Näin se on. Suomi ei ole nousemassa lamasta, ja varsinkin automyynti takkuaa toisin kuin muualla Euroopassa. Saksassa neljännes enemmän viime kuukausina, meillä neljännes vähemmän, ja koko alkuvuonna 38 pinnaa miinuksella:
http://www.taloussanomat.fi/liikenne/2009/11/16/autokauppa-piristyi-euroopassa-lokakuussa/200923859/139
Onneksi olemme oppineet rakastamaan veroja. Taas paikkailen ruosteita ja vaihdan iskareita autonuorikkoni 12-vuotispäivien alla. Mutta sehän on vain keskiarvoikä tässä maassa.
http://www.taloussanomat.fi/liikenne/2009/11/16/autokauppa-piristyi-euroopassa-lokakuussa/200923859/139
Onneksi olemme oppineet rakastamaan veroja. Taas paikkailen ruosteita ja vaihdan iskareita autonuorikkoni 12-vuotispäivien alla. Mutta sehän on vain keskiarvoikä tässä maassa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mitä vähemmän Suomessa ostetaan autoja - sitä parempi kansantaloudelle.
Saksan kauppataseon kaikesta huolimatta ollut perinteisesti ylijäämäinen. Tämä on vankasti pohjautunut mm. maan suureen autoteollisuuteen.
Saksa tulee ensimmäisenä nousemaan talousahdingosta juuri vahvan vientinsä ansiosta.
Ja Suomenko pitäisi ottaa lisää velkaa, että saisimme ostettua uusia autoja Saksasta?
Nämä velkarahat menisivät Saksan autoteollisuuden ja viennin tukemiseen ,meille jäisi vain luu käteen.
Suomen taloudelle on tosiaan parempi, mitä vähemmän mersuja ja bemuja tänne tuodaan. Velkaelvytys on kohdistettavissa paremmin mm. lamassa kärvistelevän kotimaisen rakennusteollisuuden tukemiseksi, jolloin vaikutus kohdistuu lähes suoraan suomalaisten työllistämiseen.
Lippalakkipäisille autofaneille tiedoksi, että em. asiantilan ymmärtää niin Katainen kuin Vanhanenkin.
Näissä kaikissa maissa on otettu käyttöön tänä vuonna tuhansien eurojen romutuspalkkio, joka esimerkiksi Saksassa on 2500 euroa (saa vaikka auto olisi alle 100 euron arvoinen). Kun tämän rahan saa vielä vain ja ainoastaan uuden auton oston yhteydessä, niin totta kai automyynti on noussut.
Siis tarkoitin tietenkin artikkelissa mainittuja Britanniaa, Espanjaa ja Saksaa, en koko eurooppaa. Näiden autokauppa vastaa kuitenkin suurta osaa euroopan autokaupasta, joten koko myynnin lisäys selittyy näillä kolmella maalla. Kaikissa näissä maissa siis maksetaan vanhan auton romuttamisesta tuhansia euroja, tosin ainoastaan uuden auton oston yhteydessä.
Siis myynti ja sen kehitys eri euroopan maissa vaihtelee aika paljon. Muutamassa uudessa EU-maassa on mennyt aika paljon heikommin kuin Suomessa. Ja koko vuotta katsellen mm. Irlannissa.
Myydyimmät merkit lokakuussa olivat näemmä VW, Renault ja Ford.
Ja suhteessa viime vuoden lokakuuhun nähden eniten myyntiään kasvattaneita olivat Nissan, Chevrolet ja Renault.