Pakolaisiksi pysyvästi.Kun voi asua taivas alla niin sekin on mukavampaa kuin olla täällä kylmässä suomessa
persauki köyhyys rajan alapuolella.
Siinä ollisi suomen porvareille kosto surkeata kohtelusta.
Saisivat hankki niitä 5euron värikkäitä duunareita jostain huitsin nevadasta.
persauki köyhyys rajan alapuolella.
Siinä ollisi suomen porvareille kosto surkeata kohtelusta.
Saisivat hankki niitä 5euron värikkäitä duunareita jostain huitsin nevadasta.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Niin ja suomeen jäisi enään katainen vanhanen porvari kavereineen ja 3milj.mamua sekä vanhukset.
Kuullostaa hyvältä.
selvillä Espanjalaisesta sosiaaliturvasta, eikö? Taitaa tulla pidempi nälkä siellä Espanjan taivaan alla. No mutta, voihan siellä duunata hiekkakakkuja. Ottakaa muoviämpärit ja leikkilapio mukaanne. Ai niin, millä rahalla te aioitte matkustaa tuonne paratiisiin. Pummilla kuten ennenkin, niinkö?
Jotka hakevat kompensaatiota ongelmaansa köyhille vittuilemalla. Mahtaa olla antoisaa. Pummeja ovat raha- ja valtaeliitin vapaamatkustajat, jotka rikkovat Suomen Tasavallan Perustuslakia ja joiden oikea paikka olisi Valtionoikeudessa.
Suomen suurin ja röyhkein sosiaalipummi on luutamummu halonen, ämmähän ei maksa edes veroja meesuistaan !
Ja Mersulla Espanjaan mennään! perässä hinataan lyx höpömökkiä !
Late Lapista. Varakaravaanarit RY !
suomeen verrattuna, erittäin surkea sosiaaliturva. Ota selvää asioista ensin?
http://www.finlandia.es/public/default.aspx?nodeid=36859&contentlan=1&culture=fi-FI
kivikkoinen on valitsemasi tie.
En minä ole Espanjaan menossakaan sossunluukkuja kolistelemaan, vaan elämään omillani! kuten teen täällä vanhaskroadiassakin.
Late Lapista. Varakaravaanarit RY !
siellä tosiaan tarkenee taivasalla ja ei siellä ainakaa suomalaisen miehen tartte kauaa olla ulkosalla jopa suomen mittakaavasa köyhä mies on paikallisten naisten keskuudessa kovin haluttu, ja siä paitsi siellä on todella halpaa elää, että eiköhän koeteta jostain kaivaa matkarahat ja eiku sinne
en nyt pääse lähtemään mukaan,tyrkytin itseäni niin ahkerasti työmarkkinoille että nyt on taas mentävä töihin.No ehkä ensi kerralla parempi arpa onni,kylmähän täällä on kun Siperiassa mieluusti kyllä lähtis jonnekin lämpöseen.
Yksi thaimaalainen kertoi 2 vuotta Suomessa oltuaan, että ensimmäiseksi hän kiinitti huomionsa siihen, että kaikki suomalaiset ovat samannäköisiä ja samanlailla pukeutuneita ettei suomalaisia erottanut toisistaan. Siten hän huomasi, että suomalaiset olivat kuin robotteja jotka liikkuivat ja tekivät laiken samanlailla. Thaimaaseen palattuuan hän tunsi olevansa taas vapaa elämään niin kuin hän itse halusi. Sai liikkua ja tehdä miten halusi ja missä halusi.
Toivottavasti on mieluinen ja kunnollinen palkkakin.
lopeta se kirjoittelu tänne.
Onhan tämä elämä aika robottimaista. Ulkonakaan ei voi liikkua ilman liikennesääntöjä ja metestää ja kalastaa ei sa ilman lupaa. Pukeuduttava on samanlailla, joska aikille mydään samnalaisia vaatteita. Käyttäydytävä on samanlailla tai muten erotus Jukosta.
hmmm kuulostaa hyvältä.
Niin miten siellä pärjäisi jos ottaisi Suomesta työkyvyttömyys eläkkeen(noin 1150euora/kk.)mukaan?
Ja miten paikalliset ihmiset ovatko mukavia (kusetusta onko tms.) ?
Entä asuminen hintataso?
Espanjassa on Euroopan korkein työttömyys, 14 prosenttia
koska eläminen siellä on paljon halvempaa. Nykyisten lakien mukaan voi lähteä toiseen EU-maahan töitä etsimään menettämättä työttömyyskorvauksiaan 3 kk:n ajaksi. Eikä sitä tiedä, vaikka töitäkin löytyisi.
Mitenkähän paljon eläminen on Espanjassa halvempaa? EU maahan sekin on nykyisin !
Late Lapista. Tietoa tapeetille RY !
http://www.youtube.com/watch?v=EPimZWohhf4