Haittavaikutuksia myös taukoviikolla?

En oo nyt varma olenko kuvitellut nämä oireet pillereiden aloituksen jälkeen. :/ Tää palsta ei tee mulle hyvää. Onko haittavaikutukset eli turvotus ja huimas siis vain pillerinottopäivinä vai taukoviikollakin?

Oon myös huomannut, että mulla pullottaa verisuonet jaloissa enemmän ja näkyvämmin kuin ennen. Kuvittelenko tämän vai voiko tässä olla perää tai ainakaan haittaa? Osa suonista on pienempiä ja osa suurempia.

Voiko pillereistä vaihtaa suoraan renkaaseen (vai mikälie se kuminen ponnarinnäköinen kapistus olikaan..)? Siis seuraavan laatan tilalta?
4341
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

hormonia on elimistössä taukoviikollakin vai mihin kuvittelet e-tehon taukoviikolla perustuvan???

Juu, voi vaihtaa. Lue Nuvaringin ohjeista

Äänestä
  • Mullakin tuntuu verisuonet olevan enemmän pinnassa. En kylläkään tiedä, mistä se johtuu. :/

    Äänestä

  • sykkyrällä kirjoitti:

    Mullakin tuntuu verisuonet olevan enemmän pinnassa. En kylläkään tiedä, mistä se johtuu. :/

    sama juttu mulla, eli pillereitä syödessäni kiinnitin huomiota siihen, miten jalkojen verisuonet pullottaa. Se tosin voi johtua myös iästä ja suolaisesta ravinnosta?

    Äänestä

  • xez kirjoitti:

    sama juttu mulla, eli pillereitä syödessäni kiinnitin huomiota siihen, miten jalkojen verisuonet pullottaa. Se tosin voi johtua myös iästä ja suolaisesta ravinnosta?

    Onkohan missään tehty ihan oikeasti puolueetonta tutkimusta e-pillerien vaikutuksesta kehoon ja mieleen. Esim, stressihormonien tasoon e-pillerikuurin aikana. Tai pillerin kemikaalien kertymisestä maksaan? Linkkejä kiitos, jos joku tietää tutkimuksista.

    Nyt oltuani viikon ilman, on olo pirteä ja keventynyt, mutta toisaaltahan ihminen voi uskoa, mitä haluaa. Lumelääkkeet parantaa jne. Joka tapauksessa tuntuu hyvältä, jos pystyy vähentämään synteettisiä hormoneja kehossaan (valittavasti ympäristöstä tulee hormonien tavoin käyttäytyviä kemikaaleja elimistöön edelleen. Muoveista, vedestä jne... :( )

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ällöttää_ kirjoitti:

En oo nyt varma olenko kuvitellut nämä oireet pillereiden aloituksen jälkeen. :/ Tää palsta ei tee mulle hyvää. Onko haittavaikutukset eli turvotus ja huimas siis vain pillerinottopäivinä vai taukoviikollakin?

Oon myös huomannut, että mulla pullottaa verisuonet jaloissa enemmän ja näkyvämmin kuin ennen. Kuvittelenko tämän vai voiko tässä olla perää tai ainakaan haittaa? Osa suonista on pienempiä ja osa suurempia.

Voiko pillereistä vaihtaa suoraan renkaaseen (vai mikälie se kuminen ponnarinnäköinen kapistus olikaan..)? Siis seuraavan laatan tilalta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu