... ei siinä ole mitään Järkeä vanha puolustusliitto, jonka Jenkit yrittävät saada EU:n kilpailevaksi organisaatioksi. Eli USA:lla ei ole mitään sijaa EU:ssa, mutta kuin kiertotein he ovat merkittävin ja vaikutusvaltaisin jäsen itse Natossa. Siksi tämä Nato-kitinä täällä Suomessa, sillä Suomi ja muutama muu puuttuu vielä koko sarjasta EU. EU on paljon enemmän, kuin Nato ja EU-tulee sisältämään myös sen mikä on Natossa ja paljon enemmän muuta.
Miksi Suomen pitäisi mennä jonnekkin Natoon
Nato vs EU
4111
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Venäjä uhkaa Suomea vasta sen jälkeen, kun Suomi on liittynyt Natoon. Turvallisuusvaje syntyy, kun Suomi muuttuu Venäjän silmissä yhdeksi USA:n Venäjää piirittävistä Nato-satelliiteista. Eli Suomen Nato-jäsenyyttä tarvitaan torjumaan uhka jonka Suomen Nato-jäsenyys itse synnyttää!
Suomen ja Venäjän suhteet ovat korrektit ja kunnossa. Pitkälti se on presidentti Halosen ansiota. Hänen on onnistunut ylläpitää luottamuksellisia ja ystävällisiä suhteita Venäjän korkeimpaan johtoon. On Jumalan onni, ettei Putinin astuttua valtaan Venäjällä Suomen presidenttinä ole ollut kukaan kokoomuslainen, varsinkaan Nato-Lipposen aikaan vuosikymmenen alussa. Suomen idänsuhteet hoitaa perinteitä kunnioittaen presidentti, pääministeri keskittyy enemmän EU-asioihin ja "kansainvälisen yhteisön" eli USA-Naton kanssa asiointiin.
Voidaa puhua Mannerheimin, Paasikiven, Kekkosen ja Halosen ulkopoliittisesta linjasta: se puolustaa Suomen kansallista etua, mutta ymmärtää myöskin Venäjän välttämättömiä intressejä.
molemmin puolin sellainen leveä puolustusalue piikinlankoineen ja miinoineen ja molemmin puolin ollaan valmiudessa kellon ympäri. Vähän samanlainen raja, kuin mitä etelä- ja Pohjois-Korean välillä on. Välillä voi pari- kolme kranaattia lentää, vaikka missään tapauksessa ei olla mitenkään poikkeuksellisen sotaisalla kanalla molemmin puolin…:)
"-Massoni"
http://www.saulmasson.org
molemmin puolin sellainen leveä puolustusalue piikkilankoineen ja miinoineen ja molemmin puolin ollaan valmiudessa kellon ympäri. Vähän samanlainen raja, kuin mitä etelä- ja Pohjois-Korean välillä on. Välillä voi pari- kolme kranaattia lentää, vaikka missään tapauksessa ei olla mitenkään poikkeuksellisen sotaisalla kannalla molemmin puolin…:)
satuja, missään Naton rajoilla ei ole tuollaista. Norjan ja Venäjän rajalla ei ole kummallisempaa kun Suomen ja Venäjän rajalla.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/5811910/flat_thread#comment-30535610