Meillä oli jo uskonto jossa fyysinen jo olemassa oleva nainen tulee raskaaksi neitseellisesti jne.
Tämä uskonto ei kaikille riittänyt!
Piti keksiä kaikkien uskontojen äitien isoäiti!
Nyt ensin ei ollutkaan yhtään mitään ja sitten hokkus pokkus kaikkien aikojen neitseellisin synnytys eli hokkus pokkus alkuräjähdys, jolloin tilaa alkoi syntymään ei mistään ei mihinkään.
Ja sitten tämä hokkus pokkus tila tulee koko ajan neitseellisesti raskaaksi ja synnyttää itseään lisää hokkus pokkus.
Tämä uskonto jos mikä tarvitsee lahkoonsa tosiuskovaisia joiden usko ei lopu kesken.
Nyt tämä neitseellisesti syntynyt tila joka synnyttää itseään koko ajan lisää neitseellisesti, osaa myös kaareutua, pyöriä ja olla rakeinen.
Mitähän vielä?
Miten olisi pimeästi laajeneva ja pimeästi kaareutuva tila?
Entäpä kuohuva ja kupliva tila?
tai mustasukkainen tila?
supistuva ja suoristuva tila?
kuoleva tila?
häviävä tila?
räjähdyksen omaisesti supistuva tila?
supiseva tila jne?
keksikääpä lisää käsitteitä tilalle joka voi muuttua miten nyt kosmologiaa sattuu huvittamaan!
naurava tila?
murskaava tila?
Jos tulee joku selittämätön havainto, niin onpahan valmiina takataskussa selityksiä!
Tämä se vasta hauskaa tieteen tekemistä on!
Tila joka keksii itselleen lisää käsitteitä!
Tila joka tulee raskaaksi ja synnyttää lisää tilaa!
Tila joka saa keskenmenon
Tila joka saa orgasmin.
Tila joka tulee uskoon.
Ateistinen tila
Agnostinen tila
Hullu tila
Uskovainen tila
.
Tämä uskonto ei kaikille riittänyt!
Piti keksiä kaikkien uskontojen äitien isoäiti!
Nyt ensin ei ollutkaan yhtään mitään ja sitten hokkus pokkus kaikkien aikojen neitseellisin synnytys eli hokkus pokkus alkuräjähdys, jolloin tilaa alkoi syntymään ei mistään ei mihinkään.
Ja sitten tämä hokkus pokkus tila tulee koko ajan neitseellisesti raskaaksi ja synnyttää itseään lisää hokkus pokkus.
Tämä uskonto jos mikä tarvitsee lahkoonsa tosiuskovaisia joiden usko ei lopu kesken.
Nyt tämä neitseellisesti syntynyt tila joka synnyttää itseään koko ajan lisää neitseellisesti, osaa myös kaareutua, pyöriä ja olla rakeinen.
Mitähän vielä?
Miten olisi pimeästi laajeneva ja pimeästi kaareutuva tila?
Entäpä kuohuva ja kupliva tila?
tai mustasukkainen tila?
supistuva ja suoristuva tila?
kuoleva tila?
häviävä tila?
räjähdyksen omaisesti supistuva tila?
supiseva tila jne?
keksikääpä lisää käsitteitä tilalle joka voi muuttua miten nyt kosmologiaa sattuu huvittamaan!
naurava tila?
murskaava tila?
Jos tulee joku selittämätön havainto, niin onpahan valmiina takataskussa selityksiä!
Tämä se vasta hauskaa tieteen tekemistä on!
Tila joka keksii itselleen lisää käsitteitä!
Tila joka tulee raskaaksi ja synnyttää lisää tilaa!
Tila joka saa keskenmenon
Tila joka saa orgasmin.
Tila joka tulee uskoon.
Ateistinen tila
Agnostinen tila
Hullu tila
Uskovainen tila
.
Vastaukset 16
Vanhimmat
>
Tämä on vain oma vääristelmäsi fysiikasta. Emme tiedä, mikä alkuräjähdyksen aiheutti, joten oletus "ei mistään" ei pidä paikkaansa. Olet säälittävä, jos Sinun pitää valehdellakin sen puolesta, että saisit perusteltua uskomustasi edes jotenkin.
