Pieni kysymys

Olisin sellasta kysnyt että, poistin keirukkan heinäkuussa, koska halusimme miehemme kanssa toisen lapsen, kuukautiset olivat normaalit siihen asti, kunnes poistin kierrukan. Sitten meni 2 kuukautta ei tullut kuukautisia, sitten ne alko elo ja syyskuun vaihtees eikä loppua näy aina vaan tulee verta. Voinko olla raskaana, vaikka vuodan koko ajan. Raskaus testi näytti negatiivistä. Mutta kun sain ekan lapsen niin testi näytti vasta 6kk plusaa, eikä edes lääkärissä tehty testi näyttänyt plusaa vaikka olin jo 2 kk. Lääkärit vaan sano että en tule samaan lapsia, kun minulla ei ollut enää kuukutisia ja kunnon syytä ei ikinä löytynyt vasta sitten vuosi myöhemmin, olin raskaana kuukautiset olivat melkein 2 vuotta pois. Synnytyksen jälkee olivat normaalit, siihen asti kunnes poistin kierrukan, eli ne oli säännölliset melkein 2 vuotta. Toivotavastie ymmärtte mitä tarkoitan, onko muilla käynyt vastavaa
5177
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

kenties kupari- vai hormonikierukka? Oletko nyt sitten vuotanut sieltä elo/syyskuun vaihteessa etkä ole asian tiimoilta käynyt gynekologilla?
Jos testi näyttää negatiivista ja _vuodat_ koko ajan, niin tuskin olet raskaana.
Lääkärissä on tehty sitten aikoinaan vain virtsatesti, veritesti kyllä kertoo oikean tilanteen, jo aika piankin hedelmöittymisestä.
Sinullahan on selkeästi jotain hormonihäiriöitä, ollut jo aiemminkin jos ja kun kerran kuukautiset ovat joskus olleet poissa 2 vuotta.
Mene nyt ihmeessä gynekologille, ei ole normaalia vuotaa viikkokausia, ei vaikka olisikin poistettu kierukka.

Niin, jos ei ole kuukautisia, jos ei ovuloi, niin raskaus ei tosiaan voi tulla kysymykseen, siitä on ollut aikoinaan kyse.

Varaahan aika gynekologilta ja jos asiasta googlailet, niin kirjoita sana kierukka oikein, löytyy paremmin infoa.
Et tosiaan maininnut kumpi kierukkamuoto sinulla oli, sekin olisi auttanut jonkin verran, kas kun on eri asia poistattaa kuparinen kuin hormonaalinen.

Äänestä
  • Eli se ei ollut hormooni kierukka. Olen käynyt lääkärissä, siitä ei ollut apua, eli ei ollut hormoonihääriö. Ja olen myös käynnyt gynekologilla, mulla on samanlaisia oireet nytkin kun sillokin ku odoti ekaa lastani, mutta en luota testeihin, koska puolen vuotta mun elämästä meni siihen kun juoksin sairaalas ja mitään ei löytynyt ei testeissä eikä ultrakuvassa, olikohan sikiö silloin vielä niin pieni vai mistä oli kyse. Puolen vuoden jälkeen lääkäri sano että en saa lapsia. Sitten meni 4 kk en ollut käynnyt enää lääkärillä niin olinkin 6 kk raskaana ja poika syntyi terveenä ja normaalina. Se oli ihana joululahja

    Äänestä

  • vainiinjoo kirjoitti:

    Eli se ei ollut hormooni kierukka. Olen käynyt lääkärissä, siitä ei ollut apua, eli ei ollut hormoonihääriö. Ja olen myös käynnyt gynekologilla, mulla on samanlaisia oireet nytkin kun sillokin ku odoti ekaa lastani, mutta en luota testeihin, koska puolen vuotta mun elämästä meni siihen kun juoksin sairaalas ja mitään ei löytynyt ei testeissä eikä ultrakuvassa, olikohan sikiö silloin vielä niin pieni vai mistä oli kyse. Puolen vuoden jälkeen lääkäri sano että en saa lapsia. Sitten meni 4 kk en ollut käynnyt enää lääkärillä niin olinkin 6 kk raskaana ja poika syntyi terveenä ja normaalina. Se oli ihana joululahja

    raskaustesti verestä. Ja jos sinulta on poistettu kuparikierukka jo heinäkuussa ja kuukautiset alkaneet sitten (tai jokin vuoto..) elokuussa/syyskuussa ja samaa soittoa edelleen vuodat niin aivan varmastikin on jotain vikaa jossain. Onko hormonitasosi mitattu, verikokein?

    Ja mitä tulee ultraan, niin aivan varmasti alkio näkyy ja sykekin, jo siinä viikoilla 7 , alkio näkyy aiemmin, syke sitten noilla viikoilla.

    "Puolen vuoden jälkeen lääkäri sano että en saa lapsia. "... Sitten meni 4 kk en ollut käynnyt enää lääkärillä niin olinkin 6 kk raskaana..." Osaat varmasti itsekin laskea, että jos olet 6 kk raskaana, edellisen kerran ollut asian puitteissa 4 kk aiemmin tutkimuksissa, niin olet ollut liian aikaisilla viikoilla niissä tutkimuksissa.

    Otettiinko sinulta silloin millainen ultra? Vaginaalinenko?

    Mene verestä otettavaan raskaustestiin, sillä se selviää oletko raskaana vai et, se testi on _varma_, se näyttää todellisen tilanteen jo noin viikon kuluttua mahdollisesta hedelmöittymisestä.

    Mutta noin pitkäaikainen vuoto ei ole normaalia, olet nyt vuotanut useamman viikon. Joku syy siihen on olemassa.
    Ottiko gynekologi sinulta nyt vag.ultran? Verikokeita?" Olen käynyt lääkärissä, siitä ei ollut apua, eli ei ollut hormoonihääriö. " Mitä sinulta on tutkittu?

    Äänestä

vuoto kestää noin kauan voi kyseessä olla myös keskenmeno, mene lääkäriin, tuollainen ei ole missään tilanteessa normaalia ja vaatii aina tutkimuksia..

Äänestä
  • Minulle tehtiin veri kokeita ihan ne perus normaalit muuta poikevaa ei ollut kun että hg oli vähän koholla, vaikka se on mulla aina ollut todella alhainen jopa siinä 60-70 välissä ja nyt se oli yli 100. Vuotoa jatkuu ainaa vaan vaikka ei enää niin pahana mitä se oli aluksi. lääkäriin olen menossa uudestaan, jos saisin sieltä tällä kertaa apua. Viimeksi ei oikeen tapahtunut yhtään mitään asiaan eteen

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


iso ongelma kirjoitti:

Olisin sellasta kysnyt että, poistin keirukkan heinäkuussa, koska halusimme miehemme kanssa toisen lapsen, kuukautiset olivat normaalit siihen asti, kunnes poistin kierrukan. Sitten meni 2 kuukautta ei tullut kuukautisia, sitten ne alko elo ja syyskuun vaihtees eikä loppua näy aina vaan tulee verta. Voinko olla raskaana, vaikka vuodan koko ajan. Raskaus testi näytti negatiivistä. Mutta kun sain ekan lapsen niin testi näytti vasta 6kk plusaa, eikä edes lääkärissä tehty testi näyttänyt plusaa vaikka olin jo 2 kk. Lääkärit vaan sano että en tule samaan lapsia, kun minulla ei ollut enää kuukutisia ja kunnon syytä ei ikinä löytynyt vasta sitten vuosi myöhemmin, olin raskaana kuukautiset olivat melkein 2 vuotta pois. Synnytyksen jälkee olivat normaalit, siihen asti kunnes poistin kierrukan, eli ne oli säännölliset melkein 2 vuotta. Toivotavastie ymmärtte mitä tarkoitan, onko muilla käynyt vastavaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu