>> Suomen Helluntaikirkon järjestäytyminen uskonnolliseksi yhdyskunnaksi on tuonut myös helluntailaisille mahdollisuuden kuulua virallisesti kristilliseen kirkkokuntaan. >>
http://www.suomenhelluntaikirkko.fi/jaseneksi/?session=45157755
- Että silleen!
Helluntalaisista virallisestikin kristittyjä
7
152
Vastaukset
- oikaisu
Otsikkosi on harhaanjohtava. Olet jättänyt huomioimatta kontekstin.
Yksittäisen lauseen sieppaaminen tekstistä vääristää asiasisällön eikä ole hyvän tavan mukaista.
Annat ymmärtää, että helluntailaiset eivät olisi olleet kristittyjä ennen Helluntaikirkon perustamista, mikä ei pidä paikkaansa. Helluntailaiset ovat aina kuuluneet kristilliseen seurakuntaan ja olleet kristittyjä järjestäytymistavasta riippumatta.
Kysymys on Helluntaikirkkoon rekisteröitymättömän helluntaiseurakunnan yksittäisen jäsenen oikeudesta liittyä suoraan Helluntaikirkon jäseneksi.
"Suomen Helluntaikirkon järjestäytyminen uskonnolliseksi yhdyskunnaksi on tuonut myös helluntailaisille mahdollisuuden kuulua virallisesti kristilliseen kirkkokuntaan. Aikaisemmin tämä oli rajautunut paikkakunnittain, mutta nyt Helluntaikirkon jäsenyys on tehty mahdolliseksi kaikille helluntaiseurakuntiin kuuluville ns. rekisterijäsenyyden kautta. Päätöksen taustalla on seurakuntakentältä tullut suuri paine päästä liittymään Helluntaikirkon jäseneksi niiltäkin paikkakunnilta, joissa paikallinen seurakunta ei ole liittynyt Helluntaikirkkoon."
http://www.suomenhelluntaikirkko.fi/jaseneksi/?session=45157755
"Mitä rekisterijäsenyys tarkoittaa?"
http://www.suomenhelluntaikirkko.fi/jaseneksi/mita_rekisterijasenyys_tarkoittaa/?session=80637700En liene kuitenkaan toiminut kovinkaan paljon palstan käytännön "maan tapaa" vastaan joka oikettaa kirjoittajia repäisemään esim. yksityisiä raamatunlauseita yksittäisiä sanoaj ja jopa pilkkuja usk9on-näkemyksensä tueksi.
- Tarkoituksellisesti asiayhteydestään irtirepäistyn , raflaavan virkkeen tarkoitus olikin madaltaa ärsytyskynnystä ja herättää sillä tavoin mielenkiintoa mahdolliselle keskustelulle. Asiasta kertova linkki ainakin Teidän osaltanne toimi, koska kävitte ilmeisesti tarkistamassa mitä tuolla sivulla itse asiassa sanottiin.
Tuolla sanalla 'virallisesti' on kuitenkin mielestäni joka tapauksessa jonkinlaista painoarvoa- veli.vapaa
tekstiä.
* "Suomen Helluntaikirkon järjestäytyminen uskonnolliseksi yhdyskunnaksi on tuonut myös helluntailaisille mahdollisuuden kuulua virallisesti kristilliseen kirkkokuntaan. Aikaisemmin tämä oli RAJAUTUNUT PAIKKAKUNNITTAIN, mutta nyt Helluntaikirkon jäsenyys on tehty mahdolliseksi kaikille helluntaiseurakuntiin kuuluville ns. rekisterijäsenyyden kautta. Päätöksen taustalla on seurakuntakentältä tullut suuri paine päästä liittymään Helluntaikirkon jäseneksi niiltäkin paikkakunnilta, joissa PAIKALLINEN SEURAKUNTA ei ole liittynyt Helluntaikirkkoon."
