oksettaa syödessä

nnimimerkki

mistä johtuu, kun välillä syödessä alkaa oksettamaan? tai muuten vaan mahassa tuntuu inhottavalle..? mahakin välillä löysällä.. minulla ei ole koskaan ollut mitään syömishäiriötä tai mitään, enkä usko tämänkään mistään sellaisesta johtuvan. Välillä kun ei tee mieli syödä ja mahaan koskee tms, niin odotettuani jotain 10 min, sitten yleensä maistuu taas ihan normaalisti.. enkä voi myöskään raskaana olla.
Ja välillä tuntuu myös että mulla olisi jotenkin pieni vatsalaukku tai jotain.. Tänä aamunakin (klo.10) kun söin aamiaiseksi kaksi paahtoleipää joiden päällä oli paistetut munat, ja täyden kulhollisen jukurttia, ei ollut ollenkaan nälkä vielä kolmen, neljän maissakaan päivällä. sillon söin silti tukevan päivällisen ja nyt äsken pari pizza palaa.. Eli ei tuossa ollut kuin kolme ruokailu kertaa, ja maha tuntuu nyt täydeltä.. Vai onko tuo ihan normaalia?
Toivottavasti vastaatte kiitos jo nyt(:

4

2517

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NORMAALIAHAN SE

      ja tietysti suurempaa ruumiillisessa työssä. Istutko vaan paikallasi?

      • nnimimerkki

        en suinkaan istu vain paikallani, käyn joka päivä 30-60 min lenkin koirani kanssa


      • nnimimerkki
        nnimimerkki kirjoitti:

        en suinkaan istu vain paikallani, käyn joka päivä 30-60 min lenkin koirani kanssa

        voisiko tosin johtua myös siitä, kun olen viime aikoina yrittänyt hieman lihottaa, koska olen 165cm pitkä ja painan jotain 43 kiloa. vai onko edes tarvetta lihottaa?


      • jejejejejejej
        nnimimerkki kirjoitti:

        voisiko tosin johtua myös siitä, kun olen viime aikoina yrittänyt hieman lihottaa, koska olen 165cm pitkä ja painan jotain 43 kiloa. vai onko edes tarvetta lihottaa?

        itsellenikään ei enää maistu tai oikeastaan vaan mahdu ruoka samalla tavalla kuin n. puol vuotta sitten, kun aloin reenaamaan kesäkuntoon ja puolitin syömiseni. nyt taas kesän jälkeen tai oikeastaan jo kesän ajan olen antanut itselleni luvan syödä niin paljon kun huvittaa ja mitä vaan mutta ruoka ei enää mene alas samalla tavalla. ruokalaukku on varmasti paljon pienempi, söin nimittäin yli puoli vuotta sitten aivan hirveesti suhteessa kokooni ( olen 165/50 ) mutta nykyinen ruokailuni tuntuu anorektisen pieneltä. vaikka itsellänikään ei voi olla mitään syömishäiriötä. syön kyllä kaikkea ja ruoka maistuu mutten vaan jaksa niin paljon.

        syömiseni on siis ihan normaalia ja tervettä, mutta haluaisin pysytä syömään enemmän sillä haluan taas lihoa hieman. harmittaa kun mulla oli niin hyvä peppukin, sen saisi takasin jos vähän tästä turpoaisi..

        mutta ehkä se vain tulee ajan kanssa, siis ruoka annoksien suureneminen. itseni kohdalla voi olla myös turvotuksen tunteen välttäminen, mahaani nimittäin turvottaa aina hirveästi kun olen syönyt tuhdisti ja nyt kevään dieettini aikana totutin itseni syömään vain sen verran, että nälkä menee enkä mennyt turvotukseen asti. kai sitä pitää alkaa taas vaan syömään hitaasti, mutta varmasti eli maha pömpölle ruokailun päätteeksi ja enemmän rasvaisia ruokia kunniaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3141
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1600
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1462
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1369
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1324
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      156
      1236
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1178
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1009
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      922
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe