Olen viime aikoina opiskellut Symbian-ohjelmointia Carbidella. Aluksi tein muutamia ei-symbian projekteja testaustarkoituksessa. Ne toimivat ongelmitta. Mutta kun yritin tehdä yksinkertaisen Symbian-projektin ongelmat alkoivat. Valitsin uudeksi projektiksi Symbian GUI Applicationin ja kokeilin buildata sen. Buildauksesta ei tullut virheitä, joten kokeilin ajaa sen. Emulaattorin ikkuna ilmestyi mutta mitään sovellusta ei ilmestynyt emulaattorin näyttöön ja jonkin ajan kuluttua koko emulaattori-ikkuna sulkeutui. Debuggerilla ajettaessa vilistää hirmuinen määrä viestejä ennen ikkunan sulkeutumista.
Mikä voisi olla ongelmana ? Asensin ohjeiden mukaan ensin mingw:n, sitten tuon Symbian SDK:n, activeperlin ja lopuksi Carbiden. Käytössä Vista Home Personal.
Perlin polku on asetuksissa ja olen jo kokeillut ajaa Carbidea admin-tilassa sekä XP SP2-yhteensopivuustilassa. No dice.
Ongelma: Carbide+Symbian SDK+Vista
The Real J.
1
544
Vastaukset
- 6+20=26
Se ei tykkää niistä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 457402
- 324078
- 573615
- 503130
- 172816
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons512349- 532317
- 372258
- 432258
- 162246