Kävin Autokeskuksessa Raisiossa.. eipä ollut myyjä kovin innokas myymään.. titteli taisi olla myyntipäällikkö..
Onko Laakkosen Hgin myymälöistä kokemusta?
Onko Laakkosen Hgin myymälöistä kokemusta?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
ne myyjät ja myyntipäälliköt on yleensä innokkaita tekemään kauppaa, nimittäin yleensä asiakas on se kuka on haluttomampi osapuoli, koska pitäis löytyä myös riittävästi rahaa;)
maksamaan aina liikaa..
kauppa pitää aina tyydyttää molempia..on aina tyhmiä, jotka maksavat mitä pyydetään
tarjouksen tehneen liikkeen "kohtalo" on yleensä saada asiakkaan pettymys kontolleen, koska asiakkaalla on aina aluksi liian optimistinen näkemys oman auton arvostaan. Yleensä tilanne tasoittuu, kun asiakkaalla on useampi tarjous plakkarissa ja siitä se yleensä vasta varsinainen kaupan loppuun vääntäminen alkaa:)
vaan osaamisesta... pitäisi tietää tuotteista
sai toisen kuvan, mutta tosiaan datsunia ja bemaria pitäisi myydä eri tavalla, koska asiakaatkin ovat erinlaiset... Ehkä sitä ei oltu siellä vielä oivallettu:)
Myyjä, ei nykyään tarvitse olla kuin ikivanha romu tai vastaava katsastettu kosla, josta saa sen käsirahaan riittävän summan. Riittävän suuri loppuerä ja kuukausierät 60 kk, niin köyhäkin saa haluamansa auton. Onko se sitten järkevää, on asiakkaan mietittävissä, kyllä kunnon myyjä on kiinnostunut kaikista kaupoista jos on ammattitaitoa.
Mutta kauppaa olen tehnyt monenlaista vuosien varrella. Totuus on kuitenkin niin että kunnon myyjä EI voi olla kiinnostunut tekemään kauppaa muutoin kuin että se olisi hänelle/yritykselle "riittävän" kannattavaa. Ja kaiken sen maksaa asiakas tavalla tai toisella, jos luulet/kuvittelet jotain muuta olet ehkä hölmö.
niin lue mitä kirjoitit ja mitä vastasin, en olekaan sanonut olevani täydellinen, mutta vastauksesi ei saa millään tapaa minua luonnehdetuksi hölmöksi. Jos et saanut harkitsemaasi hintaa vaihdokistasi niin eri rahoitusmalleilla voisit saada haluamasi auton eri rahoitusmalleilla. Mielelläni myisin sinulle haluamasi auton ja rahoitus ei tule olemaan este.
olen siis nimimerkki 27. Ja se on selvää tietenkin ettei sitä rahaa tarvi olla asiakkaalla itsellä taskussa ja rahoitus järjestyy yleensä helposti jos luottotiedot kunnossa. Tarkoitin vaan että yleensä kaupanteko tyssää siihen ettei asiakas ole halukas maksamaan riittävän paljoa, mitä kauppias haluaisi. :)
muristaan Esson baarissa ja työpaikalla että olisin ostanut auton mutta kun myyjää ei kiinnostanut kaupanteko.
tyhmä myyjä
laakkonen on ainakin kuluttajaviranomaisten sivuilla ja HS: kuluttajasivuilla. Eli ostamaan ja kiireesti vaan!
se oli ihan väärä mies. Ei myyntipäällikkö myy mitään, se hoita paperitöitä ja päälliköi myyjii. Etsi Automyyjä tittelin omaava mielummin pitkäsäärinen nainen jolla korkokenngät, niin jo alkaa kauppa käydä.