Emme tiedä, mikä alkuräjähdyksen aiheutti. Siitä ei siis uskota mitään. Laajeneva tila sen sijaan on tieteellisesti todistettu: http://en.wikipedia.org/wiki/Metric_expansion_of_space#Observational_evidence
Mistäs se "energiasi" on syntynyt ?
Kaikki kyllä huomaavat, että olet todella pulassa nyt kun et osaa vastata mitään tuohon selkeään tieteelliseen todistukseen tilan laajenemisesta. Itket vaan sormet korvissa huonoa onneasi: reaalimaailma ei tottelekaan kuvitelmiasi. Mutta mutta, ihan ymmärrettävä defenssireaktio tuo on. Olethan sentään hukannut tuon nyt murskatuksi tulleen "teoriasi" kuvitteluun paljon aikaa. Tottakai Sinun on se vaikea hylätä, joten tottakai iniset täällä tuota sormet korviin "ei ei ei" -fraasia, mutta kun käyt illalla nukkumaan, niin et voi olla ajattelematta sitä, että tilan laajeneminen on todistettu tieteelliseksi faktaksi.
Tuosta paniikistasi näkee, että häpeälomasi alkaa ihan pian.
Kuten huomaatte edellisestä viestistä, tämän uskonlahkon jäsenet eivät itse edes ymmärrä olevansa uskovaisia!
He eivät ymmärrä ettei tilaa voi havannoida ja ettei tilalla voi tehdä tieteellisiä kokeita!
Onhan se vaikeaa huomata tulleensa aivopestyksi jonkun uskonlahkon jäseneksi!
Voimia kaikille jotka huomaavat miten heitä on vedätetty uskomaan laajenevaan, kaaareutuvaan, pyörivään ja rakeiseen tilaan, vaikka tilalla ei voi tehdä tieteellisiä kokeita jotka todistaisivat tilan muuttuvan millään tavalla.
Hänen linkkinsä oli yhtä hyvä kuin tämä
http://www.rukoilevaisuus.com/biblia.php
Tuolla todistetaan Jumalan olemassa olo yhtä tieteellisesti kuin hänen linkin sivuilla todistetaan laajeneva tila eli ei!!
Minä tosin en usko ulkopuoliseen Jumalaan sen enempää kuin laajenevaan ja kaareutuvaan tilaankaan.
Milloin ihmiset lopettavat apinoimisen ja alkavat ajatella omilla aivoillaan mikä voi olla mahdollista jne.
.
>
Heh, kuitenkin tuolla esitellään tieteellinen koe, jolla avaruuden laajeneminen osoitetaan: http://en.wikipedia.org/wiki/Metric_expansion_of_space#Observational_evidence
Kenelläkään ei ole ollut pienintäkään kritiikkiä, miksi nuo olisivat virheellisiä havaintoja tai miksi mittausmenetelmä ei olisi tiukan tieteellinen. Näin siis joudumme hyväksymään, että avaruuden laajeneminen on tieteellinen fakta.
Tietysti on olemassa ihmisiä, jotka kieltävät reaalimaailman havainnot (http://en.wikipedia.org/wiki/Denialism), mutta tuollainen kieltohan perustuu vain oman uskomuksensa murskautumisen pelkoon - ja on siis uskomus jo itsessään (kun ei usko, että suora reaalimaailman todiste on todella reaalinen).
Olet taantunut (entisestään) itkupotkuraivaria vinkuvaksi kuolaajaksi, joka huutaa sormet korvissa "ei tämä ole näppäimistö (tai jokin muu reaalimaailman reaalinen asia), ei ole, ei ei ei !".
..mielisairasta harhaista ihmistä menemällä mukaan hänen hallusinaatioihinsa. Ja turha myös nimitellä ja moittia.
tehtiinkö kyseinen koe tilalla, vai kenties laitteilla joka ovat energiaa jotka saivat infoa energiasta josta oli säteillyt energiaa kohti laiteita jotka olivat energiaa?
Ei tilaa voi havannoida, eikä tilaa voi nähdä, kuulla, maistaa, haistaa tai tuntea!
Tilalla ei siis ole tehty tieteellistä koetta joka todistaisi tilan laajenevan!
