Miksi Jumala olisi sovittanut

"maailman synnit" itsensä kanssa???

Mitä tuo "sovittaminen" oikein tarkoittaa? Mihin fysiikan sääntöön se perustuu?

Kuka tai mikä vaati Jumalaa "sovittamaan" syntejä, jotka ovat abstrakteja asioita?
18126
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

itsensä kanssa mitään, ei ainakaan toisten "syntejä".

Tuo "syntien sovittaminen" on jäänne erittäin taikauskoisilta ajoilta, joita jotkut vielä muistelevat.

Äänestä
  • >>>Tuo "syntien sovittaminen" on jäänne erittäin taikauskoisilta ajoilta,
    joita jotkut vielä muistelevat.

    Äänestä

  • UPDATE_8517468 kirjoitti:

    >>>Tuo "syntien sovittaminen" on jäänne erittäin taikauskoisilta ajoilta,
    joita jotkut vielä muistelevat.

    "uskovia Jumalan palvelijoita" tarkoitinkin. He jatkavat muinaisia vanhoja perinteitä taikauskoisilta ajoilta.

    Äänestä

kun mikään ei muuttunut tuon "sovitustyön" tuloksena. Ihmiset tekevät syntiä ihan niin kuin ennenkin. Saavat rangaistuksen tai sitten ei.

Mitä hyötyä ja kenelle oli tuosta sovitustyöstä jonka Jumala teki itselleen.

Psykologi sanoisi varmaan tuota masokismiksi. Jumalan elehän oli täysin turha ja tarpeeton.

Äänestä
  • >>>Mitä hyötyä ja kenelle oli tuosta sovitustyöstä jonka Jumala teki itselleen.>Psykologi sanoisi varmaan tuota masokismiksi. Jumalan elehän oli täysin turha ja tarpeeton.

    Äänestä

Jumalan oma vanhurskaus, täydellisyys vaatii synnille rangaistuksen. On oikeudenmukaista rangaista paha ja palkita hyvä. Tätähän maailmassakin tehdään ihmisten parissa.

Siis, Jumala itse vaati rangaistuksen toimeenpanon. Jumala ei voi antaa anteeksi pelkällä toteamuksella: "Annan anteeksi ja unohdan kaiken". Synti olisi jäänyt olemaan. Synti piti rangaista ja näin POISTAA päiväjärjestyksestä. Synti erottaa Jumalan ja ihmisen toisistaan. Siksi se piti poistaa. Tämän Jeesus teki ristillä. Hän poisti synnin uhraamalla itsensä (Heb 9:26, Joh 1:29).
Synnin poistaminen vaatisi sen rankaisemisen. Sijaiskärsijä kärsisi rangaistuksen ihmisten puolesta. Koska synti oli tehty ihmisen lihasssa, piti se myös rangaista ihmisen lihassa. Sijaiskärsijä, joka kärsisi ihmisten synneistä rangaistuksen, piti olla synnitön. Eihän syntinen voi toista syntistä pelastaa niin kuin ei hukkuvakaan voi toista hukkuvaa pelastaa. Kaikki ihmiset olivat kelvottomia sijaiskärsijöiksi koska he olivat itse syntisiä. He olivat siis itse Pelastajan tarpeessa. Sitäpaitsi Jumala yksin voi ihmisen pelastaa. Hän on ainut synnitön ja ainoa Pelastaja. Koska synti oli tehty ihmisen lihassa niin myös rangaistus piti kärsiä ihmisen lihassa. Näin ihmiskunnan Pelastajaksi tarvittiin Jumala ja synnitön ihminen sijaiskärsijäksi ja Pelastajaksi. Tästä johtuen Jumala joka on Henki täytyi tulla ihmiseksi. Näin Jumala tuli lihaan. Synnitön Jumalan Poika tuli sellaiseksi kuin ihminen on. Jumala otti ihmisen muodon Pojassaan Jeesuksessa. Jeesus oli yhtä aikaa Jumala ja ihminen. Tästä johtuen Hän kykeni ihmisen pelastamaan kärsimällä viattomana synnin rangaistuksen ja kuolemalla ihmisenä ristillä. Synnin palkka on kuolema. Jeesus kuoli meidän puolestamme ristillä.

