"Lottovoitto syntyä Suomeen"?

Tällaista mantraa hoettiin minun lapsuudessani...Sittemmin osoittautunut ainakin jossain määrin paikkansa pitämättömäksi mutta mitäs hyvää tässä maassa on? Armeija ja yleinen asevelvollisuushan teitä polttaa ku helevetin tuli, mutta mikä on hyvin?

Itse arvostan puhdasta luontoa ja metsiä, mitä ei välttämättä esim. Keski-Euroopasta löydy ja sitä että täällä on vielä suht rauhallista elää ja kasvattaa lapsia.

Kertokaas onko osunut suurvoitto vai tuliko taas kaks oikein ja lisänumero?
13394
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

...sitä tuo on. Sitä harrastetaan toki jokaisessa maassa, mutta esim. silloin kun olin itse koulussa niin historian opettaja kertoi että neuvostovenäjässä kaikille kerrottiin että elävät maailman parhaassa maassa etteivät haluaisi muuttaa pois. Eikö samaa tehdä myöskin täällä?

"Lottovoitto" my ass. Yksi maailman rasistisimpia ja vanhoillisimpia maita. Muutan pois heti kun mahdollista, tämä on yksi lottovoitto johon en täyttänyt kuponkia, pitäkää hyvänänne.

Äänestä
  • muuttosi pois? Mikä sitä estää?

    Kerro nyt perkele vähän tarkemmin.

    Äänestä

  • ,.., kirjoitti:

    muuttosi pois? Mikä sitä estää?

    Kerro nyt perkele vähän tarkemmin.

    Muuttoa pois ei estä mikään, ainakaan EU:n sisällä. Jenkkeihin vaaditaan tietty se green card.

    Olen lähdössä täältä teidän vaivoistanne tulevien vuosien kuluessa, kunhan olen säästänyt tarvittavan määrän valuuttaa. Ei se ulkomaille muutto ihan sama asia ole kuin paikkakunnan vaihto, vaatii suunnittelua :P

    ja tietty lypsän tätä loistavaa järjestelmää vielä kun mahdollista

    Äänestä

  • pah pöh kirjoitti:

    Muuttoa pois ei estä mikään, ainakaan EU:n sisällä. Jenkkeihin vaaditaan tietty se green card.

    Olen lähdössä täältä teidän vaivoistanne tulevien vuosien kuluessa, kunhan olen säästänyt tarvittavan määrän valuuttaa. Ei se ulkomaille muutto ihan sama asia ole kuin paikkakunnan vaihto, vaatii suunnittelua :P

    ja tietty lypsän tätä loistavaa järjestelmää vielä kun mahdollista

    Jos sulla on johdot sekaisin ja ruuvit löysällä, niin ei ne siitä itsestään suoristu vaikka ulkomaille muuttaisitkin.

    Äänestä

pakkovelvollisuutta, koska keski-euroopassa ei ole puhtaita metsiä.

Paljonko sulla menee rahaa Lottoon viikossa?

Äänestä
  • Hei kusinaama, sanoinko kannattavani pakkovelvollisuutta? Paljonko sulla menee psyykenlääkkeisiin viikossa?

    Äänestä

  • Jorma.Kovanen kirjoitti:

    Hei kusinaama, sanoinko kannattavani pakkovelvollisuutta? Paljonko sulla menee psyykenlääkkeisiin viikossa?

    sitäpaitsi jos et osaa keskustella asiallisesti, niin painuisit vittuun häiriköimästä.

    http://www.youtube.com/watch_popup?v=Nshl8gBx8Ow

    .

    Äänestä

jos olisin syntynyt jonnekin muualle mulla olis eri geenit ja ajattelisin asioista eri tavalla. absurdia siis.

olet tyhmä. tapa itsesi. black metal on sotaa.


