Itse operaatio meni hyvin ja ohjeita sain sekä apteekista hain Corsodyl merkkistä liousta.
Minulta on yksi viisuadenhammas poistettu ja tikit tuli siihen ja tähän ei, ja en tajunnut kysyä hammaslääkäriltä asiaa syömisen suhteen.
Voiko melko normaalisti syödä?
Jos olette saaneet kurlaus liuosta niin pitääkö se tehdä ainoastaan hampaiden pesun yhteydessä?
Ei tikkejä viisaudenhampaan poiston jälkeen
6
4386
Vastaukset
- pula80
Heippa, alahampaat joutuu useimmiten tikkaamaan, eli jos sinulta on nyt poistettu ylähammas, niin se paranee paljon nopeammin ja ei tarvitse tikkejä.
Syöminen hoituu ihan oman fiiliksen mukaan. Jos tuntuu, että et voi pureskella, tee herkullista sosekeittoa tms. Syömisen jälkeen kannattaa kyllä ainakin purskutella ja puhdistaa hampaat.
Minulta lähti kaikki viisaudenhampaat kerralla pari viikkoa sitten: edelleen on alhaalla kunnon kolot, joihin ruoka jää ikävästi kiinni. Sen kolon puhdistamiseen sain ruiskeen mukaan, eli kannatta kysyä h-lääkäriltä, jos olet epävarma puhdistamisen suhteen.
Mulle sanottiin, että purskutella sais ainakin kolme kertaa päivässä ja kevyt harjaus aina ruoan jälkeen.- mukaan
Ilmeisesti tikkejä laitetaan tarpeen mukaan. Kun minulta poistettiin viisaudenhampaat, mitään niistä ei tarvinnut tikkejä, vaikka jokin oli niin tiukassa että jouduttiin halkaisemaan ennen kuin saatiin pois. Esimerkiksi muita ylähampaita poistettaessa toinen tarvitsi tikit, toinen ei. Minulta on poistettu aika paljon hampaita ja muistaakseni vain kerran on tarvittu tikit.
- rYTTYILIJÄ
mukaan kirjoitti:
Ilmeisesti tikkejä laitetaan tarpeen mukaan. Kun minulta poistettiin viisaudenhampaat, mitään niistä ei tarvinnut tikkejä, vaikka jokin oli niin tiukassa että jouduttiin halkaisemaan ennen kuin saatiin pois. Esimerkiksi muita ylähampaita poistettaessa toinen tarvitsi tikit, toinen ei. Minulta on poistettu aika paljon hampaita ja muistaakseni vain kerran on tarvittu tikit.
hAMMASHARJASTA?
- asdfasdfass
Minulta poistettiin kaikki viisaudenhampaat, tikkejä laitettiin tarpeen mukaan, alas ei tarvinnut laittaa toiselle puolelle ja ylös laitettiin toiselle puolelle.
- pkojijb
jos ei laitettu tikkejä, voi olla hoitovirhe
- jdodöw
Olisiko lanka loppunut???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman481538Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!761355- 221050
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊871026- 87955
Ai miehillä ei ole varaa maksaa
Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee187896Olet mielessäni
viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s20841Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi99835- 82811
Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?70769