Jeesuksen ruumiiseen lyötiin kaikki koko ihmiskunnan synti (syntiinlankeemus ja kaikki yksittäiset synnit). Sitten Jumala rankaisi Jeesusta kaikista synneistä mitä ihmiskunta on tehnyt ja tulee tekemään tulevaisuudessakin siihen asti kuin Jumalan lopullinen valtakunta tulee.
Siis, sinun ja minun synnit ovat saaneet Jumalan määräämän rangaistuksen Jeesuksessa Kristuksessa. Jumala rankaisi Jeesusta Kristusta niin kuin Hän olisi itse tehnyt kaikki synnit. Nyt kun synti on rangaistu, on syntinen ja syyllinen vapaa rangaistuksesta. Eihän ketään saa tuomita ja rangaista kahta kertaa samasta rikkomuksesta. Näin sanoo maallinenkin oikeustaju.

Jeesuksen kärsittyä rangaistuksen synneistämme, hän kuoli ristillä. Jeesus haudattiin.
Jumala hyväksyi Jeesuksen uhrin ja herätti Hänet kuolleista. Sen Jumala teki siitä syystä jotta Jeesuksesta tulisi kaikkien ihmisten Vapahtaja. Hänet on herätetty kuolleista meidän vanhurskauttamisemme tähden. Nyt kun ihminen uskoo Jeesukseen ja ottaa Hänet vastaan Herrakseen ja Vapahtajakseen, Jeesuksen veri puhdistaa hänet kaikesta synnistä. Jumala pukee välittömästi Jeesuksen täysin synnittömän elämän ihmisen päälle. Tästä johtuen Jumala ei näe uskovan syntejä. Jeesus poisti ne ristillä. Nyt Jumala näkee Jeesuksen viattomuuden uskovassa. Uskova on puettu Jeesuksen Kristuksen täysin synnittömän elämän ansioon ts, Jeesuksen vanhurskauteen josta Raamattu puhuu Jumalan vanhurskautena (Room 3:21-26). Näin Jumala teki ristillä vaihtokaupan. Jumala nosti meidän synnit meidän päältämme ja pani ne Jeesuksen päälle. Sitten Hän otti Jeesuksen synnittömyyden ja laski sen meidän päällemme (2 Kor 5:21).

Hallelujaa, Kiitos Jeesukselle Kristukselle!

Tässä on Jumalan suuri rakkaus ilmestynyt ristillä. Hän rakasti niin paljon että Hän itse otti päälleen ja kärsi rangaistuksen rikkomuksista joista Hän on rangaistuksen määrännyt. Vähän sama juttu kuin jos sinulla on lapsia ja sinä määräät lapsillesi rangaistuksen jostakin pahasta teosta. Koska rakastat lapsiasi, et haluaisi rangaista heitä. Niin sinä sitten itse kärsit määräämäsi rangaistuksen lastesi puolesta jotta lapsesi olisivat vapaat rangaistuksesta. Nyt kun rangaistus on suoritettu rauha on palannut sinun ja lastesi välille.
Näin on myös Jumalan lasten laita. "Koska me siis olemme uskosta vanhurskaiksi tulleet, niin meillä on rauha Jumalan kanssa meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen kautta, jonka kautta myös olemme uskossa saaneet pääsyn tähän ARMOON, jossa ME nyt OLEMME, ja meidän kerskauksemme on Jumalan kirkkauden toivo (Room 5:1-2).

Äänestä
  • synneille rangaistuksen antamista?

    Kuinka siis se, että Jumala tapattaa itsensä ristiinnaulittuna voi olla "rangaistuksen antamista"?

    Onpa kristinusko typerää....

    Äänestä

  • Typerää hommoo kirjoitti:

    synneille rangaistuksen antamista?

    Kuinka siis se, että Jumala tapattaa itsensä ristiinnaulittuna voi olla "rangaistuksen antamista"?

