Montako otat

Marlyn.

Joko pilleripurkit kasaantuu pöydällesi tai kaappeihin? Onko dosetti valmiina..

Itselläni nuo verenpaineet ja rytmihäiriöt vaivana,niihin muutama ja yritän vastustaa muita,toistaiseksi.

13

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heikunkeikku

      En varmasti olisi muistanut mennä tänään apteekkiin, ellet olisi tätä aloitusta tehnyt.

      Haen paketin Buranaa. Myös pötkilön C-poretablettia.

      En käytä mitään lääkkeitä, paitsi buranaa otan silloin, jos pää antaa semmosia merkkejä, että se saattaa äityä kovaakin jomottamaan. Jos otan heti Buranan, niin pääkipu asettuu. Jos en ota, niin pääkipu saattaa muuttua migreeniksi ja se on todella, Todella inhottavaa. Onneksi migreeniä ei tule usein. Oon osannut vähän varoa. Jos olisin tietokoneella paljon, niin sitten saattais pää olla useimmin kipeä. Ja pähkinöitä ei passaa mutustella, ne laukaisevat migreenin. Tanniinia sisältävät viinit myös.

      Kammoksun pikkasen noita lääkkeitä, että en kovin helposti mitään pistä suuhuni jos suinkin on muita parantavia konsteja.

    • nainenvm-55

      Niitä ei ole yhtään ainuttakaan, mutta luontaisjuttuja popsi kylläkin. On kalaöljyä, vihersimpukkakapselia ja magnesiumia, sekä D-vitamiini/kalkkilisä. Särkylääkkeitä käytän tosi harvoin. Verenpaine, sekä kolestroli ovat vielä normaalit.

      • viivi-amald.

        painelääkitys puolikas tabu päivittäin astmapilleri aamuin illoin, myös astmapiiput 2 kpl.
        Vitamiinit päivittäin B ja D, näillä mennään.

        Rimaspan 100mg ohennuslääke, ihan sen sukurasitteen takia pysyis tukokset loitolla, ei lääkärin määräämänä tämäjuttu.


      • elliivo
        viivi-amald. kirjoitti:

        painelääkitys puolikas tabu päivittäin astmapilleri aamuin illoin, myös astmapiiput 2 kpl.
        Vitamiinit päivittäin B ja D, näillä mennään.

        Rimaspan 100mg ohennuslääke, ihan sen sukurasitteen takia pysyis tukokset loitolla, ei lääkärin määräämänä tämäjuttu.

        Uskallat ottaa ilman lääkärin käskyä?
        Minä aikoinaan myös "hoidin" itseäni Primaspanilla juuri tuon mieltä painavan sukurasitteen vuoksi.
        Kun sitten kävin verikokeessa ja Hb oli laskenut jonnekin 110 tienoille säikähdin toissani ja lopetin pillerin popsinnan.
        Nyt on verenpaineeseen yksi tabu aamulla ja kolesteroliin yksi illalla.


      • viivi-amald,
        elliivo kirjoitti:

        Uskallat ottaa ilman lääkärin käskyä?
        Minä aikoinaan myös "hoidin" itseäni Primaspanilla juuri tuon mieltä painavan sukurasitteen vuoksi.
        Kun sitten kävin verikokeessa ja Hb oli laskenut jonnekin 110 tienoille säikähdin toissani ja lopetin pillerin popsinnan.
        Nyt on verenpaineeseen yksi tabu aamulla ja kolesteroliin yksi illalla.

        Hb on 140 ei huolta siitä.


      • viivi-amald. kirjoitti:

        painelääkitys puolikas tabu päivittäin astmapilleri aamuin illoin, myös astmapiiput 2 kpl.
        Vitamiinit päivittäin B ja D, näillä mennään.

        Rimaspan 100mg ohennuslääke, ihan sen sukurasitteen takia pysyis tukokset loitolla, ei lääkärin määräämänä tämäjuttu.

        Primaspan ei ole astmaatikolle kauheen hyvä juttu.
        Mees jutteleen lääkärin kans kantsiiko syödä.


    • Kaupunkilainen

      Vielä ei ole dosetti käytössä, mutta iltalääke tahtoo usein unohtua. Aamulla otan kahta allergialääkettä ja hormonikorvaushoitoa sekä kalsium- ja D-vitamiinitabletin, illalla kolesterolilääkkeen. Yhteensä neljä lääkettä, joista kolme on lääkärin määräämiä ja neljättäkin syön lääkärin suosituksesta.

      • hääh????

        mun äiti on 79, ei silläkään vielä ole!!


    • Akkapeugust

      ottamista oikein tarkoitit? Opiskeluvuosina piti kokeilla, montako naaraspuolista lajiketta ehti ottamaan illassa "silleen". Ei paraskaan ehtinyt kuin kolmeen samana yönä:)

      Sanoivat, että siitä verenpaineita johonkin kohtaan ja rytmihäiriöitä, kun pulssikin kiihtyi. Sitten tuli muitakin jälkitauteja, kun ei aina muistanut, kenet ja montako oli pyydellyt seuraavana iltana daamiksi leffaan

      • Marlyn.

        sinähän suhari olet ollut,no eipä silti - olishan noita kokemuksia mistä ladella,naisenakin ;-))


    • Me essolaiset lääkitsemme itseämme päivittäin ravitsevalla keskarilla, emmekä me tarvitse muita lääkkeitä. Ainoastaan pahimpia pakkaspäivinä otamme tilkkasen vahvempaakin lääkettä.

      Jos olen autolla liikkeellä, niin silloin voin turvallisesti ottaaa vain kaksi keskaria, sillä muutoin voi tulla vaikeuksia poliisin kanssa. Jos olen matkassa Kalu-Kallen Valtralla, niin sellaisina päivinä annostelu on vapaampaa.

      Meidän essolaisten onnellinen tilanne johtuu siitä, että Einari Essonen pitää terveydestämme hyvää huolta. Einari tilaa Essolle vain vitaminoitua keskaria, joka pitää asiakkaat vuodesta toiseen hyvässä taistelukunnossa. Einari on kaukonäköinen mies, joka haluaa liiketoimintansa kukoistavan vielä tulevaisuudessakin.

      • henri|

        otan joskus kolmen tähden lääkettä. Ai mitäkö vasten.
        Nooh halkopinoa


    • verenpaineeseen,

      hörppy kalamaksaöljyä, kun muistan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      201
      4281
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      58
      3052
    3. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      89
      1658
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1296
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      12
      1284
    6. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      8
      1076
    7. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      23
      1067
    8. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      48
      1028
    9. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      237
      1024
    10. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      49
      956
    Aihe