Suomen tietoliikenne Ruotsin valvontaan.

1.12 Ruotsin armeijan tiedustelupalvelu saa oikeudet tutkia kaikkea Ruotsin kautta kulkevaa tietoliikennettä, kuten puhelujen ja sähköpostien sisältöä ja nettiyhteyksiä. Tiedustelupalvelulla on käytössään yksi maailman tehokkaimmista supertietokoneista, joka pystyy purkamaan vahvojakin salauksia. Lisäksi sillä on oikeus myydä tietoja U.S.A.:lle. Suurin osa Suomen tietoliikenteestä kulkee Ruotsin kautta, joten samalla poistuu suomalaisten yksityisyydensuoja.
http://piraattiliitto.org/uutiset/2009/10/fra-paasee-kytkemaan-kaapelinsa-ruotsin-viestiliikenteeseen-1-joulukuuta
5238
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

"Tiedusteluelimellä on mm. lupa kerätä tietokantoihinsa tietoa ihmisten – mukaanluettuna suomalaiset – etnisestä taustasta, seksuaalisesta suuntautumisesta, terveydentilasta, poliittisista ja uskonnollisista mielipiteistä sekä ammattiyhdistysaktiviteeteista. Tätä tietoa voidaan sitten välittää edelleen."

Äänestä

Sonera on tehnyt samaan Suomen SUPO:lle jo vuosikausia.

Valtion enemmistöomistuksessa oleva Sonera on toiminut Supon tiedustelun "sivukonttorina" jo vuosikymmeniä ja luovuttanut kansalaisten teletietoja jopa Tele nimen aikana 80-luvulla.

Teletiedoista näkee kenelle olet soittanut ja milloin ja millä nettisivuilla olet surffannut (mitä pornoa olet katsonut hetero/gay) ja kenelle ja minkä sisältöistä sähköpostia ja tekstiviestejä olet lähettänyt!

Kaikki valtionyhtiöt on alistettu toimimaan valtion tiedonkeruukoneina jos niiden toimenkuvaan kuuluu kansalaisten arkaluontoisten (luottamuksellisten) tietojen käsittely, kuten teleliikenne, terveystiedot, pankkitiedot, posti, jne...

Äänestä


  • 80-luvulla ja vielä 90-luvun alussa kun poliisin tarvitsi saada jonkun tietyn henkilön kirjeposti tutkittavaksi, niin ei tarvinnut muuta kuin soittaa valtionomistamaan postilaitokseen ja ilmoittaa tulostaan. Siinä ajassa kun poliisit ajoivat poliisiasemalta postikonttorille (kermanvaalealla Lada Samaralla joka oli silloin yleisin poliisin siviiliauto) niin siellä oli jo kyseisen henkilön päivän kirjeposti lajiteltu erilliseen laariin josta poliisi pystyi sen noutamaan ja viemään laitokselle tutkittavaksi.'

    Kiitos EU-ajan, että nykyisin puhelinkuunteluun ja kirjeiden tutkimiseen vaaditaan käräjäoikeuden päätös.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Varavaraani kirjoitti:

1.12 Ruotsin armeijan tiedustelupalvelu saa oikeudet tutkia kaikkea Ruotsin kautta kulkevaa tietoliikennettä, kuten puhelujen ja sähköpostien sisältöä ja nettiyhteyksiä. Tiedustelupalvelulla on käytössään yksi maailman tehokkaimmista supertietokoneista, joka pystyy purkamaan vahvojakin salauksia. Lisäksi sillä on oikeus myydä tietoja U.S.A.:lle. Suurin osa Suomen tietoliikenteestä kulkee Ruotsin kautta, joten samalla poistuu suomalaisten yksityisyydensuoja.
http://piraattiliitto.org/uutiset/2009/10/fra-paasee-kytkemaan-kaapelinsa-ruotsin-viestiliikenteeseen-1-joulukuuta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu