Tarkoitus on aloittaa oikomishoito näin aikuisiällä ja olen siis käynyt oikojalla keskustelemassa oikomisesta. Suuhygienisti otti minulta röntgenkuvat ja purentamallit, jonka jälkeen menin oikojalle uudestaan. Oikoja (yksityinen) oli sitä mieltä, että oikominen voidaan aloittaa vaikka heti, mutta viisaudenhampaat pitää poistaa kuitenkin pikimmiten. Minua nyt hieman häiritsee se, että en ole saanut oikomishoidosta mitään kirjallista hoitosuunnitelmaa, jossa mm. selviäisi hinta. Ensimmäisellä käynnillä kysyin, että saanko sitten seuraavalla käynnillä hoitosuunnitelman sekä hinta-arvion kirjallisena, ja oikoja sanoi että joo, mutta en kuitenkaan mitään kirjallista suunnitelmaa toisella käynnillä saanut. Suullisena tietona olen kyllä hinta-arvion saanut eli n.3000e. Eli uskallanko aloittaa oikomishoitoa kun minulla ei ole mitään kirjallista todistetta hinnasta vai voinko luottaa siihen, että suullinen hinta-arvio pitää? Paikkakunnalla, missä asun ei ole kuin vain tämä yksi yksityinen hammaslääkäri, missä tehdään oikomishoitoa aikuisille, muuten olisin kysynyt hinnoista muualtakin.
Oikomishoito & hoitosuunnitelma
oikomista
2229
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
kannattaa käydä myös kunnallisella puolella kysymässä oikomishoidosta. Itselläni alkaa myös nämä kyseiset hoidot nyt marraskuussa mm.kunnallisella puolella ja hinnaksi tulee noin 500-1000 euroa(joka sisältää poliklinikkamaksut ja sairaalapäivät). Hoitoprosessi kestää noin 2,5-vuotta.
Ei kunnallisella puolella tehdä oikomishoitoa ainakaan tällä paikkakunnalla missä minä asun, koska kyseessä on esteettinen syy.