Olemme muuttamassa Ymmerstaan ja kiinnostaisi kovasti alueen rauhallisuus. Ts. onko motarista meluhaittaa? Uskaltaako huoletta liikkua ulkosalla ilta-aikaan? Muita järjestyshäiriöitä?
Ymmerstassa rauhallista?
hilppaliina
8373
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mitäs luulisit alueella jossa asukkaista 25 % on afrikkalaisia maahanmuuttajia? Alue on kuin suvela mutta vain uudemmin kerrostaloin.
Eikö tästäkin olla täällä puhuttu vuosien varrella tarpeeksi mutta aina vaan tulee lisää ketjuja samasta aiheesta.
Mistähän edellinen kirjoittaja on löytänyt tuollaisen 25 % maahanmuuttajia?
Ymmerstassa tosiaan asuu jonkin verran maahanmuuttajia niinkuin koko Espoossa, mutta ei se tee alueesa rauhatonta.
Ymmersta on todella rauhallinen ja hiljainen paikka asua, toki joskus jossakin tapahtuu, mutta niinhän se on nykyään joka puolella.
Viihtyisä paikka. Turunväylän liikenne aiheuttaa meluhaittaa riippuen siitä missäpäin Ymmerstaa asuu. Palveluita ei myöskään ainakaan toistaiseksi ole, Kauniasten puollelle on suunniteltu pientä ruokakauppaa, saa nähdä onnistuuko.
Tosiaan ymmestan alkupuolella on ne vähemmistö talot, en ole siellä asunut mutta useasti kyllä käynyt.
Talot on asukkaiden tason mukaisessa kunnossa eli paskasia, likaisia, kaikki rikki mitä voi rikkoa melkein ja osasta porukkaakin jo näkee että nuo kyllä pitää poliisin leivässä kiinni ja monet muut viranoamiset.
Eteenpäin mentäessähän sitten tulee parempaa seutua että koko ymmersta ei ole eri heimolaisten asuttamaa jos se asiaan mitään vaikuttaa.
Samanlainen paikka se on kuin kaikki muutkin uudet alueet pääkaupunkiseudulla. Ylempi ja alempi sosiaaliluokka laitetaan vierekkäin, että molempia ottaisi päähän toisen olemassaolo. Muuttakoon ken tahtoo, loppupäässä on ylihintaisia pientaloja ja pienkerrostaloja, ja siinä alussa on niin betonilaatikoita, joiden asukkaat ovat jo valmiiksi kyllästyneitä elämäänsä.
Kiva alue, just joo.
Espoonkruunulla on kymmeniä tuhansia asukkaita, joista suurin osa on normaaleja työssäkäyviä ihmisiä. Kyllä on taas joissakin Ymmerstan omistusneukkukuutioissa asuvilla wannabe-keskiluokkaisilla tärkeilyä.
Juuri näin on. Alkupäässä joutuu sietämään jatkuvaa huutoa, koska mamulapset tekevät juuri niin kuin tahtovat sekä pihoilla että rappukäytävissä. Asialle ei voi kukaan mitään, koska puuttuminen on rasismia.
Jos et itse viitsi ottaa asiasta selvää, kysy taksikuskeilta. Heiltä saa tietoa eri alueiden sosiaalisesta rakenteesta, eli minkä sortin möykkäripummeja missäkin luuraa.
Muutin itse noin puoli vuotta sitten pieneltä paikkakunnalta kauhusta kankeana pk-seudulle ja onnekseni sain mahdollisuuden valita asuinpaikakseni juuri Espoon Ymmerstan. Vaikka "maalla" olenkin asunut en ole koskaan päässyt näin kauniiseen ympäristöön, jo pelkkä asuinalueen kävelyreittien kauneus on pitänyt hiipivän koti-ikävän tipo tiessään. Alueella voi harrastaa lähes mitä vain liikuntaa niin sisällä kuin ulkonakin, kiitos monipuolistenulkoilureittien, koriskenttien ja juuri valmistuneen liikuntakeskuksen. Vaikka asunkin edellisten kirjoittajien nimittelemissä "paremmissa taloissa" en tunne itseäni yhtään sen ylempi arvoiseksi tai erilaiseksi kuin kukaan alueella vastaan tuleva. Paikka on erittäin rauhallinen ja ainakaan Ristihaantielle ei moottoritiestä ole mitään melu haittoja pikemminkin lentokoneet niitä enemmän tekevät, mutta nekin vähissä määrin. Kauppoja tai kioskeja alueella ei ikävä kyllä ole, mutta Kauniaisten puolelle kävelee viidessä minuutissa ja junahan kulkee koivuhovin pysäkiltä parhaimmillaan vartin välein molempiin suuntiin. Suosittelen aluetta lämpimästi!