Kysymys

Mikä ALV § Ruotsista tuodun marginaaliverollisen auton ostolaskuun, taikka kuittiin merkitään, vai onko siellä sama käytäntö kuin Suomessa?
1161
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Yleensä myyjä ilmoittaa myyntitositteessa, että myytävä tuote ei sisällä vähennettävää veroa. En tiedä Ruotsin pykälistä, mutta näin se homma menee myös Ruotsissa, kun ovat EU:n jäseniä ja alv perustuu EU-direktiiviin.

Jos olet elinkeinonharjoittaja ja olet ostanut Ruotsista tuodun auton, johon on sovellettu marginaaliveromenettelyä, niin sinähän et voi vähentää autosta mitään alvia. Enää ei autoverollekaan maksuunpanna alvia, jonka autokauppias ennen sai vähentää.

Jos sinun on pakko laittaa jotain ostolaskuun, niin kirjoita "marginaaliveromenettely, ei sisällä vähennettävää arvonlisäveroa"

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Untamo. kirjoitti:

Mikä ALV § Ruotsista tuodun marginaaliverollisen auton ostolaskuun, taikka kuittiin merkitään, vai onko siellä sama käytäntö kuin Suomessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu