Itse operaatio meni hyvin ja ohjeita sain sekä apteekista hain Corsodyl merkkistä liousta.
Minulta on yksi viisuadenhammas poistettu ja tikit tuli siihen ja tähän ei, ja en tajunnut kysyä hammaslääkäriltä asiaa syömisen suhteen.
Voiko melko normaalisti syödä?
Jos olette saaneet kurlaus liuosta niin pitääkö se tehdä ainoastaan hampaiden pesun yhteydessä?
Ei tikkejä viisaudenhampaan poiston jälkeen
6
4420
Vastaukset
- pula80
Heippa, alahampaat joutuu useimmiten tikkaamaan, eli jos sinulta on nyt poistettu ylähammas, niin se paranee paljon nopeammin ja ei tarvitse tikkejä.
Syöminen hoituu ihan oman fiiliksen mukaan. Jos tuntuu, että et voi pureskella, tee herkullista sosekeittoa tms. Syömisen jälkeen kannattaa kyllä ainakin purskutella ja puhdistaa hampaat.
Minulta lähti kaikki viisaudenhampaat kerralla pari viikkoa sitten: edelleen on alhaalla kunnon kolot, joihin ruoka jää ikävästi kiinni. Sen kolon puhdistamiseen sain ruiskeen mukaan, eli kannatta kysyä h-lääkäriltä, jos olet epävarma puhdistamisen suhteen.
Mulle sanottiin, että purskutella sais ainakin kolme kertaa päivässä ja kevyt harjaus aina ruoan jälkeen.- mukaan
Ilmeisesti tikkejä laitetaan tarpeen mukaan. Kun minulta poistettiin viisaudenhampaat, mitään niistä ei tarvinnut tikkejä, vaikka jokin oli niin tiukassa että jouduttiin halkaisemaan ennen kuin saatiin pois. Esimerkiksi muita ylähampaita poistettaessa toinen tarvitsi tikit, toinen ei. Minulta on poistettu aika paljon hampaita ja muistaakseni vain kerran on tarvittu tikit.
- rYTTYILIJÄ
mukaan kirjoitti:
Ilmeisesti tikkejä laitetaan tarpeen mukaan. Kun minulta poistettiin viisaudenhampaat, mitään niistä ei tarvinnut tikkejä, vaikka jokin oli niin tiukassa että jouduttiin halkaisemaan ennen kuin saatiin pois. Esimerkiksi muita ylähampaita poistettaessa toinen tarvitsi tikit, toinen ei. Minulta on poistettu aika paljon hampaita ja muistaakseni vain kerran on tarvittu tikit.
hAMMASHARJASTA?
- asdfasdfass
Minulta poistettiin kaikki viisaudenhampaat, tikkejä laitettiin tarpeen mukaan, alas ei tarvinnut laittaa toiselle puolelle ja ylös laitettiin toiselle puolelle.
- pkojijb
jos ei laitettu tikkejä, voi olla hoitovirhe
- jdodöw
Olisiko lanka loppunut???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 881587
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla151471- 981390
- 1191285
- 691260
- 1161150
Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan
Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n258987- 69971
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o18935- 37917