    Onpa kristinusko typerää....

    Jumala ei sovittanut syntejä eikä rangaissut syntejä. Kyse oli ihmisestä joka tapettiin, ihminen ihmisen puolesta kuoli. Ihmistä rangaistiin synneistä. Jumala tuli ihmiseksi sitoutuen ihmisiin jopa ristiinnaulitsemiseen ja kuolemaan saakka. Jumala itse saatiin nyt ruoskia ja tappaa. Jumalaa rangaistiin, pilkattiin syljettiin, halveksittiin. "Jos olet Jumala astu alas ristiltä..." huudeltiin. Sinäkin saat huudella: "onpa typerää."
    Miksi Hänet sitten sai tappaa, mitä hän oli tehnyt paitsi tuota typeryyttä että antoi tapattaa itsensä?
    Kyse oli ihmisen sovittamisesta Jumalan kanssa ja kaikkien ihmisten syntien, herjojen ja lyöntien pois heittämisestä niin kuin jaikal jo kertoikin. Barabbas murhamieskin sai Hänen tähtensä armahduksen kuolemantuomiostaan sillä Hän meni Barabbaan tilalle.
    Jumala odottaa nyt rakastamiaan ihmisiä kotiinsa luokseen. Näitä herjoja huudelleitakin.

    Äänestä

  • Typerää hommoo kirjoitti:

    synneille rangaistuksen antamista?

    Kuinka siis se, että Jumala tapattaa itsensä ristiinnaulittuna voi olla "rangaistuksen antamista"?

    Onpa kristinusko typerää....

    Ilman verenvuodatusta ei ole anteeksiantamusta Jumalan puolelta. Tämä on Raamatun totuus.
    Nyt veri on vuotanut sinun syntiesi tähden Golgatan keskimmäisellä ristillä Vapahtajan Herran Jeesuksen Kristuksen ruumiista. Tuo Jeesuksen veri on Jumalan oma veri (Apt 20:28).
    Sen tähden Jeesuksen Kristuksen veri tuottaa sovituksen ja anteeksiantamuksen. Jeesuksen veri puhdistaa sinut KAIKESTA SYNNISTÄ yksinkertaisen parannuksen teon ja uskon kautta Jeesukseen. Saat takaisin lapsuutesi viattomuuden. Usko, ota vastaan ja sinä koet veren puhdistavan voiman. Mikään muu uskonto ei voi tarjota tällaista totaalista anteeksiantamusta. Ja mikä parasta; tämä ei ole pelkkää teoriaa, sinä myös koet viattomuuden. Koet myös Jumalan rakkauden, nimittäin, jos näitä kaipaat.

    Jos kristinusko ei sinua kuitenkaan kiinnosta mutta haluat olla uskonnollinen, voit mennä johonkin muuhun uskontoon mukaan. Mutta silloin sinä menetät kaiken sen mitä Jumala on sinulla lahjoittanut Pojassaan Jeesuksessa Kristuksessa. Menetät tuon mitä sinulle edellä kerroin plus paljon muuta. Jumala ei tahdo että Hänen armonsa menisi sinun kohdallasi hukkaan. Hän ei tahdo että menetät Hänen antamansa lahjan. Siksi Hän tahtoo että sinä otat vastaan Jeesuksen Kristuksen ja uskot Häneen.

    Lue tästä mitä menetät jos hylkäät kristinuskon Herran Jeesuksen.
    Ei Jumalan lahja olekaan vähäarvoinen!

    http://keskustelu.suomi24.fi/node/8367209

    Äänestä

  • Pelasta meidät tuolta jaarittelultasi. Selität samat asiat moneen kertaan. Sinun pitäisi opiskella hieman suomenkieltä, jolloin voisit tiivistää sanottavasi ainakin kolmannekseen nykyisestä.

    Pitkiä jaarituksiasi harva viitsii lukea kokonaan, niin luulen.

    Äänestä

  • J Edgar kirjoitti:

    Pelasta meidät tuolta jaarittelultasi. Selität samat asiat moneen kertaan. Sinun pitäisi opiskella hieman suomenkieltä, jolloin voisit tiivistää sanottavasi ainakin kolmannekseen nykyisestä.

    Pitkiä jaarituksiasi harva viitsii lukea kokonaan, niin luulen.

    Nuo pitkät "jaaritukset" johtuvat siitä kun jaikal mieltää itsensä opettajaksi.Harmi vaan kun tämä foorumi on keskustelufoorumi. Vähän saman suuntainen mielikuva kun moni nuori kuvittelee olevansa Räikkönen/Kovalainen/Hirvonen ja ajaa väärässä paikassa rallia autollaan eli liikenteen seassa.

    Äänestä

  • J Edgar kirjoitti:

    Pelasta meidät tuolta jaarittelultasi. Selität samat asiat moneen kertaan. Sinun pitäisi opiskella hieman suomenkieltä, jolloin voisit tiivistää sanottavasi ainakin kolmannekseen nykyisestä.

    Pitkiä jaarituksiasi harva viitsii lukea kokonaan, niin luulen.

    Jaikalin kirjoitukset eivät ole jaarittelua,
    vaan syvempää opetusta Raamatusta ja
    sitä eivät käsitä,eivätkä siedä ne,jotka
    eivät totuutta kestä,eivätkä ymmärrä.

    Äänestä

  • J Edgar kirjoitti:

    Pelasta meidät tuolta jaarittelultasi. Selität samat asiat moneen kertaan. Sinun pitäisi opiskella hieman suomenkieltä, jolloin voisit tiivistää sanottavasi ainakin kolmannekseen nykyisestä.

    Pitkiä jaarituksiasi harva viitsii lukea kokonaan, niin luulen.

    Kun sinä et ole uskossa, sinä vastustat evankeliumin Sanaa.
    Tämän on Raamattu todennut jo ennen sinun syntymistä.
    Raamattu puhuu meistä ihmisistä Jumalan vihamiehinä.
    Olemme siis Jumalan vihollisia ennen uskoontuloa.
    Eikö sinunkin pitäisi tulla uskoon kun Raamattu todistaa
    näin tarkasti ja kohtikäyvästi ihmisestä. Raamattu on siis totta
    tältäkin puolelta. Sinulle olisi paljon parempi päästä
    Jumalan kanssa välilöihin ja tulla Hänen ystäväkseen.
    Se on mahdollista!

    Kun tulet uskoon, sinä uudestisynnyt Jumalasta.
    Olet silloin Jumalan lapsi ja tietysti Jumalan ystävä.
    Silloin et enää vastusta Jumalan ilmoitusta, ts. evankeliumia.
    Sinä iloitset siitä ja viet sitä eteenpäin ihmisille jotka eivät
    tunne Jeesusta omana Vapahtajanaan ja Herranaan.

    Äänestä

  • Jumalan pitää toimia kuten ihmiset koska eiväthän ihmisetkään..niin juuri. Ihmiset ovat luoneet jumalat ja uskonnot, siksi niissä jumalat toimivat kuten ihmiset.

    Jumala ei voi antaa anteeksi pelkällä toteamuksella" Miksi ei voi, kuka sen estää?
    Synti on kielletty teko, ei syntiä ole poistettu vaan ihmiset rikkovat jatkuvasti omia ja jumalilta saaduiksi uskomiaan määräyksiä. Myös uskovat, tälläkin palstalla.
    Mihin Jumala tarvitsi sijaiskärsijää, tarvitsiko hän sijaistekijän maailmaa luodessaan? Kyse on opista johon yksi tuhansista maailman uskonnoista perustuu.
    "Jumala joka on Henki täytyi tulla ihmiseksi" Onpas kumma Jumala, pitää muuttu ihmiseksi voidakseen toteuttaa omia määräyksiään, henkiolennon kyvyt eivät riitä jos tarvitaan verta, eli Jumala on tietyn eliömuodon hapen-ja kuonankuljetuksen vanki.En usko että näin avuton olento on kyennyt luomaan miljardi potenssiin miljardi galaksia.
    "Synnitön Jumalan Poika tuli sellaiseksi kuin ihminen on. Jumala otti ihmisen muodon Pojassaan Jeesuksessa. "On Jumala ja Jumalan poika, poika on synnitön ja hänet inkarnoitiin. Poika oli yhtä aikaa luoja ja luotu, mikä on pelkää sanahelinää koska jumalakaan ei voi sisältää ja ei- sisältää tekijää X.

