THL: kaikki rokotetaan

http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2009/11/990450

THL:n mukaan on todennäköistä että kaikki suomalaiset rokotetaan sikainfluenssaa vastaan. Ilmeisesti ainakin alkuvaiheessa ei kuitenkaan pakkorokotuksiin ryhdytä.
1086
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat
  • Itseltäni on kysytty olenko tosissani kun totesin että tapan jos minua yritetään piikittää.

    KYLLÄ!

    WHO=WORLD HELL ORGANISATION

    Äänestä

  • nettijeesus. kirjoitti:

    Itseltäni on kysytty olenko tosissani kun totesin että tapan jos minua yritetään piikittää.

    KYLLÄ!

    WHO=WORLD HELL ORGANISATION

    saat neljä piikkiä kerralla ja pullon rommia.

    Äänestä


Sanoipa täällä eräät epäilevät Tuomaat mitä tahansa, kaikkinensa rokotteen jälkeinen viikko oli aivan älytön. Ekat päivät aivan voimaton, istumatyö juuri onnistui. Käsi kamalan kipeä vieläkin ja haittasi kiekkoilua kovasti. Pientä vilunpuistatusta koko viikon ja lievää lämpöilyä alkuviikosta. Vielä viikonlopun peleissäkin pystyi pelaamaan vain 50% tehoilla, toivottavasti tällä viikolla jo alkaa oireet helpottamaan. Olipa nämä niitä sivuoireita tai hoito-oireita, aivan syvältä sieltä ne joka tapauksessa on. Nyt tällä viikolla pitäisi suoja tulla siihen possulentsuun.

Ihmetellä sopii, miten ne raskaana olevat ja vanhukset selviää tuon rokotteen oireista? toivottavasti hyvin

2.11.2009 11.59


http://markushirvonen.blogit.uusisuomi.fi/2009/11/

Äänestä

Mitä tapahtuu jos ei yksinkertaisesti ota piikkiä jos on pakkorokotus. Käytetäänkö väkivaltaam saako sanktioita, linnaa? Eristetääkö kieltäytyvä jonnekin...


Mitä ?

Äänestä

  • itse toivoisin että suomeen todella tulisi pakkorokotukset. sillä perusteella pääsisi hakemaan jostain länsimaasta turvapaikkaa. se olisi ainoa sauma meikäläisen päästä ulkomaille, kun olen niin laiska etten töitä ulkomailta jaksa katsella ja toisaalta ei ole varaa muuttaa muuten vain.

    Äänestä

Mitä järkeä?

Siinä rokotteessa taitaa todella olla jotain ekstraa tuon possujutun lisäksi?

Äänestä

kaikki suomalaiset rokotetaan mutta sitten "Hän pitää kuitenkin todennäköisenä, että kaikki suomalaiset saavat halutessaan rokotuksen". Rokote on siis vapaaehtoinen mutta annetaan kuva että kaikki rokotetaan kuin olisi pakko. Sitten vielä mainitaan että into ottaa rokote on kasvanut. Ei minulla ole into kasvanut, päinvastoin, aina kun luen rokotuksista ja nimenomaan tuollaisia manipuloituja uutisia ei intoni voisi olla laimeampi. Saksassa vain 12% aikoo ottaa rokotteen mutta sen ja muiden maiden kansalaisten rokotevastaisuudesta ei puhuta. Muistetaan nyt mitä Jane Burgermeister on sanonut rokotuksista; ensin hyvällä ja sitten väkisin koska kaikki aijotaan rokottaa. Mitä enemmän kieltäytyjiä sitä vaikeampaa pakkorokotukset suorittaa ja siksi yrittävät propagandalla saada ihmiset ottamaan ne. Ei kiitos.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sju_ kirjoitti:

http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2009/11/990450

THL:n mukaan on todennäköistä että kaikki suomalaiset rokotetaan sikainfluenssaa vastaan. Ilmeisesti ainakin alkuvaiheessa ei kuitenkaan pakkorokotuksiin ryhdytä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu