"Alaikäiset turvapaikanhakijat joutuvat tulevaisuudessa entistä useammin ikätesteihin. Hallitus esittää eduskunnalle, että testien käyttö kirjattaisiin lakiin".
http://www.kaleva.fi/plus/index.cfm?j=824108
Tähän asti oikeuslääketieteellisiin testeihin on lähetetty joitain kymmeniä turvapaikanhakijoita vuosittain. Tänä vuonna testatuista LAPSISTA valtaosa on osoittautunut täysi-ikäisiksi.
http://www.kaleva.fi/plus/index.cfm?j=824108
Tähän asti oikeuslääketieteellisiin testeihin on lähetetty joitain kymmeniä turvapaikanhakijoita vuosittain. Tänä vuonna testatuista LAPSISTA valtaosa on osoittautunut täysi-ikäisiksi.
Vastaukset 2
Vanhimmat
"Ehdotuksen mukaan muun muassa yksin tulleen lapsen tai nuoren perheelle myönnettäisiin oleskelulupa Suomessa vain silloin, kun hakija on alaikäinen oleskeluluvan ratkaisuajankohtana. Tällä hetkellä ratkaisevaa on lapsen tai nuoren ikä hetkellä, jolla hakemus jätetään.
Hallitus esittää myös esimerkiksi, että oleskeluluvanhakijan iän oikeuslääketieteellisestä määrityksestä säädettäisiin laissa. Tällä hetkellä määrityksestä ei ole säännöksiä, vaan ikä määritetään poliisin tai maahanmuuttoviranomaisten pyynnöstä".
http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2009/11/hallitus_ehdottaa_tiukennuksia_ulkomaalaislakiin_1154495.html
Ehdotuksen mukaan ikä määritettäisiin kuitenkin vain silloin, kun on aihetta epäillä, että hakija ei ole kertonut todellista ikäänsä.
"Hevosmiehen" katsomaan hampaista ikää ja sen perusteellla eikun takaisin. Ei puhtaat jauhot tulijallakaan pussissa , niin samalla mitalla voidaan toimi käännytyksessä.