Näin saat passiivista tuloa oikeasti!!!

Eräs vain vm -76

Itse olen pitkään haaveillut passiivisista kuukausittaisista tuloista ja siksi yritin vuosia turhaan hankkia niitä verkostomarkkinoinnin avulla. Tosin, tie tähän toki lopulta löytyi verkostomarkkinoinnin avulla, koska luin kerran kirjan köyhä isä rikas isä. Kirjan sisältöä mietittyäni aikani, tein suunnitelman hankkiakseni passiiviset tulot ja nyt n. 3 vuoden jälkeen ansaitset tekemättä juuri mitään 651 euroa kuukaudessa.

Idean ydin löytyi ko. kirjasta, eli osta passiivisia tulonlähteitä ja näitä passiivisia tulonlähteitä ovat minulle sijoitusasunnot. Aluksi säästin rahat ensimmäisen asunnon käsirahaan ja ostin asunnon. Lopulta sain myös vaimoni vakuuttumaan asian järkevyydestä ja tällä hetkellä meillä on oman sijoitusasuntoni lisäksi 8 yhteistä sijoitusasuntoa, joista jää yli lainanlyhennyksen ja yhtiövastikkeiden maksujen jälkeen 445 euroa/kk ja oma juuri maksuun tullut sijoitusasuntoni tuottaa yhtiövastikkeen jälkeen 206 euroa/kk.

Seuraavan oman sijoitusasunnon ostan keväällä ja tarkoitus on, että sitä maksan pelkästään kahden asunnon vuokratuloilla ja ehkä myöhemmin laitan lisäksi omaa rahaa. Kahden asunnon vuokrilla maksan asunnon n. 4-5 vuodessa ja jos laitan omaa rahaa esim. 500 euroa/kk, maksan toisen asunnon n. 2 vuodessaa.

Tarkoitus on, että kolmatta maksan komen asunnon vuokrilla, neljättä neljän jne. tätä jatkan, kunnes tuloa on niin paljon, että voin halutessani jättää päivätyöni.

Vaimoni kanssa olevat yhteiset asunnot maksamme pelkästään vuokratuloilla, jolloin maksuaika on n. 14 vuotta.

Asunnot joita olemme ostaneet ovat hintaluokaltaan 19 500 -42 000 euroa.

Siksi kirjoitin alussa että tekemättä juuri mitään, sillä täytyyhän töitä tehdä mm. neuvotella lainoista, ostettavasta asunnosta, vuokrata asunto jne. mutta kun vuokralaiset on kaikissa asunnoissa, eikä ongelmia ole, niin silloin rahaa tulee täysin passiivisesti.

0

906

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ikävä sinua

        Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
        Ikävä
        27
        3553
      2. Oletko sä oikeesti varattu?

        Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
        Ikävä
        41
        2389
      3. Otavassa tapahtuu!

        Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
        Mikkeli
        35
        2218
      4. Tulemmeko hyvin

        Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
        Ikävä
        7
        1997
      5. Tiedän kuka sinä noista olet

        Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
        Ikävä
        43
        1552
      6. Rakas, kerro mulle

        Miltä se tuntuu?
        Ikävä
        38
        1429
      7. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

        johonkin kaivattusi toimintaan?
        Ikävä
        127
        1282
      8. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

        Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
        Maailman menoa
        259
        1230
      9. Kesäseuraa

        Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
        Ikävä
        45
        1205
      10. Horoskooppikysely

        Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
        Ikävä
        13
        1189
      Aihe