Tukka lähtee, mikä avuksi

TV-ohjelma 45 min: Bisfosfonaatit - katsoitteko tänään äskettäin ...
Huh, huh. Olen syönyt bisfosfonaatteja 5v. Tosin tossa loppukesällä lääkäri lopetti lääkityksen, ei pitänyt sitä enää tarpeellisena, mutta ei myöskään kertonut mitä sen käytöstä voi seurata. Nyt sen näin TV:stä. Onneksi kohdalleni ei ole tullut mystistä reisiluun murtumaa tai leukoihinkaan mitään, mutta oikeasti kauhistuttaa.
Heti siis googlettamaan, onko oma lääkkeeni osteoporoosin ehkäisyyn tuossa ryhmässä. Olihan se. Ensin käytin Fosamaxia ja myöhemmin lääke vaihdettiin Aldronatin tai johonkin sen tapaiseen, kun Fosamaxia ei kuulemma enää tuoda maahan. Haittavaikutuksissa mainittiin myös alopesia, joka tarkoittaa jonkunlaista hiustenlähtöä.
Niinpä niin, ei murtumia, mutta hiustenlähtöä on esiintynyt muutaman kuukauden ajan. Ennen niin paksu tukkani ohenee päivä päivältä. Olisikohan tuo lääkitys syynä. Olisikohan jollakin lukijalla kokemusta tai tietoa tästä ja siitä mitä tuolle hiustenlähdölle pitäisi/kannattaisi tehdä. Vai onko kaljuuntuminen väistämätöntä.
2238
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Minulta meni juuri ohjelmassa kuvatulla tavalla reisiluu poikki alle 50 vuotiaana vuonna 2007 yöllä nukkuessani. Tuli 3 kk. sairasloma ja kaksi leikkausta. Takana oli n. 10 v. Fosamax lääkitystä. Mistäköhän voisi hakea korvauksia ?

Äänestä
  • Lääkärit määräävät lääkkeitä usein kaiken varalta vaikka todellista tarvetta ei olisikaan.
    Fosamax on kallista, liaäksi nyt tiedetään siitä olevan kaiken lisäksi haittaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uhriko minäkin? kirjoitti:

TV-ohjelma 45 min: Bisfosfonaatit - katsoitteko tänään äskettäin ...
Huh, huh. Olen syönyt bisfosfonaatteja 5v. Tosin tossa loppukesällä lääkäri lopetti lääkityksen, ei pitänyt sitä enää tarpeellisena, mutta ei myöskään kertonut mitä sen käytöstä voi seurata. Nyt sen näin TV:stä. Onneksi kohdalleni ei ole tullut mystistä reisiluun murtumaa tai leukoihinkaan mitään, mutta oikeasti kauhistuttaa.
Heti siis googlettamaan, onko oma lääkkeeni osteoporoosin ehkäisyyn tuossa ryhmässä. Olihan se. Ensin käytin Fosamaxia ja myöhemmin lääke vaihdettiin Aldronatin tai johonkin sen tapaiseen, kun Fosamaxia ei kuulemma enää tuoda maahan. Haittavaikutuksissa mainittiin myös alopesia, joka tarkoittaa jonkunlaista hiustenlähtöä.
Niinpä niin, ei murtumia, mutta hiustenlähtöä on esiintynyt muutaman kuukauden ajan. Ennen niin paksu tukkani ohenee päivä päivältä. Olisikohan tuo lääkitys syynä. Olisikohan jollakin lukijalla kokemusta tai tietoa tästä ja siitä mitä tuolle hiustenlähdölle pitäisi/kannattaisi tehdä. Vai onko kaljuuntuminen väistämätöntä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu