Autoni on rekisteröity lokakuussa, joten vero on tullut aina lokakuussa ja olen maksanut yhdessä erässä, kun se on halvin. 2010 maaliskuussa vero muuttuu päästöperusteisensi ja laskee yli 20e vuodessa.
Tuleeko autolleni taas päästöperusteinen vasta lokakuussa eli kannattaa maksaa koko vuosi.
Vai säästänkö, jos maksan vain puoli vuotta, saanko seuraavan maksun päästöperusteisena huhtikuussa?
Tuleeko autolleni taas päästöperusteinen vasta lokakuussa eli kannattaa maksaa koko vuosi.
Vai säästänkö, jos maksan vain puoli vuotta, saanko seuraavan maksun päästöperusteisena huhtikuussa?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Maksa vain puolivuotta niin huhtikuussa saat uuden laskentatavan verolapun
Ei se noin mene. Maaliskuussa 2010 aletaan lähettää 12 kk verolippuja jotka ulottuvat yli maaliskuun 2011, jolloin uudet veroperusteet varsinaisesti tulevat voimaan. Se osa verosta joka kohdistuu maaliskuun 2011 jälkeiseen aikaan kannetaan CO2-perusteisena. Sitä edeltävä aika laskutetaan kaikilta nykyisten veroperusteiden mukaisesna. Siis CO2-verotus alkaa tosiasiallisesti kaikille samasta ajankohdasta eli maaliskuun 2011 alusta. Ei mitään syytä kikkailuun. Kannattaa katsoa sivuilta http://www.ake.fi .
uusien kokonaismassaan (vanhemmilla autoilla) ja co-päästöihin perustuvien verolippujen postitus alkaa maaliskuussa 2010
Helvetin hanurista koko CO2-pelleily, varsinkin kun tuo kokonaispainon mukaan on kaikkea muuta kuin tasapuolinen. Kuinka moni ajaa autoaan jatkuvasti äärirajoilleen lastattuna? Omapainon mukaan olisi ollut paljon järkevämpi. Jollain autolla voi nimittäin omapaino olla korkeampi kuin toisella, mutta kokonaispaino kuitenkin pienempi, jolloin saa kuitenkin halvemman veron vaikka auto on oikeasti raskaampi ja kuluttaisi enemmän. Lisäksi uudet autot tuppaa muutenkin painamaan hieman enemmän turvavarusteineen kaikkineen kuin vanhemmat samankokoiset, mutta kuluttavat silti vähemmän. Vai meinaavatko että joku 1.6 -99 vectra jonka kokonaispaino melkein 1800 kiloa päästelisi enemmän kuin joku 80-luvun 2.0-ascona jollain 1400 kilon kokonaispainoillaan. Raivostuttaa tuo päättäjien vähä-älyisyys.
Taitaa olla niin, että kausi alkaa taas rekisteröintipäivästä eli vanhan systeemin mukainen jatkuu 2010 lokakuuhun. Eli nyt kannattaa maksaa koko vuosi kerralla.