*sotaa

Äänestä
  • Mutta nyt sulla on nää geenit ja olet sattumoisin täällä. Black metal on täyttä paskaa, katso vaikka...

    http://www.youtube.com/watch?v=_Sb46VD5CmA

    Ei auta edes "kitaristin" viikset...Painu vittuun jos et osaa keskustella.

    Äänestä


lottopotin nykyisin korjaa sellainen, joka on syntynyt aiwan muualla, kuin Suomessa

Äänestä

Tosi hienoa, kun joku hyvä asiallinen kirjoittaja on pitkästä aikaa aloittanut jonkun hyvän ja tasokkaan keskustelun tällä palstalla. Saa tosin nähdä, että onko tämäkin keskustelu poistettu tältä palstalta jo viimeistään muutaman päivän kuluttua.

"Itse arvostan puhdasta luontoa ja metsiä, mitä ei välttämättä esim. Keski-Euroopasta löydy ja sitä että täällä on vielä suht rauhallista elää ja kasvattaa lapsia."

Itse en välitä sen erityisemmin luonnosta ja metsistä, koska viihdyn enemmän kaupunkiympäristössä ja kyllähän sitä esim. Keski-Euroopasta löytyy myös metsiä, joten siinä mielessä se suomeen syntyminen ei pitäisi olla mikään lottovoitto.

Suomessa on taas muihin Euroopan maihin verrattuna se huono puoli, että täällä ei ole siinä mielessä hyvä kasvattaa lapsia, koska pojat olisivat kuitenkin jo heti syntymästään asti automaattisesti asevelvollisia ja heti alusta asti olisi selvä asia, että jos lapset olisivat poikia, niin he joutuisivat välttämättä jossain vaiheessa elämäänsä suorittamaan sen pakkovelvollisuuden ja "miesten koulun" eli varusmiespalveluksen suomen armeijassa.

Omalla kohdallani tämä asia on vaikuttanut niin suuresti siihen, etten halua saada koskaan lapsia ainakaan täällä suomessa, sillä en halua enää sitä, että omat lapseni joutuisivat kärsimään myös tämän asevelvollisuuden seurauksista, joka on jo pilannut oman elämäni ja aiheuttanut mulle niin paljon tuskaa ja kaikkia mahdollisia vaikeuksia koko elämäni ajan. Mun elämässäni se asevelvollisuus on ollut kaikkein suurin syy siihen, miksi en ole onnistunut löytämään kavereita, tutustumaan ihmisiin ja elämään tasapainoista niin sanottua "normaalin" nuoren miehen elämää. Tämä asevelvollisuusjuttu oli myös kaikkein suurin syy siihen, miksi päätin muuttaa pois entisestä kotikaupungistani.

Äänestä

...niin mikään ihmisen pykäämä valtiojärjestelmä ei ole kestänyt ikuisesti eikä tule kestämään nykymuotoinen Suomikaan. Järjestelmien takia ei myöskään kannata henkeään heittää koska niitä keksitään aina uusia. Nykyinen demokratia on paras tähänastisista saavutuksista mutta ei se ole mikään suomalainen keksintö. Muistakaa että vain 90-vuotta sitten täälläkin tapeltiin siitä valitaanko kommunismi vai fasismi. Suomi on nk. "vapaa maa" mutta jonka kansalaisella ei kuitenkaan ole vapautta olla puollustamatta sen itsenäisyyttä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jorma.Kovanen kirjoitti:

Tällaista mantraa hoettiin minun lapsuudessani...Sittemmin osoittautunut ainakin jossain määrin paikkansa pitämättömäksi mutta mitäs hyvää tässä maassa on? Armeija ja yleinen asevelvollisuushan teitä polttaa ku helevetin tuli, mutta mikä on hyvin?

Itse arvostan puhdasta luontoa ja metsiä, mitä ei välttämättä esim. Keski-Euroopasta löydy ja sitä että täällä on vielä suht rauhallista elää ja kasvattaa lapsia.

Kertokaas onko osunut suurvoitto vai tuliko taas kaks oikein ja lisänumero?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu