Miks?

niilotässä

toiset vaan ei jaksa.
Miks ne ottaa syyn toisten ihmisten ratkaisuista?
Miks ne ei jaksa elää.

6

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pirpzuzeiccu

      kysymyksiin ei voi vastata kuka tahansa, tai voi kyllä. Mutta ehkä parhaiten osaa sellainen, jolla on kokemusta asiasta tarkemmin. Kait?

    • ihmisillä ei ole samoja voimavaroja.Ihmisen herkkyys ja hentous eivät joskus kestä tässä kovassa maailman menossa...

    • _pohtija_

      Niinkö että joku ei jaksanut elää ja joku, joka jaksaa vielä elää, ottaa syyn ratkaisusta? Asiaa voisi pohtia tarkemminkin, kun tietäisi hieman enemmän.

      • mielentila

        Niinkun sekin maalivahti Enke. Oli hyvä urheilija, perhe ja kaikki...
        Vihjattiin, että valitsi sitten pikajunan. Sen vauhti 160 km/h


      • _pohtija_
        mielentila kirjoitti:

        Niinkun sekin maalivahti Enke. Oli hyvä urheilija, perhe ja kaikki...
        Vihjattiin, että valitsi sitten pikajunan. Sen vauhti 160 km/h

        oi miksi se on niin vaikea myöntää masennus ja varsinkin hakea siihen hoitoa?


      • masenaatti
        _pohtija_ kirjoitti:

        oi miksi se on niin vaikea myöntää masennus ja varsinkin hakea siihen hoitoa?

        Lähdin luisumaan joka syksyiseen kausimasennukseen syyskuussa. Lääkäriin en mene kun en halua mt-pillereitä. Sen sijaan pyrin elämään niin tasapainoista elämää kuin jätkä vaan voi.
        Vältän viinaksien ottoa yli tarpeen, vain rentoutuakseni. Liikun ja yritän hakea töitä, vaikkapa väliaikaisiakin duuneja.

        Kun päivä lähtee taas pitenemään, jo tieto siitä auttaa. Bibolaarinen mielialahäiriö ei ole niitä kivoja pidettäviä. Tiedä kuuluuko depistaipumus tähän, mutta nämä ovat syntymäperuja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      134
      3060
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1630
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1354
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1041
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1022
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      954
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      897
    Aihe