Tuo ilmaisu " oli rajautunut paikkakunnittain" ilmaisee, ettei kyseessä ole oikea Jeesuksen seurakunta, sillä se ei tunne rajoja, ei kieliä, ei kansallisuuksia eikä mitään muutakaan rajaa.
Kyseessä on siis puhtaasti järjestäytynyt uskonnollinen järjestö, kuten esimerkiksi puolueetkin. veli.vapaa kirjoitti:
tekstiä.
* "Suomen Helluntaikirkon järjestäytyminen uskonnolliseksi yhdyskunnaksi on tuonut myös helluntailaisille mahdollisuuden kuulua virallisesti kristilliseen kirkkokuntaan. Aikaisemmin tämä oli RAJAUTUNUT PAIKKAKUNNITTAIN, mutta nyt Helluntaikirkon jäsenyys on tehty mahdolliseksi kaikille helluntaiseurakuntiin kuuluville ns. rekisterijäsenyyden kautta. Päätöksen taustalla on seurakuntakentältä tullut suuri paine päästä liittymään Helluntaikirkon jäseneksi niiltäkin paikkakunnilta, joissa PAIKALLINEN SEURAKUNTA ei ole liittynyt Helluntaikirkkoon."
Tuo ilmaisu " oli rajautunut paikkakunnittain" ilmaisee, ettei kyseessä ole oikea Jeesuksen seurakunta, sillä se ei tunne rajoja, ei kieliä, ei kansallisuuksia eikä mitään muutakaan rajaa.
Kyseessä on siis puhtaasti järjestäytynyt uskonnollinen järjestö, kuten esimerkiksi puolueetkin.>> Tuo ilmaisu " oli rajautunut paikkakunnittain" ilmaisee, ettei kyseessä ole oikea Jeesuksen seurakunta, sillä se ei tunne rajoja, ei kieliä, ei kansallisuuksia eikä mitään muutakaan rajaa. >>
Eikö raja muodostu silloinkin jos jollakin paqikkakunnalla toimiva seurakunta rajaa itsensä Helluntaikirkon ulkopuolelle?- mielenkiintoista!
Epiktetos kirjoitti:
>> Tuo ilmaisu " oli rajautunut paikkakunnittain" ilmaisee, ettei kyseessä ole oikea Jeesuksen seurakunta, sillä se ei tunne rajoja, ei kieliä, ei kansallisuuksia eikä mitään muutakaan rajaa. >>
Eikö raja muodostu silloinkin jos jollakin paqikkakunnalla toimiva seurakunta rajaa itsensä Helluntaikirkon ulkopuolelle?nuo Helluntaikansan seurakunnatkin koostuvat uskovista useilta eri paikkakunnilta?
Onko se sitten eriseurainen lauma vai hajoittajajoukko? mielenkiintoista! kirjoitti:
nuo Helluntaikansan seurakunnatkin koostuvat uskovista useilta eri paikkakunnilta?
Onko se sitten eriseurainen lauma vai hajoittajajoukko?Yleensä raja-aita on aita, olipa sen kummalla puolella tahansa. Voivathan ne helluntaikansan uskovat olla samallakin paikkakunnalla. Toiset kuuluvat helluntaikirkkoon, toiset eivät.
- veli.vapaa
Epiktetos kirjoitti:
>> Tuo ilmaisu " oli rajautunut paikkakunnittain" ilmaisee, ettei kyseessä ole oikea Jeesuksen seurakunta, sillä se ei tunne rajoja, ei kieliä, ei kansallisuuksia eikä mitään muutakaan rajaa. >>
Eikö raja muodostu silloinkin jos jollakin paqikkakunnalla toimiva seurakunta rajaa itsensä Helluntaikirkon ulkopuolelle?kuten Helluntaikansa Ry seurakunnat, jotka eivät kuulu helluntaikirkkoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest1257307Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden5135470Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1513375Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed2162671Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512372Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta
Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä681308Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m431292En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su771272Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu111179- 1111153