Etkö ymmärrä tosiasiaa?
Olet aivan kuten muutkin uskovaiset!
.
Jos kiistelisimme painovoimasta:
"Voiko massaa punnita? Ei, massa itsessään ei vaikuta mihinkään, ellei ole kahta massa vetämässä puoleensa.
Massaa ei voi havannoida, eikä massaa voi nähdä, kuulla, maistaa, haistaa tai tuntea!
Massalla ei siis ole tehty tieteellistä koetta joka todistaisi massan pysyvän vakiona!
Etkö ymmärrä tosiasiaa!
Olet aivan kuten muutkin uskovaiset!"
Taidat elää jossain fantasiamaailmassa jossa kaikki luonnonvakiot hyppivät edestakaisin, ja vain sen takia että voisit pitää alkeellisen luomisuskosi, joka on nyt ristiriidassa kaikkien reaalimaailman havaintojen kanssa.
Tietysti olet siinä oikeassa että tätä ns. tilaa itseään ei voi mitata, vaan ainetta siinä tilassa. Kukaan varmaankaan ei ole väittänyt voivansa todistaa tämän tyhjän tilan laajenemista, vaan kyseessä on ollut tilan, jossa on ainetta, laajenemista. Tätä voi tietysti olla hieman vaikea käsittää varsinkin kun sattuu olemaan fundamentalisti.
Älä minulle intä. Katso tuolta: http://en.wikipedia.org/wiki/Metric_expansion_of_space#Observational_evidence
Siellä on tieteellinen todistus avaruuden laajenemisesta. Se on tieteellinen fakta.
menee laitteet (materia) ja energiat sekaisin, niin mitä muuta voi olettaa kuin täyttä sekasotkua?
"...laitteilla joka ovat energiaa jotka saivat infoa energiasta..."
Kvarkit eivät ole energiaa ja vaikka olisivatkin, ei energia absorboi energiaa. Sinulla on aineen ja energian peruskäsitteet totaalisesti sekaisin. Pakko ne kai oli sekoitaa, kun "teoriasi" joutui täyteen umpikujaan.
Perusväittämäsi oli, että energian laajeneminen saa kaiken liikkeen aikaan. Minä väitän, ettei pelkkä energian laajeneminen aiheuta mitään liikettä ilman välitävää materiaalia. Energian laajeneminen näkyy sähkömagneettisena säteilynä, joka ei saa aikaan liike-energiaa.
Toinen perusvirheesi on yritää kieltää kentien aiheuttamat vetävät voimat.
Oletko sinä ainetta/energiaa?
Voiko sinut havaita
Voiko sinulla tehdä tieteellisiä kokeita?
E=mc jne?
.
Käsien heiluttelua kaikki kentät jotka saavat aikaan mitään vetävää voimaa!
E=mc jne.
Ei fysiikassa ole kaavaa E=mc.
Se mitä tarkoitit, on E=mc^2. Se ei suinkaan tarkoita, etä fysiikassa ainetta voidaan käsitellä energiana ja energiaa aineena (massana). Se kertoo vain massalle ekvivaalentin energian, joka syntyy energian täydellisesttä annihilaatiossa. Väitätkö mittalaitteiden annihiloituneen mittauksen yhteydessä?
kaikki aine on synynyt yhdestä ja samasta "raaka-aineesta" eli energiasta?
kiistätkö tämän, vaikka uskonlahkosi yksi ylipapeista kirjoittaa näin suhteellisuusteoriaa runoilijoille kirjassaan
Sivu 116-117
"Kun valo putoaa."
"Kun valo tapansa mukaan kulkee suoraviivaisesti ja Aurinko painaa avaruuden kuopalle, meistä näyttää, että Aurinko vetää valoa puoleensa. Vaikka valon kvantti fotoni on lepomassaton, gravitaatio vaikuttaa siihen. Tämä on sopusoinnussa periaatteen kanssa, jonka mukaan massa ja energia ovat saman asian eri nimiä.
Valon putoaminen Aurinkoa kohti ja siitä johtuva kaukaisen tähden lähettämän valonsäteen näennäinen taipuminen Auringon lähellä oli yksi Einsteinin yleisen suhteellisuusteorian tärkeimmistä ennustuksista. Ensimmäinen maailmansota piti kuitenkin ensin kahakoida loppuun ennen kuin teoriaa päästiin testaamaan.
Vuoden 1919 auringonpimennyksen aikana kaksi retkikuntaa pääsi viimein havaitsemaan tähtien poikkeamia, ja loppu on tieteen historiaa. Sanomalehdet kirkuivat että Newton oli pantu viraslta, ja Einsteinista tuli maailmankuulu.
Aika-avaruuden geometria tunnistaa kaiken energian. Energiaa! Pitääpä käyristyä, se tuumaa.
valonsäteeseen liittyy energiaa, joten valokin muokkaa avaruuden kudelmaa. Yksittäisen fotonin tai jopa tähtien säteilemien fotonikimppujen aiheutaman mitättömän avaruuspainaumus voi kuitenkin käytännössä unohtaa.
Toisin oli varhaisessa maailmankaikkeudessa. Siellä fotoneja oli niin tiheässä, että ne määräsivät avaruuden laajenemistavan."
HÖPÖ HÖPÖ
Huomasitteko? Fotonit ovat vain ja ainoastaan energiaa ja tuonkin mukaan fotonit olivat aikoinaan tiheämmin? Energia on siis muuttunut havaittavasti vähemmän tiheäksi.
Tilan ei ole havaittu laajenevan. On vain nykyisten isojen poikien tyhjiä väitteitä laajenevasta tilasta ja tilasta joka ajattelee, oho energiaa, pitääpä käyristyä!
Täyttä käsien heiluttelua, ei edes tiedettä!
.
"Tämä on sopusoinnussa periaatteen kanssa, jonka mukaan massa ja energia ovat saman asian eri nimiä."
.
>
On. Sehän on tieteellinen fakta: http://en.wikipedia.org/wiki/Metric_expansion_of_space#Observational_evidence
Sivut 174-175
"Paikallisen ajan lisäksi voidaan puhua myös kosmisesta ajasta. Sen määrittä maailmankaikeuden laajenemisnopeus.
koska avaruus laajenee tääkin hetkellä, järki sanoo että sen on vanhoina hyvinä aikoina täytynyt olla pienempi.
Mitä kauemmas kosmisessa ajassa mennään taaksepäin, sitä lähempänä toisiaan kaksi avaruuden pistettä tai vaikkapa kaksi avaruuteen eksynyttä runoilijaa olivat. ja taas järki sano, että joskushan kaikkien näiden pisteiden ja runoilijoien on täytynyt olla päällekkäin ja lomiain kuin muikut ja silva kalakukossa.
Matkalaukut voi puristaa neutronipötkäleiksi ja galaksit kvarkkiplasmaksi, joten maailmankaikkeuden voi pakata hyvin pieneen tilaan.
Mutta kuinka pieneen?
Kun Einsteinin yhtälöiden ratkaisuja 1920-luvulla tutkittiin, huomattiin että universumilla on aina alkupiste. pantiinpa avaruuteen mielikuvituksen keinoin miltei mitä ainetta tahansa: avaruus ei ole ollut olemassa ikuisesti.
Jos kehityksen filmiä kelataan taaksepäin, tullaan vääjäämättä hatkeen, jolloin koko maailmankaikkeus oli kutistuneena yhdeksi pisteeksi eli alkusingulariteetiksi.
koska aika ja avaruus ovat naimisissa toistensa kanssa, aikaa ei ole suhteelisuusteorissa ole ellei ole avaruuttakaan. Siksi einsteinin yhtälöiden kosmologiset ratkaisut kertovat myös, ettei aika ole ollut olemassa ikuisesti."
"avaruus eli ole ollut ikuisesti."
"Siksi einsteinin yhtälöiden kosmologiset ratkaisut kertovat myös, ettei aika ole ollut olemassa ikuisesti."
Kyllä ikuinen energia on ollut olemassa ikuisessa tilassa ikuisesti ja täts it!
tai muuten tila, aika ja energia ovat syntyneet todella neitseellisesti hokkus pokkus!
.
Tiedeihmisetkö uskovat neitseelliseen maailmankaikkeuden syntymään?