Ovatko viranomaiset ottaneet maahanmuuttajat (turvapaikanhakijat, oleskeluluvan saaneet) huomioon sikainfluenassarokotuksessa? Käsittääkseni heitä ei ole vielä priorisoitu tärkeimpiin ryhmiin kuuluvaksi, mikä on todella outoa. Ovathan he yleensä tänne tultuaan aika huonossa kunnossa, traumaattisia ja vailla rokotussuojaa ja immuniteettia, joten heidät pitäisi laittaa kärkeen rokotteen antamisjärjestyksessä! Voisiko joku ystävällinen taho joka tietää asiasta, vastata.
Maahanmuuttajille rokotetta?
lähimmäisystävä
14192
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Jo vanhastaan,eivät sairastu tautiin!
Nehän rokotettiin ennen kansanedustajia.tiätty
ovat kroonisten sairauksien, raskauden, iän ym. perusteella. Ei tietääkseni esim. kansanedustajuuden tai etnisen alkuperän. Yksityissektorilta rokotetta ei saa. Jos maassa ilmenisi rokotusetuilua esim. korkeaa yhteiskunnallista asemaa hyväksi käyttäen, se olisi suuremman kohun paikka kuin pääministerin laudat.
Pakolaiset samassa lääkärintarkastuksessa jossa saavat muutkin vastaanotto rokotuksensa.
Kuopiossa etuili Vasemmiston kansanedustaja koska piti itseensä tärkeempänä ihmisenä kuin rahvas.
Rokottaminen ei ole tarpeen vain sairastumisien estämiseksi, vaan myös taudin leviämisen vähentämiseksi. Itsestäni on yks hailee miten ja millä perusteella rokotusten tärkeysjärjestys on laadittu, kunhan vain kukaan ei etuile omaan "tärkeyteensä" vedoten. JOS on totta, että pakolaiset saavat rokotuksen, niin onko myös niin, että he sitä vaativat?
Rokoitettu tänään kielloista huolimatta.
Kuusikon alueen eliittikoulun oppilaat. Koulussa ei ole kuin muutama mamulapsi 300 suomalaisen joukossa.
täytyy olla hömppää, muuten lehdet olisivat jo kirkuneet isaoja otsikoita, siitä että mamut jätetään rasistisesti rokottamatta.
Heidän tulee kuulua ensimmäiseen aaltoon.
rokotettiin jo kuten suomalaisetkin aakkosjärjestyksessä-sattuivat vaan kaikki olemaan abdullaheja ja ahmedeja ;)
voi olla joillakin paikkakunnilla, ei suinkaan kaikilla. Alussa rokotetaan vain riskiryhmät, huomio!
Ja se johtuu rokotteen vakavista sivuvaikutuksista, viranomaiset tietävät ne mutta salaavat. Rokotteen saavat vain suomalaiset, heidät eliminoidaan ensimmäiseksi.
Tarkoitatko sveitsiläistä kelloseppää vai saksalaista insinööriä? Mitä luulen, että tarkoitat afrikkalaista somaloista, joka toi taudille tänne turvapaikan.
Toivottavasti sinä sairastut loppuiäksesi sikaflunssaan.
HYYSÄRILESBO!
se... kyllä teidän elämä on rankkaa, kunei itsetuntoa ollenkaan.. -luulee-, että yh-äitinne on teitä hyväksi käyttänyt.. menkää psykoloogille.. turhaan Itkette täällä Ei teidän Muna siitä kasva. sama katkarapu seon.. ette kehtaa tytöille näyttää siksi ootte poikein Perä-tuuppareita.. Maahanmuuttajat jo saaneet Sika-rokotuksensa... teille tulee jos sattuu jäämään tähteiksi.. ja jos teillä rääpäleet on rahaa maksaa se 110 € looseri....
rokotettu ensimmäisksi,sillä nehän ovat niitä "kuuluisia" työvomapulan pelastajia jotka hoitavat suomen ylös tästä talouden taantumasta.