Kun luette Laihian bussionnettomuden tapahtumatiedot tarkemmin, kuin vain lööpit, niin huomaatte, että bussi oli täynnä juopottelevia rähinöiviä nuoria. Pahin rähinöitsijä oli juuri poistettu poliisin toimesta. Varmasti kuljettajalla oli paineet korkealla ja juuri siksi hän sai aivohalvauksen heti tilanteen jälkeen. Jos kuljettaja kuolee tai vaurioituu pysyvästi niin vastuu tapahtumasta on juopottelijoilla ja rähinöitsijöillä. 15-vuotias factisesti pelasti nuoret, mutta tosiasiassa koko tapahtumaketju alkoi ja johtui nuorista itsestään.
Joku jo maalaili aikaisemmissa kirjoituksissa 15-vuotiaan puhalluttamista, kortitta-ajoa jne. Puhallutus varmaan on ollut paikallaan koko remmille kun 15v kuskikaan ei haastattelussa teidä mitä on tehnyt.
Matkustajaluettelo IS etusivulla olisi paikallaan.
On väärin, että ihmiset joutuvat tekemään tällaista työtä, jossa ollaan terveytensä ja henkensä kaupalla eikä kukaan piittaa mistään mitään. Vanhemmat ovat iloisia lastensa pelastumisesta, mutta juopottelu ja rähinöinti sivuutetaan. Kuljettajaa vaan pidetään syyllisenä ja aiheuttajana.
Jos kuljettaja kuolee, ruumiinavaus ei tuo esille juopporähinää ja hautaus lopettaa keskustelutkin.
Joku jo maalaili aikaisemmissa kirjoituksissa 15-vuotiaan puhalluttamista, kortitta-ajoa jne. Puhallutus varmaan on ollut paikallaan koko remmille kun 15v kuskikaan ei haastattelussa teidä mitä on tehnyt.
Matkustajaluettelo IS etusivulla olisi paikallaan.
On väärin, että ihmiset joutuvat tekemään tällaista työtä, jossa ollaan terveytensä ja henkensä kaupalla eikä kukaan piittaa mistään mitään. Vanhemmat ovat iloisia lastensa pelastumisesta, mutta juopottelu ja rähinöinti sivuutetaan. Kuljettajaa vaan pidetään syyllisenä ja aiheuttajana.
Jos kuljettaja kuolee, ruumiinavaus ei tuo esille juopporähinää ja hautaus lopettaa keskustelutkin.
Vastaukset 23
Vanhimmat
aivohalvauksesta?
Kun minua on ihmetyttänyt juuri tuo, että tämän bussin kuskista ei puhuta mitään...
Noista juopuneista rähinöijistä tiesin kyllä jo toissailtana, eikä siitä porukasta kyllä kukaan ansaitse minkäänlaista mitalia.
22.3.04 s.A6
kerrottu enempää? Siis, että mitenkä hän tällä hetkellä voi? (minulle ei tule hesaria)
22.3. HS mukaan erittäin vakava. Tuorettqa tietoa ei ole. Yllättävä, että aivohalvaus oli mainittu kun aina vain puhutaan sairaskohtauksista. Syy-yhteys aivohalvauksella ja rähinöinnillä on ilmeinen.
35 lukenut mutta kukaan ei reagoi.
Ei reagoi vanhemmat, ei reagoi nuoret.
Pelastuminen oli onni, joka jatkuu ja jatkuu.
Vain kuljettajan lähiomaiset surevat ja kärsivät.
Näinhän siinä käy.
...on elvytetty ja toipunut pahimmasta. En muista mistä kuulin, joten epävarma tieto.
En tiedä, oletteko koskaa käyneet tansseissa viikonloppuna, ja onko siitä pitkäkin aika, mutta veikkaisin että jo silloin useimmat menivät lavalle pikku pohjissa ja meno oli kova.
Siihen puuttumatta, tuo kaveri toimi neuvokkaasti ja toivon että osaisin tehdä samassa tilanteessa samoin.
Neuvokkaasti tai ainakin vaistonvaraisesti toimi ja loistavaa ja kiitettävää mutta mutta ...
siis nuorten discojumputuksessa, johon oli myös linja-autokyyditys..
Onko se sitten tämä vapaankasvatuksen aika tehnyt kakaroista päättömiä idiootteja, jotka ei usko sitten mitään sääntöjä mitä annetaan????
Siihen aikaan, kun olen itse käynyt, otettiin kyllä pohjia ja se tapahtui kuskilta salaa (alaikäisiä kun oltiin). Ja toiseksi; jos kuski jostakin asiasta huomautti, häntä kyllä TOTELTIIN!!!
Käsittääkseni säännöt on tehty sitä varten, että meillä kaikilla olisi täällä maailmassa "hyvä" olla????
nykyajan lapsilla,ei kylläkään kaikilla,on niin vapaa kasvatus,etteivät ne meinaa uskoa mitään,eikä ketään,jotka niille jotain sanovat.
...kans aikamoisia. Hyvää jatkoa tällekin palstalle :) ja menestystä kurinalaiseen lastenkasvatukseen. Siis toisten lasten.
Ei kyse ole kasvatuksesta sillä sitä ei kukaan osaa tehdä vaan viinanjuonnista kulkuneuvoissa. Pohjia on otettu aina mutta autoissa ei saisi ryypätä lisää - ei pikkuautoissa eikä busseissa.
Lasten kasvatuksesta puheenollen: vain omalla esimerkillä voi kasvattaa.
...ryyppäämään. Ja oli sitten vaikka ympärikännissä, huumeissa ja koomassa, mitä en tosiaan toivo 15-vuotiaitten olevan, jos toimii neuvokkaasti ja estää toisen suuronnettomuuden niin ansaitsee kyllä sen prenikan.
Eiks se ny oo saatana nii et 61-vuotias kuski tietää puolielämäänsä tota reittiä ajaneena mitä edessä on. Varmaa tiesi just mitä on olla nuorison kans. Se kuski on jättäny useita kertoja tyyppiä kyytistä pois KYLMÄSTI keskellä mettää! Reilu kaveri.
puhetta uskota! Vai millä konstilla itse pitäisit järjestystä yllä?
tiedetään, mitä on olla ajattelemattomien rähinöivien nuorten kanssa. Tiedä, vaikka nämä sankarit olisivat antaneet kuskille "opetuksen" ja kalauttaneet häntä aiheuttaen aivohalvauksen.
Eiköhän se näkys jos sitä ois joku käyny jollai kalauttamassa. Ja jotenki uskon, että siitä ois jossain mainittu. Ainakaa ite en oo missää semmosta huomannu lukevan. Montako ihmistä siellä bussissa taas olikaa ollu? Ei kai ne KAIKKI sentää oo voinu olla kännissä? Tai no, tietenki VOI, mutta...
Eikä muuten kannata yleistää. Ite oon 14, en juo, en polta, en käytä huumeita etc. Eikä johdu mitenkään uskonnosta vaan ihan periaatteista. Ja jos mua joku käskee, niin mulla on melko varmasti hyvä syy olla tottelematta.
Ugh! Olen tuohtunut.
Ette te ihmiset voi olla tosissanne! Älkää nyt herranjumala yleistäkö! Olen itse kyseisellä bussilla tansseihin matkustanut monta kertaa ja voin sanoa, että AINA sielä joku häiriköi. Mutte EI TODELLAKAAN kaikki. Teidän puheista saa sellaset käsityksen että koko bussiporukka olisi ollut kohtauksen aiheuttajina! ei ei ei. Kyllä todellakin iäkkään kuskin olisi luullut tietävän minkälainen menoo bussissa on. On hän tätä tanssiporukkaa jo niin monet kerrat kuljettanut!
voi puuttua tollaseen menoon, mitä joku joukko siä pitää?
Ja minä en ainakaan ole koko joukkoa ajatellut riehujiksi, vaan osaa siitä porukasta. Mutta tätä juttua ei mitenkään voi kyllä pistää kuskin piikkiin!
Häirikkö pihalle linjurista. Tai kuski pihalle odottamaan poliisia.
Rauhoittuneen häirikön noutaa virkavalta tien reunasta, sitten joskus, kun ehtii.
Joku ystävä samassa vaunussa varmasti tietää häirikön vanhempien yhteystiedot. Hakekoot omansa pois.
Jos huvitilaisuus menee sivusuun sen takia, että juhlaväki on tienposkessa odottamassa isompia voimia, alkaa joukkovoima häirikköä vastaan nousta!(Jos tapahtuu jo menomatkalla).
Puhut kyl asiaa! Nii, kyl se tietää et mitä sil tiel on, mut sehän vaa ajo tiellä! Se syy siihenhän oli, et rekan perävaunu lähti heitteleen! Ja Pam!
asiasta, tämä ketju käsittelee sitä Laihiassa ollutta tapahtumaa!!
tuon kylmän kuskin myöskin tuolla elämänkokemuksellaan ja reitin tuntemuksellaan sinun mielestäni pitänyt tietää myöskin,että nyt tuossa mutkassa minä saan sairaskohtauksen,päästämpä ensin nämä matkustajat kylmästi keskenkaiken matkaa ulos ja ajan sitten kauniisti sivuun saamaan sairaskohtaus.
Samaa mieltä olen! Ja kuten 15-vuotias lehdessäkin oli sanonut, niin hän oli mennyt monet kerrat sillä bussilla Mietaalle, sama kuski ratissa ja tunsi kuskin hyvin, eli sekin todistaa, että kuski oli MONTA kertaa mennyt samaa reittiä, eli tie oli hänelle tuttu. Mutta en todellakaan tarkoita, että hänen olisi pitänyt muka tietää että: "Ahaa, nyt saan sairaskohtauksen, hypätkääpäs pois bussista nuoret." Mutta älkää todellakaan yleistäkö! Koska tunnen TODELLA monta nuorta, jotka eivät ole vielä maistaneetkaan tupakkaa, tai kaljaa ym!