Tyttöä raiskattiin kaksi tuntia -

eikä kukaan välittänyt mitään??? Jenkeissä kävi näin, kuten voi käydä meilläkin. Ihmiset ei välitä lähimmäisistään..
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1746260
11247
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kaliforniassa onkin monikulttuuri erittäin rikasta. Tietäähän sen, ketkä näitä joukkoraiskauksia tehtailevat.
Ei ole enää uutta Suomessakaan.

Äänestä

on kovat rangaistukset. Nuokin pari luuseria istuvat joukkuraiskauksesta 10- - 20 vuotta. Kaliforniassa on käytössä 3 strikes and down- systeemi eli kahdesta vakavasta rikoksesta tuomittu saa kolmannesta elinkautisen ja se kolmas rikos saa olla vaikka karkkivarkaus.

Suomessa Tuija Braxit ja Astrid Thorsit pitävät huolen siitä että naisiin kohdistuvasta väkivallasta, varsinkin "välimeren alueelta kotoisin olevien näköisten" tekemistä joukkoraiskauksista saa korkeintaan ehdollista ja pienet sakot.

Äänestä
  • Brax ja Thors eivät ole tuomareita. Suomessa rikoksista "tuomion" antavat vielä tuomarit.

    Äänestä

  • 6+8 kirjoitti:

    Brax ja Thors eivät ole tuomareita. Suomessa rikoksista "tuomion" antavat vielä tuomarit.

    Eduskunta säätää rikoslait ja esim. minimirangaistukset rikoksista.

    Tuomarit eivät säädä lakeja vaan tuomitsevat niiden nojalla.

    Esim. lievän raiskauksen lisääminen rikoslakiin oli kyllä ihan eduskunnan päätös, ei tuomareiden.

    Äänestä

Oli omalla käyttäytymisellään tämän aiheuttanut? Ei ollut käyttäytynyt yleisesti hyväksytyllä tavalla?
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1744819
'Varsinais-Suomen poliisilaitoksen vanhempi rikoskonstaapeli Ville Hahl arvioi oikeustieteen pro gradu -tutkielmassaan, että puolet tutkituista raiskauksista olisi voitu välttää, jos uhri olisi toiminut yleisesti hyväksyttävällä tavalla.'

Äänestä

Ihmiset on opetettu jenkeissä siihen että hoidetaan vain omat asiat ei puututa siihen mitä ympärillä tapahtuu
koska voit joutua oikeuteen mitä ihmeellisimmillä syillä ja joutua miljoona korvauksiin ,siis helpompi kun ei näe ja reakoi mihinkään niin ei tule ongelmia ,olisiko tässä yksi painava syy siihen ihmisten välinpitämättömyyteen

Äänestä
  • ei jenkkeihin.

    Suomessa ei myöskään saa käytännössä minkäänlaista rangaistusta raiskauksista, jenkeissä paukkuu kymmeniä vuosia vankeutta, eikä auta vaikka olisit maailmankuulu elokuvaohjaaja, sinut haetaan rikllisten pakopaikka-Euroopasta vaikka 30- vuoden kuluttuakin.

    Äänestä

  • Suomeen kirjoitti:

    ei jenkkeihin.

    Suomessa ei myöskään saa käytännössä minkäänlaista rangaistusta raiskauksista, jenkeissä paukkuu kymmeniä vuosia vankeutta, eikä auta vaikka olisit maailmankuulu elokuvaohjaaja, sinut haetaan rikllisten pakopaikka-Euroopasta vaikka 30- vuoden kuluttuakin.

    Saisi siellä miettiä, miten seuraavan kerran käyttäytyy, jottei aja toista ihmistä rikokseen omalla käytöksellään! Jokaisen on opeteltava käyttäytymään!

    Äänestä

  • yleisesti hyväksytty kirjoitti:

    Saisi siellä miettiä, miten seuraavan kerran käyttäytyy, jottei aja toista ihmistä rikokseen omalla käytöksellään! Jokaisen on opeteltava käyttäytymään!

    peläteiksi. Suomessakin - sen ovat monet naiset ja lapset saaneet kokea. Lääkäri ompelee syntyneet vammat, jos niitä on ja tulehduksiin määrää antibioottikuurin, siinä kaikki. Poliisikaan ei jälkikäteen voi auttaa. Oikeuslaitos on hyvin kallis, monellako yksinäisellä naisella tai lapsella on varaa vuosia kestäviin oikeuskäsittelyihin? Korvausta kärsimyksestä et saa mistään, henkisestä tuesta tai avusta ei myöskään ole tietoa, siis oma vika tai syy, kun et yli- ja väkivallalle pärjännyt. Raiskatun loppuelämä meneekin sitten mukavasti minuuden sirpaleita ja säpäleitä kootessa. Ihmisyyden rajoja ei ole opittu kunnioittamaan missään kulttuurissa.

    Äänestä

1-8 VUOTIAITA!, KOTONAAN!, VUOSIKAUSIA!
SIKA!

Äänestä
  • piven polttajat eivät raiskaa ketään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


12-12=tasan nolla kirjoitti:

eikä kukaan välittänyt mitään??? Jenkeissä kävi näin, kuten voi käydä meilläkin. Ihmiset ei välitä lähimmäisistään..
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1746260

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu