>> Suomen Helluntaikirkon järjestäytyminen uskonnolliseksi yhdyskunnaksi on tuonut myös helluntailaisille mahdollisuuden kuulua virallisesti kristilliseen kirkkokuntaan. >>
http://www.suomenhelluntaikirkko.fi/jaseneksi/?session=45157755
- Että silleen!
Helluntalaisista virallisestikin kristittyjä
7
131
Vastaukset
- oikaisu
Otsikkosi on harhaanjohtava. Olet jättänyt huomioimatta kontekstin.
Yksittäisen lauseen sieppaaminen tekstistä vääristää asiasisällön eikä ole hyvän tavan mukaista.
Annat ymmärtää, että helluntailaiset eivät olisi olleet kristittyjä ennen Helluntaikirkon perustamista, mikä ei pidä paikkaansa. Helluntailaiset ovat aina kuuluneet kristilliseen seurakuntaan ja olleet kristittyjä järjestäytymistavasta riippumatta.
Kysymys on Helluntaikirkkoon rekisteröitymättömän helluntaiseurakunnan yksittäisen jäsenen oikeudesta liittyä suoraan Helluntaikirkon jäseneksi.
"Suomen Helluntaikirkon järjestäytyminen uskonnolliseksi yhdyskunnaksi on tuonut myös helluntailaisille mahdollisuuden kuulua virallisesti kristilliseen kirkkokuntaan. Aikaisemmin tämä oli rajautunut paikkakunnittain, mutta nyt Helluntaikirkon jäsenyys on tehty mahdolliseksi kaikille helluntaiseurakuntiin kuuluville ns. rekisterijäsenyyden kautta. Päätöksen taustalla on seurakuntakentältä tullut suuri paine päästä liittymään Helluntaikirkon jäseneksi niiltäkin paikkakunnilta, joissa paikallinen seurakunta ei ole liittynyt Helluntaikirkkoon."
http://www.suomenhelluntaikirkko.fi/jaseneksi/?session=45157755
"Mitä rekisterijäsenyys tarkoittaa?"
http://www.suomenhelluntaikirkko.fi/jaseneksi/mita_rekisterijasenyys_tarkoittaa/?session=80637700En liene kuitenkaan toiminut kovinkaan paljon palstan käytännön "maan tapaa" vastaan joka oikettaa kirjoittajia repäisemään esim. yksityisiä raamatunlauseita yksittäisiä sanoaj ja jopa pilkkuja usk9on-näkemyksensä tueksi.
- Tarkoituksellisesti asiayhteydestään irtirepäistyn , raflaavan virkkeen tarkoitus olikin madaltaa ärsytyskynnystä ja herättää sillä tavoin mielenkiintoa mahdolliselle keskustelulle. Asiasta kertova linkki ainakin Teidän osaltanne toimi, koska kävitte ilmeisesti tarkistamassa mitä tuolla sivulla itse asiassa sanottiin.
Tuolla sanalla 'virallisesti' on kuitenkin mielestäni joka tapauksessa jonkinlaista painoarvoa- veli.vapaa
tekstiä.
* "Suomen Helluntaikirkon järjestäytyminen uskonnolliseksi yhdyskunnaksi on tuonut myös helluntailaisille mahdollisuuden kuulua virallisesti kristilliseen kirkkokuntaan. Aikaisemmin tämä oli RAJAUTUNUT PAIKKAKUNNITTAIN, mutta nyt Helluntaikirkon jäsenyys on tehty mahdolliseksi kaikille helluntaiseurakuntiin kuuluville ns. rekisterijäsenyyden kautta. Päätöksen taustalla on seurakuntakentältä tullut suuri paine päästä liittymään Helluntaikirkon jäseneksi niiltäkin paikkakunnilta, joissa PAIKALLINEN SEURAKUNTA ei ole liittynyt Helluntaikirkkoon."
Tuo ilmaisu " oli rajautunut paikkakunnittain" ilmaisee, ettei kyseessä ole oikea Jeesuksen seurakunta, sillä se ei tunne rajoja, ei kieliä, ei kansallisuuksia eikä mitään muutakaan rajaa.
Kyseessä on siis puhtaasti järjestäytynyt uskonnollinen järjestö, kuten esimerkiksi puolueetkin. veli.vapaa kirjoitti:
tekstiä.
* "Suomen Helluntaikirkon järjestäytyminen uskonnolliseksi yhdyskunnaksi on tuonut myös helluntailaisille mahdollisuuden kuulua virallisesti kristilliseen kirkkokuntaan. Aikaisemmin tämä oli RAJAUTUNUT PAIKKAKUNNITTAIN, mutta nyt Helluntaikirkon jäsenyys on tehty mahdolliseksi kaikille helluntaiseurakuntiin kuuluville ns. rekisterijäsenyyden kautta. Päätöksen taustalla on seurakuntakentältä tullut suuri paine päästä liittymään Helluntaikirkon jäseneksi niiltäkin paikkakunnilta, joissa PAIKALLINEN SEURAKUNTA ei ole liittynyt Helluntaikirkkoon."
Tuo ilmaisu " oli rajautunut paikkakunnittain" ilmaisee, ettei kyseessä ole oikea Jeesuksen seurakunta, sillä se ei tunne rajoja, ei kieliä, ei kansallisuuksia eikä mitään muutakaan rajaa.
Kyseessä on siis puhtaasti järjestäytynyt uskonnollinen järjestö, kuten esimerkiksi puolueetkin.>> Tuo ilmaisu " oli rajautunut paikkakunnittain" ilmaisee, ettei kyseessä ole oikea Jeesuksen seurakunta, sillä se ei tunne rajoja, ei kieliä, ei kansallisuuksia eikä mitään muutakaan rajaa. >>
Eikö raja muodostu silloinkin jos jollakin paqikkakunnalla toimiva seurakunta rajaa itsensä Helluntaikirkon ulkopuolelle?- mielenkiintoista!
Epiktetos kirjoitti:
>> Tuo ilmaisu " oli rajautunut paikkakunnittain" ilmaisee, ettei kyseessä ole oikea Jeesuksen seurakunta, sillä se ei tunne rajoja, ei kieliä, ei kansallisuuksia eikä mitään muutakaan rajaa. >>
Eikö raja muodostu silloinkin jos jollakin paqikkakunnalla toimiva seurakunta rajaa itsensä Helluntaikirkon ulkopuolelle?nuo Helluntaikansan seurakunnatkin koostuvat uskovista useilta eri paikkakunnilta?
Onko se sitten eriseurainen lauma vai hajoittajajoukko? mielenkiintoista! kirjoitti:
nuo Helluntaikansan seurakunnatkin koostuvat uskovista useilta eri paikkakunnilta?
Onko se sitten eriseurainen lauma vai hajoittajajoukko?Yleensä raja-aita on aita, olipa sen kummalla puolella tahansa. Voivathan ne helluntaikansan uskovat olla samallakin paikkakunnalla. Toiset kuuluvat helluntaikirkkoon, toiset eivät.
- veli.vapaa
Epiktetos kirjoitti:
>> Tuo ilmaisu " oli rajautunut paikkakunnittain" ilmaisee, ettei kyseessä ole oikea Jeesuksen seurakunta, sillä se ei tunne rajoja, ei kieliä, ei kansallisuuksia eikä mitään muutakaan rajaa. >>
Eikö raja muodostu silloinkin jos jollakin paqikkakunnalla toimiva seurakunta rajaa itsensä Helluntaikirkon ulkopuolelle?kuten Helluntaikansa Ry seurakunnat, jotka eivät kuulu helluntaikirkkoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol5472089Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3851682Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H211509Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641398JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran191076- 561072
- 1181067
Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti16838Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka11824Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?66813