrkkeilys, ei potkunyrkkeilys otella edes, aika säälittävää touhua. Mä sanon teille muille et FUCK YOU. Suomen perustuslain mukaan ainakin tietääkseni ihan tälläisena pr-tietona, kuten mulla kuten kaikilla muillakin on täysi vapaan-maan vapaus & oikeus olla mitä tahtoo, olla mitä haluaa, aion ainakin itse kaikkien muitten, kaikkien toisten sanomisista, ja tekemisistä huolimatta sanoa mitä haluan,. puhua mitä haluan, olla mitä haluan, edustaa mitä haluan olen sitä kunnes itse lopetan siihen saakka. Olen sitä mitä mä olen. Sitä kukaa, eikä ketään voi multa sitä ennen viedä. Mulla on täysi oikeus olla siinä missä kaikilla muillakin olla sitä mitä elämässä vapaasti haluan olla, juuri sitä mitä mä haluan olla, mitä, mikä, ketä ja millainen itse mä tahdon olla, Suomi on Vapaa Maa, Suomessa saa kuka vain tehdä mitä haluaa. Suomen perustuslain mukaan. Suomessa on sananvapaus ja olemisen vapaus jokainen ihminen on Suomessa vapaa tekemään mitä haluaa, sanomaan mitä haluaa, puhumaan mitä haluaa. Suomi on vapaa maa tämä ei ole mikään Venäjän entinen neuvostoliitto jossa pidetään ihmiset muurin takana konekivääreillä uhaten. Tietääkseni tämä maa on kaikista maista tämä on kaikkista vapain, koska tämä on vapaa-maa. Tietääkseni myöskään Suomi ei ole mikään Isä aurinkoisen stalinen omistama landia, Tä on Suomi. Mulle on ihan sama sellainen juttu ketä, tai kuka mut haluaa nähdä kehässä mä en pelkää edustaa itseäni, ja mä olen sitä mitä. Mä olen sitä mitä olen, se mikä olen, se mitä edustan aina siihen saakka kunnes mä lopetan vasta. Niin kauan kuin mä en lopeta kaikki tietää menin mä vaikkapa Kiinaan, Sweitsiin, Ruotsiin, Tanskaan, vaikkapa Pohjois-Koreaan , vaikkapa Afrikkaan. Niin kaikki all the ladies, all the people, kaikki ihmiset kaikki jengi tietää et mä olen todellinen taistelija tyyppiä oleva champ Mestari. Mä olen sitä niin pitkään, niin kauan kuin mä aion olla, kunnes joskus sitten mä lopetan ja kukaan ei multa vie sitä mitä mulla on
Lääkitys kohdallaan??
Juu onhan vähän noinkin, mutta miksi olet noin agressiivinen. Et taida olla henkisesti ihan terve. Hae apua, se on ilmaista täällä Suomessa.
Kyllähan ulkomaalaisia kurssitetaan kokoajan ja ties mitä aivoriihiä heidän työllistymisensä eteen tehdään. Homma vaan on niin että mieluummin firma ottaa jampan mikä puhuu hyvää Suomea ja muutenkin osaan perus kulttuurisidonnaiset käyttäytymissäännöt. Säännöt nyt kyllä ketä vain oppii, mutta Suomen oppiminen onkin sitten vähän hankalampaa monella alalla jos mietitään ammattisanastoa. Se ei pelkästää riitä että on kova työmies ja niin yleisesti ottaen en minä ainakaan lähtisi ekana valittamaan että Suomalainen duunari olisi laiska tai ei jaksaisi, vaan pikemminkin toisin päin kun saa toppuutella että ei töihin tarvi kipeänä tulla :)
Tällä hetkellä Suomalaisia ammattitaitoista työvoimaa on työttömänä ihan pirusti kun on lama ja yrityksiä menee nurin.
Kaiken lisäksi moni firma on ulkoistamassa muutekin halpatyömaihin. Itse en näe tästä hyötyjä kun täällä on ammattitaitoa, toimiva infrastruktuuri ja harvalla alalla sen suurin siivu valmiin tuotteen hinnasta nyt suurin osa on duunarin palkkaa.
Olet siis suomalainen. Sinä et tiedä maailmasta yhtään mitään, sinulla on vain TV ja lehdet. Kysymys kuka omistaa TV ja lehdet? Me kaikki olemme ihmisiä, mutta ihmisten arvostus on mennyt vikaan. Molemmin puolin siis kukaan ei usko toista puolta. Näin kaikkialla maailmassa. Kuka määrää se raha. Ei mikään muu. Kuka aloitti kaiken tämän???
ymmärtääkseni hirveesti töissä käy:( siis nää jotka täällä jo on. Oliskohan hyvä porkkana jos niille luvattaisiin tuplasti palkkaa?