Antiadentismi on laittomuutta. Joka arvostelee adventismia se hyökkää Jeesusta vastaan. Adventismi on raamatullisinta uskontoa ja adventtikirkko on lopunajan jäännösseurakunta.
Varoitan antiadventisteja laittomuudesta
stefanuz
886
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Latinaksi adventus tarkoittaaa "saapuminen / tuleminen". Adventusta ruvettiin käyttämään myös katolilaisessa kirkkolatinassa pimeällä keskiajalla.
Ismi tarkoittaa suuntaa, "aatetta tai virtausta".
Advent ismi = tulemisen aate, ismi
Ts. adventismilla ei ole mitään tekemistä Jeesuksen kanssa sillä se on vain pelkkä "tulemisen aate" (=tulemisen ismi).
Antiadventismi on spiritististä eksytystä.
Vain usko adventismiin on Jeesuksen uskoa.
Joka on uskova sen ei tarvitse puolustaa adventismia eikä viikonpäiviä.
Kristitty ei tarvitse adventismia mihinkään.
Oletko kuullut adventistipastorista joka on puolustanut sapatin pyhyyttää uskomatta sunnuntai pedonmerkkiin.
Saisinko Adventtikirkon virallisen kannanaoton sapatin puolustamiseen vaikka sapattisin kauppojen kiinnipitämisestä.
Jos Jeesus olisi tullut takasin 22.10.1844 ja jos sunnuntai olisi pedonmerkki.
Jos Ellen Whiten 2100 ennustusta olisi pitänyt paikkaansa.
Tämä ei ole ENÄÄ JOSSITTELUA......Väärään profeettaan uskovat heitetään sinne minne väärä profeettakin.
koska seuraat vääriä profeettoja hyökätessäsi Herran palvelijan kimppuun.
Pietismi on uskoa siihen, että kuolleet ovat elossa ja jopa kummittelevatkin.
Pietismi on spiritismistä uskoa siihen, että ihminen muka voi saavuttaa iankaikkisen elämän ilman Kristusta.
Adventisteille se on mahdotonta, koska heidän oppinsa mukaan vain Jeesus voi antaa iankaikkisen elämän. Jeesus sanoi: "ellette syö minun ruumistani ja juo minun vertani, ei teillä ole osuutta iankaikkiseen elämään."
Joten kuka tässä on spiritisminen ja uskoo huuhaaseen ja taikuuteen?
http://spaup.org/
http://paimensauva.wordpress.com/2007/02/
Laitonta paimentamista!