Ongelma: Carbide+Symbian SDK+Vista

The Real J.

Olen viime aikoina opiskellut Symbian-ohjelmointia Carbidella. Aluksi tein muutamia ei-symbian projekteja testaustarkoituksessa. Ne toimivat ongelmitta. Mutta kun yritin tehdä yksinkertaisen Symbian-projektin ongelmat alkoivat. Valitsin uudeksi projektiksi Symbian GUI Applicationin ja kokeilin buildata sen. Buildauksesta ei tullut virheitä, joten kokeilin ajaa sen. Emulaattorin ikkuna ilmestyi mutta mitään sovellusta ei ilmestynyt emulaattorin näyttöön ja jonkin ajan kuluttua koko emulaattori-ikkuna sulkeutui. Debuggerilla ajettaessa vilistää hirmuinen määrä viestejä ennen ikkunan sulkeutumista.

Mikä voisi olla ongelmana ? Asensin ohjeiden mukaan ensin mingw:n, sitten tuon Symbian SDK:n, activeperlin ja lopuksi Carbiden. Käytössä Vista Home Personal.

Perlin polku on asetuksissa ja olen jo kokeillut ajaa Carbidea admin-tilassa sekä XP SP2-yhteensopivuustilassa. No dice.

1

557

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6+20=26

      Se ei tykkää niistä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      53
      5139
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      92
      3989
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      3353
    4. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      39
      2942
    5. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      10
      2280
    6. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      21
      2252
    7. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      46
      2237
    8. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      39
      2176
    9. Sielunkumppanini ja nykyinen kaivattuni ovat hyvin samankaltaisia ihmisiä

      Ja uskon että he punovat langansa yhteen pian. Sielunkumppanille voi olla kova paikka hyväksyä kuinka välittävä ja herkk
      Ikävä
      34
      1792
    10. Paljon on tullut kuultua juttuja ja

      ei ole syytä olla uskomatta niitä.
      Ikävä
      64
      1751
    Aihe