    "Jumala hyväksyi Jeesuksen uhrin ja herätti Hänet kuolleista. " Kuka itse asiassa kuoli?

    "Vähän sama juttu kuin jos sinulla on lapsia ja sinä määräät lapsillesi rangaistuksen jostakin pahasta teosta. Koska rakastat lapsiasi, et haluaisi rangaista heitä. Niin sinä sitten itse kärsit määräämäsi rangaistuksen lastesi puolesta jotta lapsesi olisivat vapaat rangaistuksesta. Nyt kun rangaistus on suoritettu rauha on palannut " Taas lasket jumalasi ihmisen ajatustasolle, mutta maallinen isä ei käyttäydy noin älyttömästi, ei hän määrää itselleen arestia jos poika on tullut kotiin sovittua myöhemmin. Rangaistuksen saa poika, ei sijaiskärsijä.

    Äänestä

Lause on täysin väärin. Jumala vihaa syntiä ja syntisiä tekoja, miksi Hän niitä sovittelisi itsensä kanssa?
Kukaan ei ole vaatinutkaan Jumalaa sovittamaan syntejä eikä voi vaatia.
Raamattu sanoo että Hän viskoo niitä meren syvyyksiin. Hän heittää ne pois niinkuin sumun.

Äänestä
  • Syytön ottaa ja kärsii toisten rikokset! Rikollinen käpöttelee muina miehinä ja viheltelee. Vielä hassumpaa on jatko. Rikollinen maksaa jäsenmaksua vastapalvelukseksi. Rikollinen sovittaa rikoksensa rahalla.

    Rikokseton ylituomari rakastaa rikollisia. Mutta vain siinä tilanteessa kun rikollinen tunnustaa ylituomarin. Rikoksia siis saa tehdä kunhan vain antautuu ylituomarin valtaan. Ylituomari käyttää antautuneita rikollisia omien tarkoitusperiensä toteuttamiseen. Tilanne on tismalleen mafian kaltainen. Rikollinen tekee rikoksia mafiapäällikön puolesta ja hyväksi. Mafiapäällikkö kiristää alaisiaan jatkamaan rikosten tekoa ja saa alaisen tunnustuksen jälkeen tämän edelleen valtaansa.

    Ylituomari ei saa kaikkia rikollisia hallintaansa. Hänen sappensa kuohuu. Hän aloittaa täysimittaisen sodan rikollisia vastaan. Suuria joukkoja kuolee. Loput eivät silti antaudu. Sota jatkuu ja jatkuu. Kaikki vapaat rikolliset on tapettu. Nyt ylituomarilla on kourallinen kuuliaisia antautujia. Maassa on kaikki hyvin. Ylituomari rakastaa kaikkia elossaolevia rikollisia.

    Lopuksi antautujat saavat palkaksi muistinmenetyksen ja sen tilalle robottimaisen kyvyn hokea ikuista ylistystä ylituomarille. Ylituomarin salainen suunnitelma rikollisten rakkauden voittamiseksi on toteutunut.

    Mitä tällä on tekemistä todellisuuden kanssa? Ei mitään.

    Äänestä

  • löyhäpää kirjoitti:

    Syytön ottaa ja kärsii toisten rikokset! Rikollinen käpöttelee muina miehinä ja viheltelee. Vielä hassumpaa on jatko. Rikollinen maksaa jäsenmaksua vastapalvelukseksi. Rikollinen sovittaa rikoksensa rahalla.

