Näin saat passiivista tuloa oikeasti!!!

Eräs vain vm -76

Itse olen pitkään haaveillut passiivisista kuukausittaisista tuloista ja siksi yritin vuosia turhaan hankkia niitä verkostomarkkinoinnin avulla. Tosin, tie tähän toki lopulta löytyi verkostomarkkinoinnin avulla, koska luin kerran kirjan köyhä isä rikas isä. Kirjan sisältöä mietittyäni aikani, tein suunnitelman hankkiakseni passiiviset tulot ja nyt n. 3 vuoden jälkeen ansaitset tekemättä juuri mitään 651 euroa kuukaudessa.

Idean ydin löytyi ko. kirjasta, eli osta passiivisia tulonlähteitä ja näitä passiivisia tulonlähteitä ovat minulle sijoitusasunnot. Aluksi säästin rahat ensimmäisen asunnon käsirahaan ja ostin asunnon. Lopulta sain myös vaimoni vakuuttumaan asian järkevyydestä ja tällä hetkellä meillä on oman sijoitusasuntoni lisäksi 8 yhteistä sijoitusasuntoa, joista jää yli lainanlyhennyksen ja yhtiövastikkeiden maksujen jälkeen 445 euroa/kk ja oma juuri maksuun tullut sijoitusasuntoni tuottaa yhtiövastikkeen jälkeen 206 euroa/kk.

Seuraavan oman sijoitusasunnon ostan keväällä ja tarkoitus on, että sitä maksan pelkästään kahden asunnon vuokratuloilla ja ehkä myöhemmin laitan lisäksi omaa rahaa. Kahden asunnon vuokrilla maksan asunnon n. 4-5 vuodessa ja jos laitan omaa rahaa esim. 500 euroa/kk, maksan toisen asunnon n. 2 vuodessaa.

Tarkoitus on, että kolmatta maksan komen asunnon vuokrilla, neljättä neljän jne. tätä jatkan, kunnes tuloa on niin paljon, että voin halutessani jättää päivätyöni.

Vaimoni kanssa olevat yhteiset asunnot maksamme pelkästään vuokratuloilla, jolloin maksuaika on n. 14 vuotta.

Asunnot joita olemme ostaneet ovat hintaluokaltaan 19 500 -42 000 euroa.

Siksi kirjoitin alussa että tekemättä juuri mitään, sillä täytyyhän töitä tehdä mm. neuvotella lainoista, ostettavasta asunnosta, vuokrata asunto jne. mutta kun vuokralaiset on kaikissa asunnoissa, eikä ongelmia ole, niin silloin rahaa tulee täysin passiivisesti.

0

777

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Huomenta ihana

        Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
        Ikävä
        45
        7432
      2. Hei rakas...

        Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
        Ikävä
        32
        4098
      3. Ei tämä etene ikinä

        Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
        Ikävä
        57
        3635
      4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

        Että olisit oikeasti rakastunut muhun
        Ikävä
        50
        3140
      5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

        Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
        Ikävä
        17
        2826
      6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

        Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
        Suomalaiset julkkikset
        52
        2376
      7. Miksi et irrota otettasi

        Suhteeni?
        Ikävä
        53
        2327
      8. Koko ajan olet

        Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
        Ikävä
        43
        2268
      9. Toiveikas vai toivoton

        torstai? Ajatuksia?
        Ikävä
        37
        2258
      10. Mukavaa päivää

        Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
        Ikävä
        16
        2246
      Aihe