Lopettakaa jo ikuinen uskonnollisen humpuukin vatkaaminen ja toistenne syyttely turhista asioista. Jumalia ei ole, ei tule, eikä tilata. Ottakaa järki käteenne ja tutkikaa maailmaa ja olkaa kiltit toisillenne; siihen ette tarvitse uskontoja, kirkkoja, ettekä papistoa. Kokeilkaa edes kuukausi! Kyllä tyhjän tiedekunnat pukkaavat markkinoille jos jonkinnäköistä sananselittäjää ja vääntäjää tarpeettomille markkinoille. Jokaisella ihmisellä on myös oma järki!
lopettakaa jo
valaistunut
2231
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Muistanpa kerran suurina pulavuosina, kun ei ollut muuta syötävää kuin männynkäpyjä ja suomen kuvalehden vuosikertoja -43,44.
Riipiessäni koivusta kerpposia ja uuttaessani voikukan juurista köyhille leskimummoille kahvin korviketta sain kolmannen asteen yhteyden uskolliseen savottakoiraani Sanniin.
Se jäikin elämäni ainoaksi seksuaaliseksi kokemukseksi. Siitä lähtien olen hypnoosin keinoin herätellyt Suomen sinivalkoista kansaa lähettämällä kirjeen jopa presidentille. Paljon olisi kerrottavaa näiltä synkiltä saloilta, mutta liikutukseltani en saa enää yhteyttä edes lemmikkimarsuuni.
Jos otat asian näin henkilökohtaisesti, niin se sinulle toveri suotakoon ja koska tuntematon voima on sinut pauloittanut en yritä sinua valistaa sillä helmet ovat vähissä! Tarkkaile kuitenkin ympäristöäsi ja huomaa kuinka vähän Sannin kaltaiset persoonallisuudet saavat vastakaikua muka hengellisessä elossa. Vapaudu tunnekuohuista ja olemattoman pelosta, kerää itsesi kokoon ja avaudu todellisuudelle ja sen kaikille sateenkaaren väreille, hajuille, äänille, ja hellille kosketuksille ja valoille, joista olet havainnut vain murto-osasen. Sinä olet sinun mittasi, minä minun! Muuta mittaa ei ole!