    Rikokseton ylituomari rakastaa rikollisia. Mutta vain siinä tilanteessa kun rikollinen tunnustaa ylituomarin. Rikoksia siis saa tehdä kunhan vain antautuu ylituomarin valtaan. Ylituomari käyttää antautuneita rikollisia omien tarkoitusperiensä toteuttamiseen. Tilanne on tismalleen mafian kaltainen. Rikollinen tekee rikoksia mafiapäällikön puolesta ja hyväksi. Mafiapäällikkö kiristää alaisiaan jatkamaan rikosten tekoa ja saa alaisen tunnustuksen jälkeen tämän edelleen valtaansa.

    Ylituomari ei saa kaikkia rikollisia hallintaansa. Hänen sappensa kuohuu. Hän aloittaa täysimittaisen sodan rikollisia vastaan. Suuria joukkoja kuolee. Loput eivät silti antaudu. Sota jatkuu ja jatkuu. Kaikki vapaat rikolliset on tapettu. Nyt ylituomarilla on kourallinen kuuliaisia antautujia. Maassa on kaikki hyvin. Ylituomari rakastaa kaikkia elossaolevia rikollisia.

    Lopuksi antautujat saavat palkaksi muistinmenetyksen ja sen tilalle robottimaisen kyvyn hokea ikuista ylistystä ylituomarille. Ylituomarin salainen suunnitelma rikollisten rakkauden voittamiseksi on toteutunut.

    Mitä tällä on tekemistä todellisuuden kanssa? Ei mitään.

    Ei tuolla sun tarinallasi todella olekaan mitään tekemistä kristinuskon kanssa.

    Äänestä

  • löyhäpää kirjoitti:

    Syytön ottaa ja kärsii toisten rikokset! Rikollinen käpöttelee muina miehinä ja viheltelee. Vielä hassumpaa on jatko. Rikollinen maksaa jäsenmaksua vastapalvelukseksi. Rikollinen sovittaa rikoksensa rahalla.

    Rikokseton ylituomari rakastaa rikollisia. Mutta vain siinä tilanteessa kun rikollinen tunnustaa ylituomarin. Rikoksia siis saa tehdä kunhan vain antautuu ylituomarin valtaan. Ylituomari käyttää antautuneita rikollisia omien tarkoitusperiensä toteuttamiseen. Tilanne on tismalleen mafian kaltainen. Rikollinen tekee rikoksia mafiapäällikön puolesta ja hyväksi. Mafiapäällikkö kiristää alaisiaan jatkamaan rikosten tekoa ja saa alaisen tunnustuksen jälkeen tämän edelleen valtaansa.

    Ylituomari ei saa kaikkia rikollisia hallintaansa. Hänen sappensa kuohuu. Hän aloittaa täysimittaisen sodan rikollisia vastaan. Suuria joukkoja kuolee. Loput eivät silti antaudu. Sota jatkuu ja jatkuu. Kaikki vapaat rikolliset on tapettu. Nyt ylituomarilla on kourallinen kuuliaisia antautujia. Maassa on kaikki hyvin. Ylituomari rakastaa kaikkia elossaolevia rikollisia.

    Lopuksi antautujat saavat palkaksi muistinmenetyksen ja sen tilalle robottimaisen kyvyn hokea ikuista ylistystä ylituomarille. Ylituomarin salainen suunnitelma rikollisten rakkauden voittamiseksi on toteutunut.

    Mitä tällä on tekemistä todellisuuden kanssa? Ei mitään.

    Teoria on mutta elämää ei ja teoriakin tökkii.

    Saakoon Jumalan Henki tehdä sinulle eläväksi lunastuksen salaisuuden
    ja avatkoon ne viisauden ja tiedon aarteet, jotka Jeesuksessa Kristuksessa ovat
    sinuakin varten odottamassa uskossa ammentajaa
    todelliseksi elämäksi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Missä ajattelu? kirjoitti:

"maailman synnit" itsensä kanssa???

Mitä tuo "sovittaminen" oikein tarkoittaa? Mihin fysiikan sääntöön se perustuu?

Kuka tai mikä vaati Jumalaa "sovittamaan" syntejä, jotka ovat abstrakteja asioita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu