Miten on jaksaako takavetoisen pakettiauton 79 ahtamattomalla hevosella ja 163Nm.llä kiskoa 1200kg:n vankkuria 87km/h matkanopeuksia? Kiihdyttaminenkin saisi sujua, sillä en todellakaan halua olla tien tukkona, mutta laki kieltää kovemmat matkanopeudet. Nykyisellä henkilöauto TD huilaa kyllä kovempaakin kivuttomasti, mutta on kyllä tehojakin enemmän.
79hv/163Nm
Paku?
4172
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Siinä ja siinä. Itselläni on 309 mersu (jossa ollut joskus 88 hevosvoimaa ja 172 Nm) ja sillä pääsee just ja justa satasta. Jos olisi moinen kärry perässä, niin ehkä tuon 87 voisi päästä, mutta kiihtyvyyksistä tuossa ei juurikaan puhuta. Paljon riippuu kuitenkin ilmanvastuksesta, eli auton ja kärryn mallista ja keskinäisestä sopivuudesta.
Jaahaa tulossa uusi karavaanari jolla on postikortti eikä ajokortti! Vaunulla saa ajaa max 80km/h.
Ja taas jos vedät vaunua tuolla 79 hv autolla niin mäen alla on 80km/h ja mäen päällä 60km/h.
Vastaus kysymykseen on että "olet tien tukkona"
Hölmö. Yhdistelmällä saa ajaa 80km/h, mutta kas kun se ei koske rekkoja. Nekin on siis sun mielestä tientukkona. Osta auto jolla pääsee ohi. No meni offtopic joten antaa olla.
Mä köröttelen aina 75-80 km/h. Se on leppoisa matkavauhti ja pysyys kulutus aisoissa. Eip kiire ressaa.
Ja kyllä ne, jota se häiritsee, ohi pääsee. Ja suotta vielä valittavat, kun kerrankin pääsee oikeasti käyttämään niitä jatkeen tehoja johonkin tarpeelliseen. Rekoille annan tietä tarpeen mukaan, kun ohitus niillä on haknkalaa.
Miksi ihmeessä maanteiden pitää olla joku keskenkasvuisten leikkipaikka, kun rajoitus on 80 km/h, se tarkoittaa, että ENINTÄÄN 80km/h. Pitäisi säätää noiden veropelleilyjen sijaan sellainen laki, joka kieltää autoja kulkemasta yli 120 km/h, ei sille ole Suomessa laillista tarvetta. Sama taloudellinen hyöty tulisi vähemmmistä onnettomuuksista.