Mitä ovat kirjakääröt, joista Jeesus puhuu?

Onko noiden kirjakääröjen nimi tuo "Katso, minä tulen"?

Heprealaiskirje 10
5 Sentähden hän maailmaan tullessaan sanoo: "Uhria ja antia sinä et tahtonut, mutta ruumiin sinä minulle valmistit;
6 polttouhreihin ja syntiuhreihin sinä et mielistynyt.

7 Silloin minä sanoin: 'Katso, minä tulen-kirjakääröön on minusta kirjoitettu-tekemään sinun tahtosi, Jumala'."
793
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

aina kirjoituksiin, koska vanhanliiton kirjoitukset puhuivat juuri Hänestä. Varmaan senaikaiset kirjoitukset olivat kirjoitetut tällaisiin kirjakääröihin, mitä se materiaali silloin olikin, ehkä nahkaa, papyrosta...?

Saatanallekin Jeesus vetosi kirjoituksiin; "Kirjoitettu on".

Tuossa heb.10:5-7 jakeissa on todistus siitä, mitä vanhanliiton puolella on Jeesuksesta puhuttu, miten Jumala hänen ruumiinsa valmisti, ja miten Jeessus suorittaa sen lunastustyön uhraamalla itsensä meidän syntiemme edestä.
Jeesus on tehnyt kaiken meidän puolestamme, enää ei tarvita muuta uhria, vaan uskomalla Jeesukseen saamme syntimme anteeksi Hänen nimensä kautta.

Ilm.5:ssä luvussa puhutaan myös kirjakääröstä, jota kukaan muu ei ollut arvollinen avaamaan, kuin Karitsa.
Ne asiat sieltä sitten voi jokainen lukea.

Kyllä myös kirjakääröön on kirjoitettu, että Hän on vielä tuleva, Hän, joka oli ja on ja tuleva on.

Äänestä
  • 1. Korinttolaiskirje 15
    40 "Ja on taivaallisia ruumiita ja maallisia ruumiita; mutta toinen on taivaallisten kirkkaus, toinen taas maallisten.
    44 kylvetään sielullinen ruumis, NOUSEE HENGELLINEN RUUMIS. Jos kerran on sielullinen ruumis, niin on myös hengellinen.
    45 Niin on myös kirjoitettu: "Ensimmäisestä ihmisestä, Aadamista, tuli elävä sielu"; viimeisestä Aadamista tuli eläväksi tekevä HENKI."

    1. Pietarin kirje 3
    18 "Sillä myös Kristus kärsi kerran kuoleman syntien tähden, vanhurskas vääräin puolesta, johdattaaksensa meidät Jumalan tykö; hän, joka tosin kuoletettiin lihassa, mutta TEHTIIN ELÄVÄKSI HENGESSÄ,
    19 JOSSA HÄN MYÖS MENI POIS ja saarnasi vankeudessa oleville hengille,"

    Äänestä

Niinhän tuon kirjakäärön nimi Raamatun mukaan on. Jumala tulee, sillä eikat kukaan muu voi noin edeltä sanoa. Tulihan Jumala, tuli ihmiseksi ja eli ihmisten keskuudessa ja meni takaisin sinne, mistä tuli.

Äänestä
  • Ja sitten spermojen lennettyä oli tosi raukeana Jumala.

    Äänestä

  • ristillä, joten Raamattu kumoutui siihen, oppinne mukaan.

    Äänestä

  • veli.vapaa kirjoitti:

    ristillä, joten Raamattu kumoutui siihen, oppinne mukaan.

    Ketä kuolema ei pystynyt pitämään?

    Äänestä

Jeesuksen aikainen Raamattu, ja se oli kirjoitettuna käärömuotopiselle papyrykselle. Juutalaisten "toora" on yhä kuin kirjakäärö, materiaali vaan on nykyaikaista. Eli, Kirjakäärö on Vanhatetamentin ensimmäinen versio!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimi? kirjoitti:

Onko noiden kirjakääröjen nimi tuo "Katso, minä tulen"?

Heprealaiskirje 10
5 Sentähden hän maailmaan tullessaan sanoo: "Uhria ja antia sinä et tahtonut, mutta ruumiin sinä minulle valmistit;
6 polttouhreihin ja syntiuhreihin sinä et mielistynyt.

7 Silloin minä sanoin: 'Katso, minä tulen-kirjakääröön on minusta kirjoitettu-tekemään sinun tahtosi, Jumala'."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu