Mikä verovapaa auto ?

maybe back

Mahdollinen muutto olisi n. vuoden päästä Suomeen. Ensimmäinen auto(farmari) on jo ostettu, mutta hakusessa olisi toinen n. 20 k€:n(Saksassa) auto. Teoriassa vaimolle, mutta myös omaan ajoon. Jokin urheilullinen mahd. cabrio esim. Opel GT kiinnostaa tai sitten jokin pihi hybrid.... makua on monenlaista :D.

Miten autoiluun liittyvä verotus on Suomessa muuttumassa vai onko mitenkään esim. käyttömaksut ?. Jotain olen kuullut. Tietenkin auto pitää olla toimiva ja ei haittaa vaikka arvokin säilyisi hyvin.

Olisiko vinkkejä ja mielipiteitä järkevään ja hyvään valintaan ?!. Mahd. vittuilut ja sisältököyhät viestit voi kirjoittaa muualle.

6

661

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turisti2006

      Jos haluat päästä autosta hyvin eroon niin osta mersu. Miellään E320 cdi farkkuhyvillä varusteilla tai sitten
      clk-cabrio tai CLS.
      Hybriditeillä et tee Suomessa edes -tiliä.

      • aloittaja

        olet varmaan oikeassa. esim. Opel GT:stä voi olla vaikea päästä eroon (Opel !) ja lisäksi rättikatto Suomen talvi, joka taitaa toivoton yhdistelmä ?. Tarkoitus on tuolla kuitenkin ajaa suht' ympärivuotisesti.

        Ennemmin harkitsen SLK:ta kuin CLK-cabriota; paremman näköinen, kova katto ja ilm. uudempi korimallikin...


      • Turisti2006
        aloittaja kirjoitti:

        olet varmaan oikeassa. esim. Opel GT:stä voi olla vaikea päästä eroon (Opel !) ja lisäksi rättikatto Suomen talvi, joka taitaa toivoton yhdistelmä ?. Tarkoitus on tuolla kuitenkin ajaa suht' ympärivuotisesti.

        Ennemmin harkitsen SLK:ta kuin CLK-cabriota; paremman näköinen, kova katto ja ilm. uudempi korimallikin...

        slk:ta on jo tarjolla mutta uudempi koppaisia w209 malleja avona aika vähän.
        Mieti myös kovakattoista clk 320 cdi: tä ?


    • Itse toisin Saksasta esim XKR tai XK8 Jaguarin... Aika hienoja laitteita kohtuuhintaan siellä ja Suomessa maksavat hunajaa.
      Ja verotuskin painottuu nykyään raskaamiin noihin urheilullisempiin autoihin, joten verohyötykin on parempi ja hinta Suomessa suhteessa kalliimpi.
      Luulisi että tuollainen 5-10 vuotias auto pitäisi arvonsakin suhteellisen hyvin, varsinkin kun noita ei ole Suomessa tarjolla niin mahdottomasti.

    • taxtax
      • aloittaja

        Taitaa nykyisin olla, että verovapaalla autolla ei oikeastaan tiliä tee.

        MB on varmaan hyvä valinta; esim. C 200 Kompressor tai vast. SLK olisi ns. turvallinen valinta ja muutenkin erinomaisia pelejä. Toisaalta Saksassa on usein eritt. hyviä tarjouksia uusista autoista esim. Honda, Ford, Opel jne. Corvette C5 vm. 1988 - 1990 olisi upea peli, mutta ei kovin käytännöllinen.... siihen ei myöskään mahd. uusi päästöverotuskaan vaikuttaisi...

        Eikähän täältä joku peli nyt löydy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3382
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3202
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      2738
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      44
      2553
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1505
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1330
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1199
    Aihe