http://www.helsinginuutiset.fi/Uutiset/Jutut/Itakeskuksen-kirjastosta-kasvoi-monikulttuurinen-olohuone
Olen viimeiset 6-8 vuotta käynyt töölön,pasilan tai kallion kirjaston lehtisaleissa.Kirjastoetiketti on "mamuille" täysin tuntematon käsite,pitävät meteliä kuin supermarketissa....
Kirjasto antaa hyvän esimerkin isommassakin mittakaavassa;kun afrot ja arabit tulevat paikalle,kantaväestö kaikkoaa.
Näin tulee käymään itähelsingissä,kaupunginosat slummiutuvat mustien ihmisten takia.
Itäkeskuksen kirjasto
12
390
Vastaukset
- dhhhddfgg
kuin sinä
- P.U.Nikki
Keravalla ja Vantaalla nuoret somalit ja arabit sylkevät ja uhkailevat suomalaisia kirjastoissa, ja rikkovat tietokoneita ja muuta kalustoa.
- P.U.Oskari
joskus itäkeskuksen kirjastossa...en tajua minkä helvetin takia alakerran lukusaliin piti sijoittaa 3 asiakastietokonetta.Niiden ympärillä parveilee usein kymmenkunta afroa ja hälinän määrän arvannet.
Näille huomauttaminen mekkaloinnista edes henkilökunnan toimesta ei auttaisi.Ja kirjastossa on duunissa todistetusti ainankin 2 tummaihoista.Ja olisihan se rasismia antaa noottia afrolle älämölöstä-
"monikulttuurin kehto",voi saatana! - Raaka-Rauli
P.U.Oskari kirjoitti:
joskus itäkeskuksen kirjastossa...en tajua minkä helvetin takia alakerran lukusaliin piti sijoittaa 3 asiakastietokonetta.Niiden ympärillä parveilee usein kymmenkunta afroa ja hälinän määrän arvannet.
Näille huomauttaminen mekkaloinnista edes henkilökunnan toimesta ei auttaisi.Ja kirjastossa on duunissa todistetusti ainankin 2 tummaihoista.Ja olisihan se rasismia antaa noottia afrolle älämölöstä-
"monikulttuurin kehto",voi saatana!Mesettäkööt kotonaan omilla soppalan rahoilla ostetuilla tietokoneilla. Kirjastossa luetaan, pidetään turpavärkki pienellä tai muuten lennetään pihalle. Eikö siellä ole tarpeeksi rumaa vahtimestaria?
Miksi ihmeessä kirjastossa pitää yleensä olla viihdepaskaa tietokoneiden ja netin muodossa? - niin.
Raaka-Rauli kirjoitti:
Mesettäkööt kotonaan omilla soppalan rahoilla ostetuilla tietokoneilla. Kirjastossa luetaan, pidetään turpavärkki pienellä tai muuten lennetään pihalle. Eikö siellä ole tarpeeksi rumaa vahtimestaria?
Miksi ihmeessä kirjastossa pitää yleensä olla viihdepaskaa tietokoneiden ja netin muodossa?Hallitus on luvannut jokaiselle suomalaiselle oman sähköpostin ja nettiyhteyden. Hallitus vaatii, että ainakin kirjastoista jos ei muualta on jokaisen päästävä nettiin.
http://www.arjentietoyhteiskunta.fi/ - kirja
niin. kirjoitti:
Hallitus on luvannut jokaiselle suomalaiselle oman sähköpostin ja nettiyhteyden. Hallitus vaatii, että ainakin kirjastoista jos ei muualta on jokaisen päästävä nettiin.
http://www.arjentietoyhteiskunta.fi/Hyvä se on luvata asioita jotka eivät ole hallituksesta kiinni. Nettiyhteydet ovat toteutuneet jo vuosia sitten. Ilman kirjastoja. Kirjaston varassa olevalla kansalaisen nettiyhteydellä ei ole mitään todellista merkitystä. Jos taas halutaan, että muslimipakolaiset mesettävät kehitysmaiden kavereilleen turvapaikanhakuohjeita, niin siihenkään ei tarvita kirjastoa. He tekevät sen muutenkin. Kirjaston pitäisi keskittyä alkuperäiseen perustehtäväänsä eikä muuttua tietokonepeliluolaksi ja meluisaksi nuorisotaloksi jonne porukka tulee mälisemään ja sikailemaan. Ei siellä voi keskittyä lukemiseen tai tiedonhakuun kirjoista.
- P.U.Oskari
kirja kirjoitti:
Hyvä se on luvata asioita jotka eivät ole hallituksesta kiinni. Nettiyhteydet ovat toteutuneet jo vuosia sitten. Ilman kirjastoja. Kirjaston varassa olevalla kansalaisen nettiyhteydellä ei ole mitään todellista merkitystä. Jos taas halutaan, että muslimipakolaiset mesettävät kehitysmaiden kavereilleen turvapaikanhakuohjeita, niin siihenkään ei tarvita kirjastoa. He tekevät sen muutenkin. Kirjaston pitäisi keskittyä alkuperäiseen perustehtäväänsä eikä muuttua tietokonepeliluolaksi ja meluisaksi nuorisotaloksi jonne porukka tulee mälisemään ja sikailemaan. Ei siellä voi keskittyä lukemiseen tai tiedonhakuun kirjoista.
Joku neropatti tuossa sanoikin tilaa lehdet kotiisi.Olen suht pienipalkkainen duunari.Lukuisten lehtien tilaaminen kotiin maksaisi melko paljon vuodessa,ja kirjastothan on verovaroilla rahoitettuja.Eli myös itse olen maksanut palvelusta jota käyttäessäni joudun tekemään ison mutkan duunin jälkeen.koska en halua katsella/kuunnella mekastavia maahantunkeutujia.
Tietokoneet todellakin pitäisi poistaa kirjastoista kokonaan.Tai ainankin rajoittaa käyttöä yhdellä tunnusluvulla et pääse kuin kerran päivässä koneelle.
Nyt nämä lakut kiertävät yleisökoneita kuin hyrrä. - piikkisikailija
P.U.Oskari kirjoitti:
Joku neropatti tuossa sanoikin tilaa lehdet kotiisi.Olen suht pienipalkkainen duunari.Lukuisten lehtien tilaaminen kotiin maksaisi melko paljon vuodessa,ja kirjastothan on verovaroilla rahoitettuja.Eli myös itse olen maksanut palvelusta jota käyttäessäni joudun tekemään ison mutkan duunin jälkeen.koska en halua katsella/kuunnella mekastavia maahantunkeutujia.
Tietokoneet todellakin pitäisi poistaa kirjastoista kokonaan.Tai ainankin rajoittaa käyttöä yhdellä tunnusluvulla et pääse kuin kerran päivässä koneelle.
Nyt nämä lakut kiertävät yleisökoneita kuin hyrrä.Täällä vain vähän pohjoisempana pikkukaupungin kirjasto on edelleen samanlainen rauhallinen keidas kuin aina ennenkin. Lehtisalissakin tulee pistettyä kännykkä äänettömälle, ihan vaan ilmapiirin säilyttämiseksi.
Mistähän tämä johtuu???? Olemmeko jääneet kehityksestä jälkeen? - ..........,,,
piikkisikailija kirjoitti:
Täällä vain vähän pohjoisempana pikkukaupungin kirjasto on edelleen samanlainen rauhallinen keidas kuin aina ennenkin. Lehtisalissakin tulee pistettyä kännykkä äänettömälle, ihan vaan ilmapiirin säilyttämiseksi.
Mistähän tämä johtuu???? Olemmeko jääneet kehityksestä jälkeen?monikulttuurisuus ei todellakaan ole rikkautta.Sinun vuoksesi toivon ettei kehitys saavuta pohjoissuomea pitkään aikaan.Toivottavasti ei koskaan.
- Ass_Hole
Lehtiä voi tilata kotiinkin tai selailla r-kioskissa tai stockalla :@ Miksi niitä täytyy lukea kirjastossa? Kaiken maailman tautejaa saa kun somalit niitä sormeilevat ja muutkin, missä lie sormi ollut ennen lehteen tarttumista? ***seessä tietysti!
- justjust...
vielä 90luvun lopulla sai rauhassa lueskella lehtiä ja kirjoja itäkeskuksen kirjastossa.
nykyään tuota rauhaa ei tosiaan enää ole.
ei kirjastossa, eikä sen lähiympäristössäkään.
- Anonyymi
KÄYN TUOLLA JOO.. MUUTAMA NAAMA SAA MUT NÄKEE PUNAISTA 2 VIRKAILIJAA TODELLA EPÄYSTÄVÄLLISIÄ MUUTOIN TYKKÄÄN
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup324591Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene152558Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko252405Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su532288- 321787
Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla321611Se meidän sydänyhteys
Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi731486- 661294
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?491248- 821241